بیگ بنگ: جالب است که غلط نشان دادنِ اشتباهات هنری در علم همیشه وجود دارد. این تصویر این روزها در شبکه‌های اجتماعی پخش شده است. آنچه واضح است نجومی بودن تصویر است، اما واقعیت چیست؟

abedd fd e ba edac
عکس دستکاری شده

به گزارش بیگ بنگ، عناوین مختلفی به آن نسبت میدهند، ولی اکثراً چیزهایی شبیه این مینویسند، “عکسی که توسط تلسکوپ هابل گرفته شده: ستون‌های یخی کیهانی در سحابی شاه‌­تخته(Carina Nebula) را نشان می دهد. که هنوز دانشمندان سعی در توضیح زیبایی‌های ستون‌هایش دارند. ممکن است برای شما تکان دهنده باشد ولی باید بگویم همۀ اینها اشتباه هستند. اول اینکه این تصویر متعلق به سحابی نعل اسب(Swan Nebula) است که با اسم M17 شناخته می‌شود نه سحابی شاه‌­تخته. این سحابی یک ابر گاز ستاره‌ای است که حدود 5 هزار سال نوری با ما فاصله دارد. ثانیاً این عکس توسط تلسکوپ هابل گرفته نشده و در اصل عکسی از تلسکوپ بسیار بزرگ پیمایشی در شیلی میباشد.

c ecd fcf bbf
سحابی نعل اسب نسخه اصلی.

ما دقیقاً میدانیم اینها نتیجۀ یک روش دستکاری در تصویر بنام مرتب­‌سازی پیکسل هستند. در واقع تصاویر دیجیتالی فقط یک نمایش دو بعدی از یک جدول اعداد هستند، که این اعداد نشان دهندۀ روشنایی و رنگ هر پیکسل در تصویر میباشند. این جدول با ردیف‌ها و ستون‌هایی که نشان دهندۀ مشخصات ِ تصویر هستند، شکل گرفته است. اعداد میتوانند با روش‌های ریاضی برای تولید نتایج مختلف دستکاری شوند. میتوانید با چیز ساده‌ای همانند میانگین عددهای مجاور برای تار نمودن تصویر یا از الگوریتم‌های فوق‌العاده پیچیده برای واضح‌تر کردن تصویر و نشان دادن جزئیاتش، استفاده کنید.

همانطور که از نامِ مرتب‌سازی پیکسل مشخص است، این عمل معمولاً پیکسل‌ها را توسط روشنایی ( و گاهی با نوعی کنتراست یا آستانۀ روشنایی برای دیده شدن تصویر زیرین) در یک ستون یا یک ردیف، مرتب می کند. هنگامیکه تصویر نشان داده می شود، ستون‌های بلندی دارید که در یک جهت تاریک‌تر میشوند. نتیجه اینکه پیکسل‌ها برحسب میزان روشنایی مرتب می شوند. نسخه‌های مختلفی از این کار بصورت آنلاین وجود دارد که می توانید با آن سرگرم شوید. البته این یکی بسیار ساده میباشد.

در مورد سحابی نعل اسب، این عمل به شدت در مرکز تصویر انجام شده و به نظر بعضی دخالت‌های غیرضروری برای لکه‌دار کردن ستون‌ها صورت گرفته است. بنابراین روشن است که این تصویر واقعی نیست و در واقع تصویر نجومی حقیقی بوده که با یک روش ریاضی برای تولید یک اثر هنری جالب و حتی دوست داشتنی، دستکاری شده است.

پس چه کسی اینکار را انجام داده؟ در سایت خبری رِدیت (Reddit) آمده: فردی در مورد این تصویر در سایتی اجتماعی پرسیده و به سرعت اطلاعاتی در موردش پیدا شده است. به نظر می رسد این تصویر توسط هنرمندی بنام آدام فریس(Adam Ferriss) که تکنیک مورد بحث را روی چند تصویر ِ نجومی اعمال کرده، دستکاری شده است.

فریس نوشته‌ که او هرگز نمیخواسته کسی را فریب بدهد و یا اینکه تصویر را واقعی جلوه بدهد (همچنین به این اشاره کرد که صفحات مرجع اینترنتی این مطلب را هم پوشش داده‌اند). البته از اینکه مردم اشتباه کنند، تعجب نمیکنم. از این نوع اتفاقات صدها بار رخ میدهند. این را بطور واضح فهمیده‌ام که بیشتر افراد در شبکه‌های اجتماعی خیلی به تصاویر علمی حتی معروف‌هایشان مثل هابل و مریخ‌نورد کنجکاوی آشنا نیستند. حال این ادعا در خصوص ستون‌های یخی، به طرز عجیبی از اخبار ناسا در سال 2010 که تصویر هابل سحابی شاه‌­تخته را توصیف می کند، نشأت گرفته است. در نهایت این کاردستی خدا یا معمای ناشناختۀ علمی نیست. این علم است و هنر و هر دوی اینها عالی هستند.

ترجمه: فرشید معرفت خدائی/ سایت علمی بیگ بنگ

منبع: slate.com

دیدگاهتان را بنویسید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

3 دیدگاه

 1. سایت علمی بیگ بنگ یک رفرنس علمی و معتبر و قابل اعتماد است و از هر گونه تعصباتی به دور می باشد. تبریک به مردم جامعه علمی و مردم ایران به خاطر وجود جنین سایتی. و خدا قوت به دست اندارکاران این سایت.

 2. من از این متعجب هستم که چرا و چگونه این شایعات و شبه علم تو بعضی سایت ها منتشر میشن.
  واقعا احسنت به سایت بیگ بنگ و مترجمان عزیز که پیگیری و منابع علمی معتبری استفاده میکنید
  سپاسگزارم

 3. درود بر سایت بیگ بنگ و مترجم گرامی
  اتفاقا دیشب بنده با ادمین و مدیریت سایت گجت نیوز صحبت کردم گفتم این عکسی که منتشر کردین فقط جنبه و خلاقیت هنری یک فرد ن چیز دیگه ای
  ادمین گجت نیوز هم گفتن واقعی ولی هنوز لینک و منبع خبر برام ارسال نکرد
  این عکس واقعی و علمی نیست و فقط شاهکار هنری یک هنرمند می‌باشد