بیگ بنگ: دانشمندان با ابداع روشی برای تصویربرداری لحظه ای از روند هدایت الکتریسته در آب، بالاخره بعد از قرن ها به چگونگی رسانایی آب پی بردند.

saltflatlightning_web_1024به گزارش بیگ بنگ به نقل از ایرنا، می دانیم که آب به خوبی هادی جریان الکتریسته است و این حقیقتی است که بیشتر ما از دبستان می دانستیم. اما با این وجود هیچ کس قادر به مشخص کردن چگونگی بروز این این رویداد در سطح اتمی نبود. اکنون محققان دانشگاه ییل در آمریکا موفق شدند که از لحظه به لحظه عبور پروتون های اضافی از یک مولکول آب به مولکول دیگر در جریان روند هدایت الکتریسته در آب، تصویربرداری کنند.

drop-impactاین یافته شناخت محققان را از چگونگی هدایت یک شارژ الکتریکی مثبت توسط آب افزایش می دهد؛ این کشف یک مکانیسم اساسی در زیست شناسی و شیمی محسوب می شود. این محققان به ریاست مارک جانسون از دانشگاه ییل در آمریکا با استفاده از طیف سنجی – فرایندی که به محققان اجازه می دهد نور را به مولکول ها بتابانند و اتفاقات داخل آن را مشاهده کنند- موفق به مشاهده عبور مولکول های آب در امتداد پروتون ها – ذرات ریز اتمی با بار مثبت – شدند.

water-moving

محققان برای این کار، روشی برای انجماد سریع این فرایند شیمیایی ابداع کردند. این روش امکان تصویر برداری در لحظه را میسر ساخت و به محققان اجازه داد تا این فرایند را دقیق تر بررسی کنند.

محققان برای این کار از پنج مولکول ‘آب سنگین’ – ساخته شده از ایزوتوپ دوتریوم هیدروژن- استفاده کردند و سپس این مولکول ها را تا حدد صفر مطلق (منفی 273.15 درجه سلسیوس یا منفی 459.67 درجه فارنهایت) سرد کردند.

با انجام این کار، تصاویر پروتون های در حال حرکت بسیار واضح تر شد. این درک جدید، شناخت مهمی در مورد رسانایی آب ارائه می دهد – آب پدیده ای است که انسان ها را زنده نگاه داشته است و برای بسیاری از واکنش های شیمیایی بر روی زمین حیاتی است.

محققان دانشگاه ییل در آمریکا یافته های خود را در شماره اول دسامبر مجله Science منتشر کردند.

سایت علمی بیگ بنگ / منبع: sciencealert.com

دیدگاهتان را بنویسید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

1 دیدگاه

  1. سلام
    به این قسمت از مقاله توجه کنید:
    “می دانیم که آب به خوبی هادی جریان الکتریسته است و این حقیقتی است که بیشتر ما از دبستان می دانستیم.”
    آب رسانای جریان الکتریسته نیست، در واقع یک عایق عالیست. مقاومت الکتریکی آب خالص تقریبا برابر با 18 مگااهم است!!
    آب یک حلال یونی بسیار خوب است و به این دلیل با حل کردن مقدار کمی ترکیبات یونی مانند نمکهای معدنی، یونهای ایجاد شده خاصیت رسانایی الکتریکی قابل توجهی را به آب میدهند.