بیگ بنگ: اکنون که تلسکوپ فضایی جیمز وب ناسا بطور کامل مونتاژ شده است، تیم محققان فرصت دارند تا نرم افزارهای مهم و تحلیل الکتریکی، کل رصدخانه را بعنوان یک ابزار منفرد و کاملاً متصل، آزمایش کنند.

James Webb Space Telescope Primary Mirror Fully Deployed scaledبه گزارش بیگ بنگ، این اولین ارزیابی کامل از سیستم‌ تلسکوپ جیمز وب است که بعنوان تست جامع سیستم(CST) مورد اجرا قرار می‌گیرد. اکنون که تلسکوپ جیمز وب کاملاً مونتاژ شده دیگر نیازی به شبیه‌سازی‌ نیست و مهندسان می‌توانند نرم‌افزار و عملکرد الکترونیکی آن را با اطمینان ارزیابی کنند.

آزمایش، بهترین روش برای اطمینان از موفقیت ماموریت است

جیمز وب بزرگترین و از لحاظ فنی پیچیده‌ترین تلسکوپ فضایی ساخته شده است. این تلسکوپ از اجزای بسیاری تشکیل شده که برای دستیابی به موفقیت در مأموریت باید همه با هم ارتباط برقرار کرده و کار کنند. این ارزیابی‌های سیستم این اطمینان را می‌دهند که هر یک از سیستم‌ها به همان صورتی که طراحی شده ارتباط برقرار کرده و اجرا می‌شوند.

نمی‌توان اهمیت تست در توسعۀ نرم‌افزار را بی‌اهمیت جلوه داد. واحدهای مجزای کدها، باید همانطور که نوشته شده‌اند آزمایش شوند، سپس باید با ادغام شدن در اجزای نرم‌افزاری بزرگتر و بزرگتر مجدداً مورد آزمایش قرار گیرد. هر باری که یک باگ(مشکل) رفع شود، تست‌ها مجددأ اجرا می‌شوند تا تأیید شود که کدِ تغییر یافته رفتارهای غیرمنتظره و ناخواسته در سیستم ایجاد نکند. برای تکمیل تست، پرسنل به صورت 24 ساعته و به مدت 15 روز متوالی مشغول به کار بودند و تقریباً 1070 اسکریپت یا توالی از دستورالعمل‌ها را اجرا کردند و نزدیک به 1370 مرحله را انجام دادند.

در واقع سری تست‌های نهایی، میزان آمادگی این تلسکوپ برای راه‌اندازی را مشخص می‌کند. این تست جامع که بتازگی تکمیل شده یک مبنای اساسی از عملکرد الکتریکی را ایجاد می‌کند. در طی چند ماه، پس از اینکه رصدخانه مجموعۀ بعدی و نهایی تست‌های صوتی و لرزشی را انجام دهد، محققان سیستم را اسکن می‌کنند. سپس مهندسین نتایج «قبل و بعد» را مقایسه می‌کنند. نتایج باید یکسان باشند و این امر نشان می‌دهد که این فضاپیما بعنوان یک رصدخانۀ کامل می‌تواند در برابر محیط پرتاب مقاومت کرده و به راحتی در فضا کار کند.

baf k“رندی پولما”، مدیر یکپارچه‌سازی الکتریکی و آزمایشات جیمز وب در نورثروپ گرومن در ساحل ردوندو، کالیفرنیا گفت: «من هرگز چنین پشتکار، همکاری و تلاش‌های سازمانی را ندیده‌ام؛ زیرا تیم‌های گوناگون و افراد مختلفی از بسیاری از مناطق گرد هم جمع شده‌اند تا بتوانند یک هدف ِ مشترک را با موفقیت انجام دهند. ما احساس غرور و افتخار زیادی داریم و از کاری که در سال گذشته توانستیم در مونتاژ تلسکوپ جیمز وب انجام دهیم، پاداش شخصی زیادی کسب کرده‌ایم و با تکمیل آخرین ارزیابی سیستم‌ها می‌توانیم با اطمینان پیش برویم چون می‌دانیم این مونتار موفقیت‌آمیز بوده است».

با توجه به وضعیت رو به رشد ویروس کرونا تیم نورثروپ گرومن، کار ادغام و آزمایش تلسکوپ فضایی جیمز وب را در کالیفرنیا در یک اتاق تمیز و با کاهش چشمگیر پرسنل، پیش برد. از اواخر ماه می، این تیم عملیات تمیزکاریِ تقریباً تمام وقت را از سر گرفت. ناسا بتازگی با آزمون سیستم‌های تلسکوپ جیمز وب و نحوۀ روند کار اعلام کرد، تاریخ جدید پرتاب این تلسکوپ به فضا روز 31 اکتبر 2021 (یکشنبه 9 آبان 1400 ) است.

تلسکوپ فضایی جیمز وب، نخستین رصدخانۀ علوم فضایی جهان خواهد بود و رازهای موجود در منظومه شمسی ما را برملا خواهد کرد، به سیارات دوردست نگاه می‌کند و ساختارهای اسرارآمیز و منشأ جهان را مورد کاوش قرار می‌دهد. این تلسکوپ یک برنامۀ بین‌المللی به سرپرستی ناسا همراه با شرکای آن، آژانس فضایی اروپا و آژانس فضایی کانادا است.

ترجمه: سحر  الله‌وردی/ سایت علمی بیگ بنگ

منبع: scitechdaily.com

دیدگاهتان را بنویسید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

2 دیدگاه

  1. امیدوارم همه ی تست ها خوب پیش بره و پرتاب این تلسکوپ دوباره عقب نیوفته