بیگ بنگ: شهر‌های آلوده تنها به خاطر ذرات معلق در هوا سلامت شهروندان را به خطر نمی‌اندازند، نتیجه پژوهشی جدید نشان می‌دهد تعداد باکتری‌های مقاوم در این شهر‌ها بالاتر از دیگر شهر‌ها است.

smog-city_1024براساس گزارش ساينس آلرت به نقل از همشهری، دانشمندان هشدار مي‌دهند كه غبار و دود موجود در شهر‌هاي آلوده ممكن است حاوي تركيباتي ژنتيكي باشد كه ويروس‌ها و باكتري‌ها را غيرقابل درمان مي‌سازند و در حال حاضر برآورد آسيبي كه چنين پديده‌اي مي‌تواند به ساكنان شهرهاي آلوده جهان بزند امكان‌پذير نيست. محققان دانشگاه گوتنبرگ در سوئد با بررسي 864 نمونه از دي ان اي به دست آمده از انسان، حيوانات و محيط زيست از سرتاسر جهان، به دنبال ژن‌هايي گشتند كه با باكتري‌هاي مقاوم در برابر آنتي‌ بيوتيك در ارتباط بودند.

نتايج نشان داد نمونه‌هاي به دست آمده از پكن، پايتخت چين كه يكي از آلوده‌ترين شهر‌هاي جهان است، حاوي مقادير زيادي از ژن‌هاي مقاوم در برابر آنتي‌بيوتيك است. به گفته يوآخيم لارسون محقق دانشگاه گوتنبرگ،‌ اين مطالعه تنها بخشي كوچك از نمونه‌هاي به دست آمده از هوا را بررسي كرده است و براي عموميت بخشيدن به نتيجه اين مطالعه به نمونه‌‌هاي بيشتري نياز خواهد بود. اما تحليل نمونه‌ها طيفي گسترده از ژن‌ها با سطوح مختلفي از مقاومت را نشان دادند.

مقایسه ی هوای تهران در یک روز آلوده و یک روز پاک
مقایسه ی هوای تهران در یک روز آلوده و یک روز پاک

اين مطالعه نشان نمي‌دهد كه آيا باكتري‌هاي موجود در هواي پكن زنده هستند يا خير، زيرا زنده بودن آنها مي‌تواند شدت خطر را افزايش دهد، اما به گفته لارسون، براساس نتايج پژوهش‌هاي پيشين، اين منطقي است كه بپذيريم در هواي آلوده تركيبي از باكتري‌هاي زنده و مرده وجود دارند. نگران‌ كننده‌ترين موضوع اين است كه مطالعه نشانه‌هاي مقاومت در برابر داروي كارباپنيم، آخرين چاره دارويي كه براي درمان باكتري‌هاي مقاوم در برابر ديگر داروها مورد استفاده قرار مي‌گيرند را رديابي كرده‌ است. اگرچه هنوز شدت اين خطر مشخص نشده‌، اما محققان در مقاله ی خود به اين موضوع اشاره كرده‌اند كه شايد در ميان آلودگي هوا منبعي بزرگ از ژن‌هاي مقاوم در برابر دارو پنهان شده‌ باشد.

باكتري‌ها و ويروس‌ها همزمان با درمان بيماري‌هاي عفوني با كمك آنتي‌بيوتيك‌ها، خود را ارتقا داده و نسبت به انواع آنتي‌بيوتيك‌ها مقاوم‌تر مي شوند و موجوداتي جديد به نام ابرويروس‌ها را ايجاد مي‌كنند. در حال حاضر سرعت تكامل باكتري‌ها بالاتر از سرعت تطبيق‌پذيري آنتي‌بيوتيك‌ها است و همين موضوع درك بهتر گستردگي ژن‌هاي مقاوم در برابر دارو را مهم‌تر از هميشه مي‌سازد و در صورتي كه نتوان بيماري‌هاي عفوني معمولي را با كمك آنتي‌بيوتيك‌ها درمان كرد، حتي ساده‌ترين اين بيماري‌ها نيز مي‌توانند به مرگ منجر شوند. جزئیات بیشتر این پژوهش در مجله ی Microbiome منتشر شده است.

سایت علمی بیگ بنگ / منبع: sciencealert.com

دیدگاهتان را بنویسید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.