بیگ بنگ: امروز 18 آوریل برابر با 29 فروردین، سالروز مرگ آلبرت اینشتین است. اينشتين در يك صبح بهاري در 18 آوريل 1955 (29 فروردین 1334 خورشیدی) در سن 76 در گذشت، یاد و خاطرۀ این دانشمند بزرگ را گرامی می داریم.

به گزارش بیگ بنگ، در هفدهم آوریل سال ۱۹۵۵، به دنبال پارگی آنوریسم آئورت شکمی، اینشتین دچار خونریزی داخلی شد. پیش از این واقعه، در سال ۱۹۴۸، دکتر رودولف نیسن، یک نوبت آنوریسم او را مورد عمل جراحی قرار داده بود. او در این روز مشغول آماده کردن پیش‌نویس یک سخنرانی تلویزیونی بود، او این پیش‌نویس را به بیمارستان برد ولی آنقدر زنده نماند که تکمیلش کند. اینشتین، اجازه نداد مورد جراحی قرار بگیرد و گفت: «من می‌خواهم وقتی که بخواهم، بمیرم. زنده ماندن، به صورت مصنوعی، کج‌سلیقگی است. من سهمم را انجام داده‌ام، وقت رفتن است. می‌خواهم مرگ را با ظرافت، تجربه کنم.»

سرانجام اینشتین، بزرگترین دانشمند و متفکر قرن بیستم، صبح روز بعد هجدهم آوریل ۱۹۵۵ در بیمارستان پرینستون در ۷۶ سالگی، در شهر پرینستون در گذشت. وصيتنامه‌اش صبح روز بعد خوانده شد. او درخواست كرده بود كه تدفين‌، بدون هيچگونه مناسك مذهبي يا تشريفات رسمي برگزار شود. زمان و مكان تدفين مي‌بايست از همه بجز تني چند از دوستان نزديك كه جسدش را تا محل سوزاندن آن همراهي مي‌كردند، پنهان نگاه داشته شود. جسدش سوزانده شده و خاکسترش در اطراف محوطه انستیتوی مطالعات پیشرفته در پرینستون، پخش شد.

تصویری از دفتر کار دست نخورۀ آلبرت اینشتین در پرینستون چند ساعت بعد از مرگش

مرگ اينشتين، مردم سراسر جهان را عميقاً متأثر ساخت. همانطور كه لئونيد آندريف در حكايت خود نوشته بود كه وقتي گاليور زنده بود مردم لي‌لي‌پوت شبها صداي تپش قلبش را مي‌شنيدند، اين‌ را مي‌توان درباره اينشتين گفت. مردم جهان با علم به اينكه چنين انساني در ميانشان مي‌زيست، به بزرگي و تعالي انديشه پي برده بودند. اكنون اگرچه قلب اين بزرگمرد از تپش بازايستاده بود، اما نامش در قلب تاريخ انديشه ابدي شد.

«خیابان کرامگاسه، شماره 49 » امروزه اغلب کسانی که از شهر برن در سوئیس دیدن می کنند حتماً به این آدرس هم سری می زنند. طبقه دوم این آپارتمان قدیمی، خانه آلبرت اینشتین مشهور بوده است. نظریه مشهور نسبیت یعنی همان نظریه ای که دیدگاه بشر را برای همیشه نسبت به جهان و کیهان متحول کرد در همین خانه به ذهن اینشتین رسیده است.

سایت علمی بیگ بنگ: bigbangpage.com

دیدگاهتان را بنویسید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

3 دیدگاه

  1. انسان عجیبیه.با این که خیلی وقت دنیا از دستش داد الان تازه دارن بقیه پیشگامان فیزیک به درکش میرسن

  2. چه دیدگاهی قشنگ و جالبی درباره مرگ داشته
    مراسمش هم بدون هیچ گونه مناسک مذهبی.
    درود بر این نابغه تکرار نشدنی قرن بیستم.