بیگ بنگ: محققان معتقدند که چهره مجرمان و قاتلان را می‌توان از دی‌.ان‌.ای به جا مانده در محل جرم بازسازی کرد. دانشمندان دانشگاه پیتزبورگ موفق به شناسایی ژن‌هایی شده‌اند که تنوعات فوق‌العاده در صورت انسان را شکل می‌دهند.

99680144-dna-news-large_transx0zyhbpeqexks5k2z-fgjkj3jo67q-crntzur0x7h68به گزارش بیگ بنگ به نقل از ایسنا، بسیاری از ویژگی‌های چهره انسان مانند اندازه بینی و عرض صورت از جهش‌های خاص ژنتیکی ریشه می‌گیرند. محققان دانشگاه پیتزبورگ موفق به یافتن 7 ژن مرتبط با طول و عرض بینی، گودی چشمها، فاصله دو چشم و فاصله گوش‌ها شده اند. تحقیقات پیشین نشان داده بودند که این ویژگی‌ها توسط ژن‌ها کنترل می‌شوند، اما این نخستین باری است که ارتباط این تفاوت‌ها با طیف گسترده صورت‌های مختلف بررسی شده است.

همچنین ممکن است به محققان در یادگیری چگونگی بروز نقایص صورت در زمان تولد کمک کند. این تحقیق همچنین می‌تواند از کاربردهایی در حوزه پزشکی قانونی برخوردار باشد و به نیروی پلیس در طراحی چهره دقیق‌تر از مجرمان خطرناکی که مرتکب قتل، تجاوز یا سرقت شده‌اند، کمک کند.

29489dnaface_678x320_frontکشف ژن‌هایی که شکل صورت انسان را تعیین می‌کنند، می‌توانند اطلاعات ارزشمندی در مورد ظاهر فرد از روی دی‌.ان‌.ای باقیمانده در محل ارائه کنند. اشکال چهره مورد استفاده در این تحقیق بر اساس تحلیل دی.ان.ای 20 ویژگی صورت هستند که از روی تصاویر سه‌ بعدی 3118 داوطلب سالم با اصل و نسب اروپایی و تقریبا یک میلیون جهش سنجیده شدند. عرض صورت، فاصله بین چشم‌ها، اندازه بینی و فاصله بین لب‌ها و چشم، همگی ارتباط آماری چشمگیری با جهش‌ها دارند.

محققان همچنین نتایج دو پژوهش مشابه را در نظر گرفته و برخی یافته‌های قبلی را تائید کردند. تاکنون عملا هیچ اطلاعاتی در مورد ژن‌های مسئول شکل صورت انسان در دست نبود. بسیاری از مناطق ژنتیکی مرتبط با شکل صورت حاوی ژن‌هایی هستند که در رشد چهره و اختلالات آن نقش دارند. دانشمندان امیدوارند در آینده بتوانند فاکتورهای خطر ژنتیکی را که به ناهنجاری‌هایی مانند شکاف کام و لب منجر می‌شوند، شناسایی کنند. جزئیات بیشتر این پژوهش در این یافته‌ها در مجله PLOS Genetics منتشر شده است.

سایت علمی بیگ بنگ / منبع: telegraph.co.uk

دیدگاهتان را بنویسید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.