بیگ بنگ: آلبرت اینشتین درک ما را از فضا و زمان متحول کرد. معلمان اینشتین احتمالا تصور نمی کردند که روزی او به چنین شخص معروفی تبدیل شود، اما بر خلاف آنچه که در برخی صفحات وب قدیمی عنوان شده است، او یک دانش آموز خوب بود. در سن 12 سالگی به صورت خودخوان هندسه را فراگرفت. و به نظر کسانی که اسناد و مدارک مرتبط با او را مطالعه کرده اند، او در دوران تحصیلی خود نمرات خوبی کسب می کرده است.

با هم مختصری از زندگی اینشتین را می خوانیم:

اینشتین در جایی در باره شکستش در آزمون ورودی مهندسی برق در سن 16 سالگی گفته است. او ظاهرا مدرسه را به این دلیل ترک کرد که احساس می کرد نمی تواند با نظم و انضباط و اجبار آنجا کنار بیاید. در سال 1905 اینشتین موفق به دریافت درجه دکتری شد و مقاله ای نوشت که امروزه به نام نظریه ی نسبیت خاص شناخته می شود.

البته اینشتین فقط یک ریاضیدان و نظریه پرداز نبود. او ویلون می نواخت، بسیار سفر می کرد و در زمینه های مختلف اظهار نظرهای جالبی می کرد. برخی از نقل قول های او را در سطور پایین آمده است:

نقل قول های اینشتین

گفته های جالب بسیاری به اینشتین نسبت داده می شود که بعضی از آنها در پایین آمده است:

«تخیل مهمتر از دانش است.»

«تنها دلیل برای وجود زمان این است که همه چیز با هم اتفاق نیفتد.»

«هر چیزی را باید تا حد امکان ساده کرد، اما نه ساده تر از خودش.»

نظریه های اینشتین

ایده ی اولیه ی بزرگ اینشتین، یعنی نسبیت خاص، شامل دو فرض اصلی است:

1- قوانین فیزیکی در همه جا یکسانند. بنابراین، قوانین نور و جاذبه برای ما روی زمین به همان شکلی است که شخصی یا چیزی در گوشه ای دیگر از جهان با آنها روبرو است. و البته همه چیز نسبی است. (یعنی ناظران متفاوتِ زمان و مکان، رویدادهای مختلف را به طور متفاوت خواهند دید.)

2- سرعت نور ثابت است. بخش بزرگی از فیزیک مدرن (و بسیاری از اکتشافات جدید) بر اساس همین ایده بنا شده است. اینشتین کشف کرد که بالا رفتن سرعت یک جسم باعث سنگین تر شدن آن می شود. که به این معنی است که هیچ جسمی به سرعت نور نخواهد رسید، چون در این صورت جرمش به بی نهایت می رسد. این رابطه در معادله E=mc^2 مطرح شده است که منظور از E انرژی، m جرم و c سرعت نور می باشد.

در سال 1916، اینشتین نظریه نسبیت عام خود را منتشر کرد، که بیان می دارد، شتاب باعث خمیدگی شکل فضا – زمان می شود. به طور خلاصه فضا و زمان در نزدیکی یک جسم سنگین خمیده می شود. (بافت فضا- زمان انحنا می یابد.) مشاهدات جدید این نظریه را مورد حمایت قرار داده اند.

ضریب هوشی اینشتین

آلبرت اینشتین واقعا اینشتین بود. او همانند استیون هاوکینگ ضریب هوشی معادل 160 داشت. او یک مغز به تمام معنا بود. قطعات مغز اینشتین در سال 2011 به نمایش گذاشته شد.

حقایق بیشتر

• اینشتین تابعیت آلمانی خود را در سال 1896 کنار گذاشت و در سال 1901 شهروند سوئیس شد.

• او در سال 1901 با میلوا ماریچ ازدواج کرد که حاصل ازدواج آنها دو پسر بود، آنها پس از چند سال از یکدیگر جدا شدند. بعدها اینشتین با دختر خاله خود السا ازدواج کرد.

• اینشتین از سال 1902 تا 1909 در دفتر ثبت اختراعات برن سوئیس کار میکرد. (در این برهه زمانی بود که آثار مهمی از او منتشر شد.)

• او در سال 1921 موفق به دریافت جایزه نوبل شد. برای چه کاری؟ برای کار بر روی اثر فوتوالکتریک. او بیان داشت که نور حالت ذره ای دارد می دارد که امروزه به آن ذرات فوتون گفته می شود.

• اینشتین بسیار سفر می کرد. در سفری به آمریکا به او موقعیت شغلی ای پیشنهاد شد. مدتی پس از آن نازی ها کنترل آلمان را به دست گرفتند، و اینشتین تصمیم گرفت که در آمریکا بماند و هرگز به آلمان باز نگردد.

• آلبرت اینشتین یکی از بزرگترین دانشمندان تاریخ در آوریل سال 1955 میلادی درگذشت.

ترجمه: امین میرزایی/ سایت علمی بیگ بنگ

منبع: space.com

دیدگاهتان را بنویسید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

8 دیدگاه

  1. انیشتین کی تست هوش داد اصلا اون زمان تست هوش بزرگ سالان نبود که میگیم ضریب هوشیش 160استفان هاوکینگ که اصلا اعتقادی به ضریب هوشی نداره که تست داده باشه

  2. با درود به همگی بالا رفتن سرعت باعث افزایش جرم میشه. من یه سوال داشتم چرا ذره ای مثل الکترون که با سرعتی نزدیک به نور حرکت میکنه جرمش به بینهایت نمیرسه؟ ممنون

    1. الکترون با سرعت نور حرکت نمیکنه. این فوتونه که با سرعت نور حرکت میکنه که جرم سکون صفر داره

    2. الکترون با هر سرعتی ممکنه حرکت کنه . با سرعت نور حرکت نمی کنه مگه اینکه تو شتاب دهنه اتمی به نزدیکی سرعت نور برسوننش که با همون نسبت نظریات انیشتین جرمش زیاد میشه . ولی نمیشه به سرعت نور رسوندش ولی به 99/9999……….. یا نزدیکتر می رسونن به همون نسبتم زیاد میشه جرمش . به نور برسه بی نهایت میشه که نمی رسه به نور .

  3. با درود
    آیا پسران و نواده های انیشتن هم مانند انیشتن در علوم حرفی برای گفتن دارند یا نه ؟؟؟؟