بیگ بنگ: بله. اما، تصور چرخش خورشید کمی سخت است. چرا که یک روز خورشید، بسته به این است که کدام سمت خورشید را مد نظر قرار دهید. گیج شدید؟ خب، این مسأله سالهاست که در میان ستاره شناسان نیز حل نشده است، بیایید ببینیم چرخش خورشید چگونه است.

مدت جابجایی یک دوره ی چرخش گازهای سطح خورشید در نقاط مختلف این ستاره
مدت جابجایی یک دوره ی چرخش گازهای سطح خورشید در نقاط مختلف این ستاره

به گزارش بیگ بنگ، لکه های خورشیدی، شاخص های مناسبی برای تعیین سرعت چرخش خورشید به دور خودش است، حدود 25 روز طول می کشد تا یک لکه خورشیدی بر روی استوای خورشید، حرکت کرده و دوباره به مکان اولیه اش بازگردد. اما سرعت چرخش خورشید به دور خودش، همچنان که به سمت قطب ها حرکت می کنید آهسته تر می شود؛ بطوریکه در قطب های شمال و جنوب خورشید 35 روز هم طول می کشد تا یک نقطه فرضی به مکان اولیه اش برگردد! دلیل این موضوع سرعت جابجای گازها در مرکز خورشید میباشد که در مقایسه با قطبهای آن بیشتر و راحتر انجام می شود.

ستاره شناسان همچنین می دانند که سرعت چرخش لایه های درونی خورشید با سطح آن متفاوت است. مناطق درونی، شامل هسته و ناحیه تابشی، همانند یک جسم صلب همپای یکدیگر به دور خود می چرخند؛ اما لایه های بعدی یعنی پوش همرفتی و شیدسپهر، با سرعت های متفاوتی نسبت به یکدیگر به دور خود خورشید می چرخند. پس اگر کسی پرسید سرعت چرخش خورشید چقدر است؛ بگویید کدام قسمتش؟! خورشید و کل اجرام واقع در منظومه شمسی نیز به دور مرکز کهکشان راه شیری نیز در حال چرخش میباشند، متوسط ​​سرعت منظومه ی شمسی ما 828 هزار کیلومتر بر ساعت میباشد که حدود 230 میلیون سال طول میکشد که یک دور کامل به دور کهکشان مارپیچی را تکمیل کند.

طرح هایی که گالیله از خورشید رسم کرده است.
طرح هایی که گالیله از خورشید رسم کرده است.

اولین مشاهدات تلسکوپی از لکه های خورشیدی در اواخر سال 1610 و اوایل سال 1611 توسط گالیله، توماس هریوت، دیوید فابریسیوس و کریستوف شاینر انجام شد. در آن زمان گالیله برای رویت تصاویر بهتر از خورشید، تصمیم به رصد خورشید در میانه ی روز و زمانیکه ارتفاع آن زیاد است گرفت، او لکه های خورشیدی را که دارای اشکال نامنظم بودند و به نظر می آمد پس از ظاهر شدن با حرکات خاصی روی سطح قابل رویت خورشید حرکت میکنند را رویت کرد. گالیله به این نتیجه رسید که این لکه ها در واقع در روی سطح خورشید قرار دارند و به دور آن نمی چرخند و حرکات آنها به علت دوران خورشید است.

در نهایت کریستوفر شاینر نظر گالیله را تایید کرد و با استفاده از لکه های خورشیدی دوره گردش خورشید را محاسبه کرد. شاینز سرعت چرخش استوایی خورشید را مشاهده کرد، وی متوجه شد چرخش در قطبین خورشید کندتر صورت می گیرد، بنابراین می توان او را کاشف چرخش تفاضلي (ديفرانسيلي) خورشيد در نظر گرفت. لازم به ذکر است علت نابینایی گالیله را در رصد خورشید با روش‌های نا ایمن دانسته‌اند. این موضوع می‌تواند هشدار خوبی برای تمام علاقمندان به رصد باشد که هرگز از ابزارها یا روش‌های نامطمئن برای رصد خورشید استفاده نکنند.

نویسنده و ترجمه: سمیر الله وردی / سایت علمی بیگ بنگ

منابع: universetoday ,Galileo Galilei , Solar rotation

 

دیدگاهتان را بنویسید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

23 دیدگاه

 1. سلام آیا خورشید نسبت به منظومه خورشیدی به غیر از حرکت به دور خود، در مدار دیگری میچرخد یا ثابت است؟

  1. سال طبق چیزی که ما تعریف میکنیم، به چرخش زمین به دور خورشید میگویند که تقریبا 365 روز طول میکشه، البته سیاره‌های دیگر هم با توجه به سرعتی که در چرخششان و فاصله‌ای که با خورشید دارند، سال‌های کوتاه‌تر یا طولانی‌تری دارند.
   حالا با در نظر گرفتن این مسئله، اگر هسته کهکشان را خورشید و خورشید را یکی از سیارات فرض کنیم، طبق چیزی که در ابتدای متن گفته شده، 230 میلیون سال طول میکشه تا یک سال خورشیدی تموم شه، اگر به روز تبدیلش کنیم میشه حدود 83.950.000.000 روز! 😐😳

  1. درود، خیر زمین به دور خورشید می‌چرخه. خورشید، به تنهایی ۹۹.۸۶ درصد از جرم کل منظومه شمسی را به خودش اختصاص داده، بنابراین گرانش عظیمی داره و باقی اجرام از جمله زمین در گرانش عظیم خورشید اسیر هستند.

   1. اگر گرانش خورشید چنین است چرا دریاها متاثر از جرم کوچکی همچون ماه جابجا میشوند ولی توسط خورشید خیر؟

 2. توی امتحانمون اومده بود به حرکت خورشید به دور خودش چه می کویند؟
  هرکی می‌دونه بگه لطفاممنون

 3. به خورشید که نمیشه نه با چشم و نه بار تلسکوپ نگاه کرد.
  بهترین روش ، انداختن عکس خورشید ، بر روی کاغذ سفید میباشد.
  کافیه کاغذ رو در فاصله چند وجبی چشمی تلسکوپ ، ( در راستای عمود بر تلسکوپ ) نگاه دارید و با پیچاندن پیچ فوکوس ، عکس واضح خورشید روی کاغذ میفته و کاملا لکه هاش معلوم میشه.

 4. اصلا چرا خود خورشید می چرخد یا در مقیاس بزرگ تر چرا کهکشان ها به دور خودشون در چرخش اند؟

  1. منم همین سوالو دارم. بنظر میرسه که کهکشان ها مثل یه لیوان آب میمونن که داریم داخلش یه چیزی رو هم میزنیم. همه ی دونه های محلول به دور مرکز لیوان میچرخن

 5. سلام ایا کهکشان راه شیری بدور یک غول مغناطیسی (یک ستار غول اسا می چرخد)

 6. سلام یه سوال دارم از کهکشان راه شیری، ای این کهکشان عضوی از کهکشان بزرگتردیگری است که بدور ان میچرخد؟

  1. نه کهکشانهایی که نزدیک به هم هستن در غالب خوشه کهکشان دسته بندی میکنن هر کهکشان حرکت خودش رو داره و امکان برخورد با هم رو دارند

 7. سلام.من عقیده دارم هسته تمام سیارات بشدت درحال چرش جهت مخالف پوسته هستندو اصطحاک حاصله مابین هسته وپوسته باعث بوجودآمدن موادمذاب میشودوهسته باعث چرخش پوسته میشود.درخورشیدنیزجنین است.منتهاخورشیدپوسته نازکی داردکه موادمذاب ازروزنه های سطح پوسته فوران میکندوسطح خورشیدرافراگرفته است

  1. دوست گرامی
   دلیل حرارت خورشید اصطکاک نیست،در مرکز و لایه های زیرین خورشید بعلت فشار و تراکم بسیار بالا همجوشی هسته‌ای رخ میده که اتم های هیدروژن سرگردان با یکدیگر بشدت برخورد میکنند در این تصادف سهمگین هسته اتم های هیدروژن به هم جوش خورده و عنصر جدیدی با هسته سنگینتری تشکیل میگردد بنام هلیوم ، این فرایند همجوشی هسته‌ای انرژی بسیار زیادی آزاد می‌نماید که این انرژی بصورت نور و حرارت بسیار زیادی نمایان میگردد.

 8. سلام
  میخواستم بدونم خورشید و کل منظومه شمسی خود در داخل یک سحابی قرار داره؟ اگه جواب مثبته، اسم اون سحابی چیه و کجای راه شیری قرار داره

  1. فک میکنم جواب سوال شما ابر اوت باشه که از نام یان اورت اختر شناس هلندی گرفته

 9. آره من یه تلسکوپ ارزون قیمت خریدم تو دفترچه راهنماش نوشته بود که برای رصد خورشید به هیچ وجه استفاده نشه. کلا چشم انسان با نگاه به خورشید سازگار نیست و آسیب میبینه.