بیگ بنگ: حداقل در سه مطالعه ای که در سال گذشته منتشر شده، دانشمندان تأیید کرده اند که آب دریا در حال بالا آمدن است و سرعت بالا آمدن آب دریا با گذشت زمان بیشتر می شود – مسئلۀ تکان دهنده برای جوامع ساحلی این است که اکنون باید خود را برای آینده ای مشکل ساز آماده کنند.

به گزارش بیگ بنگ، بر اساس برآوردهای تغییرات جرم تعدادی از مولفه های کلیدی در بالا آمدن آب دریا، مثل ذوب شدن ورقه های یخ گرینلند و قطب جنوب، در مطالعۀ منتشر شده در مجله Nature Climate Change مشخص شد چیزی که در سال 1993 2.2 میلیمتر افزایش در سال بوده، در سال 2014 به 3.3 میلیمتر تبدیل شد. این اختلاف بین 0.86 و 1.29 اینچ در هر دهه است – و محققان می گویند که بالا آمدن سطح دریا تسریع پیدا کرده است.

علت اصلی این تسریع ذوب شدن ورقه ی یخ گرینلند است که از 5 درصد افزایش در سال 1993 به بیش از 25 درصد در سال 2014 تبدیل شده است. از دست دادن یخ در قطب جنوب و یخچالهای طبیعی کوچکتر در همین دوره باعث شد سطح دریا به طور آهسته تر بالا بیاید. ژیانیائو چن از دانشگاه اقیانوس چین و آزمایشگاه ملی علوم و تکنولوژی دریایی چینگدائو و همکارانش نوشتند که افزایش سرعت بالا آمدن سطح دریا «بر اهمیت و ضرورت کاهش تغییر آب و هوا و طراحی برنامه های سازگاری ساحلی تأکید دارد تا بدین طریق بتوان اثرات بالا آمدن ثابت سطح دریا را کم کرد». نویسندگانِ همکار چن از موسسات چین، استرالیا و ایالات متحده تقدیر کردند.

کریستوفر هریگ، یکی از نویسندگان مطالعه و محقق در دانشگاه آریزونا گفت: «می دانیم که چرا سطح دریا در حال بالا آمدن است و همچنین می دانیم چه مولفه هایی دخیل هستند.» در ابتدای امسال، یک گروه دیگر از محققان دریافتند که بالا آمدن سطح دریا فقط حدود 1.1 میلیمتر در سال بوده، یعنی قبل از سال 1990، درحالیکه در دورۀ بین سال 1993 و 2012 به 3.1 میلیمتر در سال رسیده است. ناسا در حال حاضر سرعت بالا آمدن سطح دریا را 3.4 میلیمتر در سال برآورد کرده است. اما درحالیکه برآوردهای تکی فرق دارند، تصویر گسترده تر این است که محققان اصولأ موافقند که سرعت بالا آمدن سطح دریا رو به افزایش است – و این مسئله عواقب زیادی برای مناطق ساحلی دارد چون اگر بالا آمدن سطح دریا همچنین تسریع پیدا کند زمان کمی برای سازگاری با آن دارند.

هریگ گفت: «به نظرم درست اشاره کرده ایم چون مشاهدات نسبتأ قوی هستند.» در مقاله آخر، محققان گزارش اخیر ماهواره را مجددأ بررسی کردند تا به تصویر واضح تری از تسریعِ بالا آمدن سطح دریا دست پیدا کنند و همچنین هریک از مولفه های بالا آمدن سطح دریا که به اصطلاح «بودجۀ» سطح دریا را تشکیل می دهند را مد نظر قرار داده اند. سپس آنها دریافتند که بخش های مختلف این بودجه به خوبی با اندازه گیری های تغییر سطح دریا که ارتفاع سنج های ماهواره ای در طول دو دهه ی اخیر انجام داده اند انطباق دارند.

باب کوپ، متخصص سطح دریا در دانشگاه راتگرز که در این مطالعه مشارکت نداشت اما با این کار آشنایی دارد گفت: «از مجموع تغییر سطح دریا در دو دهه ی اخیر اطلاع داریم و مولفه های آن را بر مبنای سالیانه می شناسیم. می دانیم که این دو با یکدیگر بخوبی انطباق دارند. نویسندگان نشان دادند که وقتی به مجموع سال به سال دقیق تر نگاه می کنید، این مجموع نزدیک به مجموع مولفه ها است. این مجموع ها هر ساله عملی می شوند. این امر اطمینان ما به نتیجه ی کلی را بالا می برد.»

مولفه های کلیدی بالا آمدن سطح دریا در این معادله عبارتند از انبساط گرمایی آب اقیانوس وقتی گرم می شود – قبلأ مولفه ی غالب بود، اما دیگر اینگونه نیست – و ذوب شدن ورقه های یخ گرینلند و قطب جنوب و همچنین یخچال های طبیعی کوچکتر که در سرتاسر دنیا پخش شده اند. مولفه ی آخر ذخیره ی آب زمینی است در اثر بارش باران یا عوامل دیگر است که در نهایت به اقیانوس ریخته می شوند.

ذکر این نکته حائز اهمیت است که این مسئله با پیش بینیِ مقام ارشد علوم آب و هوا در هیئت بین دولتی سازمان ملل در مورد تغییر آب و هوا در تضاد است. هرچه گرینلند و قطب جنوب سطح دریا را بالاتر ببرند، این میزان بیشتر و بیشتر خواهد شد زیرا این دو بزرگترین منابع یخ زمینی بر روی سیاره ی زمین هستند. وی گفت: «این دیگر یک پیشبینی نیست، بلکه اکنون به مشاهده تبدیل شده است. این چیزی نیست که به آینده موکول شود.»

ترجمه: سحر  الله وردی/ سایت علمی بیگ بنگ

منبع: sciencealert.com

دیدگاهتان را بنویسید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.