بیگ بنگ: محققان انگلیسی عنصر آمریکیوم را از انباشت ِ پلتونیوم استخراج کردند و از گرمای ناشی از این عنصر ِ رادیواکتیو برای تولید جریان الکتریکی استفاده نمودند که می تواند یک لامپ کوچک را روشن کند.

image e Americium
دیسک کوچکی از آمریکیوم-241 در زیر میکروسکوپ

به گزارش بیگ بنگ، این دستاورد به معنای استفاده بالقوه از آمریکیوم در سیستم‌های نیروی رادیوایزوتوپی است؛ به ویژه برای عملیاتی که از گرمای حاصل از آمریکیوم برای تامین نیروی فضاپیماها استفاده می شود. این نیرو برای کاوشگرهایی که به بخش‌های عمیق فضا یا محیط‌های چالش‌برانگیز و نامساعد در سطوح سیاره‌ها ارسال می شوند، میتواند مورد استفاده قرار بگیرد. در چنین محیط‌های نامساعدی که صفحه‌های خورشیدی کارایی‌شان را از دست می دهند، میتوان از این روش بهره جست.

دکتر «تیم تینسلی» محقق و دانشمند در آزمایشگاه هسته‌ای ملی گفت: «خیلی جالب است که آمریکیوم به این طریق هم میتواند استفاده شود؛ یعنی بازیابی چیزی که ماده مازاد یک صنعت است و در صنعتی دیگر ماده با ارزش و مهمی تلقی می شود.» آمریکیوم یک عنصر شیمیایی رادیواکتیو نقره‌ای مایل به سفید با نماد «Am» و عدد اتمی 95 است. این عنصر نخستین‌بار در سال 1944 میلادی توسط گروه «گلِن تی. سیبورگ» از برکلی کالیفرنیا در آزمایشگاه متالوژی دانشگاه شیکاگو تولید شد که بخشی از پروژه منتهتن به شمار میرفت.

آمریکیوم عضوی از سری آکتینیدهاست که عدد اتمی آن بالاتر از اورانیوم است. در جدول تناوبی عناصر، زیر عنصر یوروپیوم قرار دارد. این عنصر به صورت طبیعی در مواد معدنی اورانیوم یافت می شود ولی مقدارش خیلی ناچیز است. منبع اصلی آمریکیوم، بمباران نوترونی پلوتونیوم در راکتورهای هسته‌ای است؛ یک تُن سوخت هسته‌ای حاوی تقریبا 100 گرم آمریکیوم است. این عنصر کابردهای خیلی کمی دارد.

«کریس اسکیدمور» وزیر علوم، تحقیقات، نوآوری گفت: «این دستاورد قابل توجه به آنچه در فیلم‌های علمی-تخیلی به تصویر کشیده می شود، شباهت دارد؛ اما گواهی درخشان دیگری برای جوامع دانشگاهی و علمی برجسته است که تعهدشان را بر حفظ نام انگلیس در صدر کشورهای پیشرفته در زمینه‌های فناوری‌های فضایی و تحقیقات انرژی نشان می دهد. به منظور درنوردیدن مرزهای کاوش‌های فضایی، نوآوری در تولید نیرو، رباتیک، وسیله‌های خودمختار و ابزارآلات پیشرفته مورد نیاز است. منابع نیروی رادیوایزوتوپ فناوری مهمی برای عملیات کاوش‌های فضایی آینده اروپا به شمار می رود چرا که بکارگیری آن منابع میتواند زمینه را برای ساخت فضاپیماهای توانمندتر فراهم آورد. این کاوشگرها و فضاپیماها شاید روزی بتوانند به محیط‌های تاریک، سرد، غیرقابل سکونت و دور فرستاده شوند.»

دکتر «کِیت استیونسون» خاطرنشان کرد: «این همکاری موفق میان بخش‌های فضایی و هسته‌ای، توانایی تازه‌ای برای اروپا ایجاد کرده و میتواند درها را برای انجام کاوش‌های هیجان انگیزتر و بلندپروازانه تر در سامانه خورشیدی‌مان بگشاید.»

مترجم: منصور نقی‌لو/ سایت علمی بیگ بنگ

منبع: sci-news.com

دیدگاهتان را بنویسید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

2 دیدگاه

  1. چطور یک عنصر رادیو اکتیو رو بدون خطر تشعشعات مرگبار در فضا پیماها استفاده میکنند؟!

  2. اورانیوم و مواد رادیواکتیو بسیار بسیار ارزشمندتر از این هستند که از آنها جهت تامین انرژی استفاده شود. عناصر سنگین تر از آهن فقط در انفجار ابرنواختر تولید می شوند