بیگ بنگ: میچیو کاکو: اخیراً تماسهایی از طرف رسانه ها دریافت کردم که در آنها از من دربارۀ فیلم سال 1928 چارلی چاپلین که در آن شخصی نشان داده شده که با موبایل در حال صحبت کردن است سوال شده. چه چیزی میتواند باشد؟ آیا این فرد مسافر زمان است؟ اجازه دهید اظهار نظرهای مختصری را در این مورد داشته باشم.

time-travel-phone-101028-02• همانطور که کارل سیگن گفته: ادعاهای قابل توجه احتیاج به مدرک قابل توجه دارد. پس بجای از جا پریدن از یک نتیجه گیری سریع باید به فکر چاره ی دیگری باشیم. ممکن است این شخص سمعک یا کتاب جیبی و یا پاکت سیگاری حمل میکند که از تصویر دوربین پنهان مانده است. این تصویر برای مشخص کردن اینکه او چه کاری انجام میدهد، خیلی واضح نیست. برای مثال، شرکت زیمنس در سال 1924، میکروفن زغالی دارای تقویت کننده با سایز جیبی را در اختراعاتش به ثبت رسانده بود که ابزار جیبی بود که خود نشان میدهد که به نظر شخصی در حال صحبت با تلفن سیار است.

• پس بیشترین احتمال این است که فیلم مسافر زمان را نشان نمی دهد. اگرچه این امکان نمی تواند کاملاً حاکم باشد. نظریه ی آلبرت اینشتین در حقیقت بعضی از فرمهای سفر زمان را طبق درک او میدهد. پس اگر روزی کسی درب خانه شما را زد و ادعا کرد دختر بزرگتان هست، درب را محکم به رویش نبندید!

• همکارم استیون هاوکینگ شک و تردیدی را دربارۀ سفر زمان مطرح کرد و گفت: توریستهایی از آینده کجا هستند؟ نگرش من این است که ما قبل از اینکه ماشین زمان داشته باشیم، ابتدا باید توانایی نامرئی شدن را داشته باشیم. پس ممکن است توریستهایی که از آینده می آیند نامرئی باشند. ممکن است همین حالا اینجا باشند. در حقیقت در برنامه تلویزیونی من(از تخیل تا علم)، ما آزمایشاتی را در دانشگاه دوک فیلمبرداری کردیم که نشان میداد چگونه اجسام میتوانند زیر اشعه ریزموج (نوعی امواج الکترومغناطیسی)نامرئی شوند که زمانی یکی از خیالهای غیر ممکن بود.

michio kaku• به گفته اینشتین، زمان یک رودخانه است که میتونه پیچ و خم و سرعت بالا و پایین داشته باشد. ما این را در تمام مدت اندازه گیری می کنیم. به عنوان مثال، ضربان زمان در کره ماه بیشتر و در سیاره مشتری کمتر است. جی پی اس در موبایل شما دارای متعادل ساز ضربان زمان واقعی در فضای خارجی جو زمین با مقادیر مختلف نسبت به ساعت در کره زمین است.

• رودخانه ی زمان در حقیقت میتواند دارای گرداب و دارای انشعاب به دو رودخانه باشد. اگر رودخانه زمان منشعب شود، پس دیگر هیچ پارادوکسی یا تناقضاتی در مورد سفر زمان وجود ندارد. مانند یک مسافر زمان که به سادگی امید به جریان پیدا کردن از یک زمان به زمان دیگر را دارد. بنابراین اگر میشل جی فاکس مادر نوجوانش را قبل از اینکه عاشق پدرش بشه، ببینه که آن نوجوان واقعاً مادرش نیست ولی نوجوانیست از جهان موازی که از نظر ژنتیکی با مادرش یکسان است. در واقع برای ساخت ماشین زمان شما احتیاج به انرژی مثبت و منفی در مقیاس کیهانی دارید. پس در فکر اینکه یک مخترع به همین زودی بخواهد ماشین زمان بسازد نباشید.

ترجمه: سید علی خبازی حبیبی / سایت علمی بیگ بنگ

منبع: bigthink.com

دیدگاهتان را بنویسید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

15 دیدگاه

 1. دانشمندها به نتیجه نرسیدند و نظر ندادند ولی ملت با استعداد و دانشمند و دانای ایران به سرعت تمامی مسائل رو حل میکنند و در موردش نظریه صادر میکنند و میرن سراغ بعدی! فقط نمیدونم چرا تو اوضاع معیشت و روزمره اسفناک خودشون و کشورشون اینجوری تو گل تپیدند و درجا میزنن!؟!؟

 2. با سلام.
  من اینو قبول دارم که اون خانم در فیلم نمیتونسته با کسی صحبت کنه(البته با این فرض که یه تلفن همراه امروزی دستش بوده) ولی شاید این کارش قرار بوده یه مدرک باشه که اون به گذشته سفر کرده؟ یه چیزی که حرفش رو ثابت کنه

 3. باسلام .
  از نظر دیدگاه علمی و نیز اصل علیت امکان مسافرت به گذشته ممکن نیست . ولی امان مسافرت به آینده کاملا عملی است . پیکان زمان یک جهت دارد و آن هم بطرف آینده است . زمان را میتوان در حد صفر کند تر کرد ولی نمیتوان جهت فلش را عوض کرد .
  اگر کسی بت اند به گذشته سفر کند بی شک در حیطه ی میدان آگاهی خودش این کار را انجام داده و در یکی از جهان های موازی دوباره از اول شروع به زندگی کردن خواهد کرد . بدون اثبات این که از آینده آمده . و آینده هم برایش مانند خوابی خواهد بود که یک لحظه از آن بیدار شده است .
  الف . ب
  فیزیک دان .

  1. دقیقا! و البته بقیه هم از این فرآیند های ذهنی در حال اتفاق و به شدت مهم اصلا خبر دار نمیشن و فقط نتایج اون رو مشاهده میکنن ! من از خواب ذهن زمان دار شده تو سال 2017 بیدار میشم و ناگهان میوفتم تو خواب ذهن زمان مند شده سال 3017 که البته همچنان تو خواب ذهن زمان مند شده هستم کمافی السابق !

 4. اینها جوری از مسافرانِ از آینده صحبت میکنند که انگاری دیگر این گزاره « همه ی زمان ها همیشه وجود دارند » برایشان موضوعی بدیهی و روشن است. و دیگر هیچ جای بحثی بر سر این موضوع باقی نمانده است.

 5. برگشت به گذشته امکان پذیره ولی بینهایت سخت. چون باید آنتروپی رو عکس کنین حال اگر فکر کنیم دنیا بدون مرزه پس انرژی این کار بینهایت خواهد شد.

  1. نظر ندی نمیگن … . این چیه می گی. یه چیزایی شنیدی کنار هم می ذاریشون. نسخه سفر به زمانو تو چهار تا جمله به مفهومه بی درو پیکر می بندی. اول در یک زمینه صاجب نظر شو بد نظر بده. اصن آنتروپی می دونی چیه. یه چیزایی از تورم کیهانی و بی نظمی شنیدی، کنارهم می ذاریشون دیگه. یه بار دیگه جملتو بلند واسه یه نفر دیگه بخون، اگر نخندید، خودت به شاهکارت بخند.

   1. اینکه شما با یک بار خوندن یه مطلب یا نظر درکش نمی کنید دلیلی برای اشتباه بودنش نمیشه
    لطفا با احترام بیشتری با نظرات هم برخورد کنیم
    دقیقا نتایجی که از انتروپی گرفته شده رو میشه به مبحث سفر در زمان هم تعمیم داد.

 6. قضیه مسافرت در زمان از موقعی که نسبیت انیشتین رایج شد بیشتر در ذهن عامه و فیزیک دانها جا افتاد . اگه در یک شب به ستاره ای که دو میلیون سال نوری با من فاصله داشته باشه
  من دارم ستاره را در دو میلیون سال پیش نگاه میکنم . پس من در زمان سفر کردم و به دو میلیون سال پیش این ستاره رفتم . ولی وارد دو میلیون سال پیش ستاره نشدم . وهر تلاشی برای وارد شدن هم بی نتیجه است چون اگه با نهایت سرعت یعنی سرعت نور به طرف این ستاره برم . دو میلیون سال قبل را از دست میدم . به نظر من مسافرت در زمان به این صورت که با ماشینی بتونم به دو هزار سال قبل برگردم و با پادشاه ایران ملاقات کنم یه حرف بی ارزشی چون شاید با گذر زمان نشانه هایی از دو هزار سال قبل باقی مانده باشه ولی جسم و ذره دو هزار سال پیش دیگه وجود نداره. ما اگر به رودخانه ای نگاه کنیم و منطقه ای را در نظر بگیریم که از جلوی ما عبور کرده . اگر با سرعت زیاد به جلو حرکت کنم و به اون منطقه برسم اون منطقه اصلا شبیه قبل نخواهد بود

 7. اصلا نمیخوام بگم از اینده اومده بوده طرف تو این عکس ! اما اصلا شبیه سمعک های قدیمی نیست .
  و اما در جواب شما اگرمثلا ، واقعی باشه و انسان توانسته باشه از اینده یه نفر رو (یک شخص زنده ) رو بفرستن به گذشته ارتباط با ایشون از طریق دکل های مخابراتی و آنتن تلفن همراه زمان حال ما انجام میشه ؟؟؟؟؟
  اگه زمانی انسان به چنین روشی دست پیداکرده باشه (درآینده ) اولین کار فرستادن وسیله ای ارتباطی ، بهمراه مسافر زمان بدون استفاده از فرکانس یا روش های پیش پا افتاده دوره ما خواهد بود .
  دوست من فکرر میکنید الان زمان حال به اوج پیشرفت ارتباطات رسیدیم و در آینده هم بر این منوال خواهد بود ؟
  این سکانس از فیلم رو ببینید بعد خودتان قضاوت کنید :
  http://www.aparat.com/v/LAjsW

  1. دوست خوبم!
   تصویر این فرد واقعاً سؤال برانگیزه و من این رو قبول دارم. اما منطق من می‌گه اگر در آینده شخصی تونسته باشه سیستم ارتباطی‌ای فراتر از دکل‌های زمان ما رو با خودش به زمان گذشته ببره، وسیله‌ای فراتر از تلفن‌های همراه امروزی هم در اختیار خواهد داشت و دیگه نیازی به این نداره که یه گوشی موبایل بچسبونه به گوشش.
   دوم این که این شخص داره با کی حرف می‌زنه؟ اگر با شخصی در سال ۱۹۲۸ حرف می‌زنه که خب همچین چیزی ممکن نیست. چون اون زمان شماره‌گیرهای دیجیتال که هیچ، حتی آنالوگش هم وجود نداشت و افرادی به عنوان اپراتور دستگاه‌های تلفن رو به هم مرتبط می‌کردن. اگر هم ایشون داره با شخصی از آینده صحبت می‌کنه، مثلاً یکی از همکاراش که تونسته ایشون رو به گذشته بفرسته، باز هم غیر ممکنه. چون اون آدم هم اون موقع هنوز به دنیا نیومده.
   امیدوارم هرچه زودتر این معما حل شه.

 8. حالا اصلاً گیریم که یه نفر از آینده رفته به زمان چارلی چاپلین. خب آخه مگه اون موقع اونجا آنتن تلفن همراه نصب کرده بودن که این شخص بتونه با تلفن حرف بزنه؟!