بیگ بنگ: نتایج مطالعه‌ای جدید نشان می‌دهد بالا بودن نشانه‌های ابتلا به طیف درخودماندگی یا اوتیسم در دانشمندان و ریاضیدانان باعث شده تا تفکر و استدلال منطقی در آنها بهتر از دیگران باشد.

آلبرت اینشتینبراساس گزارش تلگراف به نقل از همشهری، پرسش اين است: چرا هميشه ايده‌هاي بديع و بي‌نظير به ذهن دانشمندان و رياضيدانان مي‌رسد؟ پاسخي كه به تازگي براي اين پرسش يافته شده دانشمندان را در گروه افرادي قرار مي‌دهد كه نشانه‌هاي اختلال طيف درخودماندگي يا اوتيسم را از خود بروز مي‌دهند. محققان در مطالعه‌اي جديد روي 500 هزار داوطلب براي يافتن نشانه‌هاي طيف اوتيسم آزمايش‌هايي انجام دادند و نتايج آزمايش‌ها را با مشاغل اين افراد مقايسه كردند و دريافتند افرادي كه نشانه‌هاي اوتيسم را در خود دارند، در مشاغلي علمي در زمينه علوم،‌ مهندسي،‌ فناوري و رياضيات (مشاغل STEM) مشغول به كارند.

وجود نشانه‌هاي اوتيسمي به معني ابتلا به اوتيسم نيست، در عوض ويژگي‌هايي از شخصيت و رفتار افراد را بيان مي‌كند كه در كل جمعيت افراد ديده مي‌شود و با آنچه در بيماري اصلي اوتيسم مشاهده مي‌شود در ارتباط است. همه انسان‌ها نشانه‌هايي از اوتيسم را در خود دارند، مانند ناتواني در درك نقطه نظر فردي ديگر، دشواري در تغيير انعطاف‌پذيري توجه، و توجه بيش از اندازه به جزئيات كه تمامي اين نشانه‌ها را مي‌توان در گروه وسيعي از افراد مشاهده كرد.

آیزاک نیوتنمحققان دانشگاه كمبريج براي محاسبه اين نشانه‌ها با استفاده از پرسشنامه‌اي ويژه به نام AQ شيوه‌اي ارائه داده‌اند كه در آن با استفاده از 50 پرسش مي‌توان نشانه‌هاي مختلف اين بيماري را رديابي كرد. محققان دريافتند ميانگين امتياز AQ افرادي كه در مشاغل علمي يا STEM مشغول به كارند 21.9 است و در مقابل افرادي كه در مشاغلي متفاوت از اين شغل‌ها مشغولند امتياز 18.9 به دست آوردند.

مطالعات پيشين دانشگاه كمبريج نيز نشان داده بود كه آلبرت اينشتين و آيزاك نيوتن هر دو نشانه‌هاي اوتيسم را داشته‌اند. نتايج اين تحقيق همچنين نشان مي‌دهند نشانه‌هاي اوتيسم در مردان بيشتر از زنان ديده مي‌شود. به گفته محققان نشانه‌هاي اوتيسم در افراد تحت تاثير عوامل ژنتيكي و ميزان تستسترون والدين قرار دارد.

سایت علمی بیگ بنگ / منبع: telegraph

دیدگاهتان را بنویسید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

1 دیدگاه

  1. گرچه داشتن علائم اوتیسم باعث می شود انسان در امور زندگی با اختلال مواجه شود اما از طرفی می تواند باعث به وجود آمدن ایده های خلاقانه و برقراری ارتباط منطقی بین پدیده های فیزیکی شود!