بیگ بنگ: دونالد ترامپ بعنوان چهل و پنجمین رییس جمهور امریکا انتخاب شد، وی در حین کمپین انتخابی خود در خصوص بعضی مسائل علمی اظهار نظر کرده که برخی از آنها را می توانید در این مقاله مطالعه کنید.

extra_large-1469810628-cover-image1- گرمایش جهانی و تغییر اقلیم

نمایندگان حزب جمهوریخواه تا همین چند دهه پیش ادعا می‌کردند از طرفداران سرسخت محیط‌ زیست هستند، اما آنها این روزها از صنعت سوخت‌های فسیلی حمایت می‌کنند! برخی جمهوریخواهان می‌گویند، مصرف سوخت‌های فسیلی در تشدید گرمایش جهانی نقشی ندارد و «این فقط جمعی از دانشمندان فریبکار و دوستداران متعصب محیط‌زیست هستند که به این باورِ غلط دامن زده‌اند!» این قبیل توجیه‌ها که جمهوریخواهان به منظور گسترش استفاده از سوخت‌های فسیلی مطرح می‌کنند، به هیچ‌وجه پایه علمی قابل استنادی ندارد. این در حالی است که سازمان‌های علمی معتبر آمریکا نظیر ناسا دائما در حال نشر داده‌هایی هستند که نشان می‌دهد انتشار بی‌رویه گازهای گلخانه‌ای به تغییرات آب‌ و هوایی مخرب می‌انجامد.

با همه این مستندات علمی، ترامپ همچنان از عقاید ضدمحیط‌ زیستی جمهوری خواهان دفاع می‌کند. وی حتی مدت‌ها پیش از این که کمپین انتخاباتی راه بیندازد، اعلام کرده بود تغییرات آب‌ و هوایی ناشی از فعالیت‌ انسانی حقیقت ندارد، بلکه این شایعات توطئه‌آمیز را چینی‌ها راه انداخته‌اند تا به خیال خودشان بتوانند تولیدکنندگان آمریکایی را از میدان رقابت خارج کنند، اما می‌دانیم دولت چین بتازگی با امضای توافقنامه آب‌ و هوایی پاریس متعهد شده هرچه سریع‌تر درباره کاهش فعالیت‌ انسانی آلوده‌کننده محیط‌ زیست چاره‌ای بیندیشد.

آمریکا و چین از جمله کشورهایی هستند که بیشترین گازهای گلخانه‌ای را به جو زمین وارد می‌کنند. این دو کشور قصد دارند، در جهت کاهش آلودگی‌های زیست‌ محیطی با یکدیگر همکاری کنند و توافقنامه پاریس را چارچوب مناسبی برای آغاز این همکاری می‌دانند، اما ترامپ مخالف این همکاری دوجانبه است؛ مخالفتی که نه تنها به ضرر محیط‌ زیست تمام خواهد شد، بلکه به اقتصاد جهانی نیز ضربه خواهد زد. ناگفته نماند دیدگاه ترامپ درباره تغییرات آب‌وهوایی اغلب ضد و نقیض است و تقریبا نمی‌شود فهمید، در این زمینه چه دیدگاهی دارد.

2- سازمان محیط‌ زیست بهتر است تعطیل شود

در یکی از مصاحبه‌های ترامپ، خبرنگار فاکس‌نیوز از او پرسید اگر قرار باشد یکی از وزارتخانه‌های دولتی را برای صرفه‌جویی در هزینه‌ها تعطیل کند، آن وزارتخانه کدام است؟ ترامپ در جواب این سؤال بصراحت اظهار کرد، با کمال میل حاضر است از وزارت حفاظت محیط‌زیست صرف‌نظر کند! زیرا مسئولان این وزارتخانه مانع پیشرفت کسب‌و‌کارهای دلخواهش هستند. جالب اینجاست که اصلا چنین وزارتخانه‌ای در آمریکا وجود خارجی ندارد و همان طور که اِستیوِن کلبِر (از چهره‌های مشهور تلویزیون آمریکا) نیز بدرستی اشاره کرده، احتمالا منظور ترامپ، سازمان حفاظت محیط‌ زیست بوده است.

krauss-donaldtrumpsanti-sciencecampaign-1200x630-1471467956ترامپ قصد دارد خط لوله انتقال نفت کی‌اِستون ایکس‌اِل را که زمان ریاست جمهوری اوباما بسته شد، مجددا راه‌اندازی کند، اقدامی که پیامدهای زیست‌محیطی نامطلوبی به همراه خواهد داشت. وی همچنین از طرفداران روش شکست هیدرولیکی یا همان فرکینگ است، روشی بحث‌برانگیز در استخراج گاز طبیعی که گفته می‌شود به محیط زیست آسیب می‌زند.

ترامپ معتقد است استفاده از زغال‌سنگ به عنوان منبع انرژی مانعی ندارد، زیرا مصرف زغال‌سنگ در کوتاه‌مدت کم‌هزینه‌تر از سرمایه‌گذاری بلندمدت روی منابع انرژی پاک است. وی به صرفه‌جویی مالی کوتاه‌مدت فکر می‌کند، در حالی که سرمایه‌گذاری بلندمدت روی منابع سوخت پاک می‌تواند به اشتغالزایی، بهبود زیرساخت‌ها و خودکفایی انرژی بینجامد و در نهایت کمک‌ کند محیط‌زیست سالم‌تری را به نسل بعد تحویل دهیم.

3- واکسیناسیون موجب بروز اوتیسم می‌شود

نخستین بار اَندرو وِیکفیلد در مقاله‌ای که در نشریه لَنسِت منتشر شد، به اشتباه ادعا کرد واکسن سه‌گانه یا MMR با اوتیسم در ارتباط است. ترامپ نیز به استناد یکی از خاطرات گذشته خود، این ادعای وِیکفیلد را تأیید کرد. وی پیشتر در یک مناظره تلویزیونی تعریف کرده بود کودکی را می‌شناسد که در دو سالگی، یک هفته پس از دریافت این واکسن دچار تب شدید شد و حالا اوتیسمی است، اما شواهد علمی نشان داده هیچ ارتباطی بین دریافت واکسن و ابتلا به اوتیسم وجود ندارد. ترویج این باور غلط می‌تواند باعث شود والدینی که زمان واکسن فرزندشان است، به دلیل این که فکر می‌کنند واکسن موجب اوتیسم می‌شود، از واکسیناسیون فرزندشان اجتناب کنند. پیشتر شاهد بود‌ه‌ایم ترویج این قبیل باورهای غلط در میان مردم موجب شیوع سرخک در ایالات متحده و دیگر کشورها شده است.

donald-trump-holds-campaign-rally-in-nevada4- شب‌ها 3 تا 4 ساعت بیشتر نمی‌خوابم

ترامپ بارها در کمال غرور ادعا کرده، شب‌ها سه چهار ساعت بیشتر نمی‌خوابد. این در حالی است که پژوهش‌های متعدد نشان داده‌ کم‌خوابی موجب کاهش قابلیت تفکر منطقی می‌شود. پژوهشگران معتقدند افرادی که در شبانه‌روز به اندازه کافی نمی‌خوابند، در کنترل احساسات و حتی تمایز تصمیمات اخلاقی و غیراخلاقی دچار مشکل می‌شوند. در یک پژوهش مشخص شد، عملکرد شناختی انسان پس از حدود 18 ساعت بی‌خوابی مختل می‌شود، آن هم تا حدی که ممکن است علائم مستی در فرد بروز کند. با این حساب، اگر ترامپ واقعا فقط سه ساعت در شبانه‌روز می‌خوابد، بعید نیست وقتی باید در کاخ سفید تصمیمات مهم بگیرد، تصمیماتی که شاید جهان را تکان دهد، در حالت مستی باشد!

5- بودجه هنگفتی برای ناسا نباید در نظر گرفت

چندی پیش، یک پسر بچه ده ساله از ترامپ پرسید درباره فعالیت‌های ناسا چه فکر می‌کند و ترامپ در جواب گفت که ما دغدغه‌های مهم‌تری داریم و آنقدر ثروتمند نیستیم که بودجه‌های هنگفت، صرف پروژه‌های فضایی کنیم، اما می‌دانیم ایالات متحده با تولید ناخالص ملی 17.9 تریلیون دلار، ثروتمندترین کشور جهان است. بخش قابل توجهی از ثروت این کشور از فعالیت‌های علمی ناسا به دست می‌آید، زیرا این آژانس فضایی به ازای هر دلاری که خرجش می‌شود 10 دلار به ثروت کشور اضافه می‌کند. بنابراین، اختصاص بودجه به پروژه‌های علمی ناسا نه‌تنها در پیشبرد کاوش‌های فضایی مؤثر است، بلکه به اقتصاد کشور نیز کمک می‌کند، اما ترامپ قصد ندارد پروژه‌های علمی ناسا را در برنامه‌ریزی بودجه در اولویت قرار دهد. وی معتقد است پیشبرد پروژه‌های فضایی نظیر سفر انسان به مریخ نیازی نیست در اولویت دریافت بودجه قرار بگیرند بلکه این هزینه باید صرف بازسازی زیرساخت‌ها شود. در حال حاضر، 0.4 درصد از کل بودجه فدرال به پروژه‌های ناسا اختصاص دارد. خلاصه این که ایالات متحده از ثروت کافی برای افزایش بودجه ناسا برخوردار است و منطقی نیست این بودجه کم یا قطع شود.

سایت علمی بیگ بنگ/ منبع: IFLScience.com

مترجم: صدف دژآلود/ جام‌جم

دیدگاهتان را بنویسید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

10 دیدگاه

 1. حالا انگار همه ی سیاستمدار های کشور های دیگه دانشمند هستند و مقاله و نظریه علمی دارند
  مثلا مورد دوم (محیط زیست) توی کشور ما هم تقریبا تعطیل شده!

  1. در کشور ما به دلیل کمبود بودجه و اختلاس و … تعطیل شده ولی اونجا عشق و حالی!

 2. حالا هرچی باشه بهرحال رئیس جمهور آمریکا شده.خیلی از سیاستمداران هستند که به خیلی از نظریه های علمی مشکوکند چه درست چه غلط ترامپ هم از این قاعده مستثنی نیست.

 3. خوب اگه قرار باشه همه ی احتمالات رخ بده اینجا ترامپ رییس جمهوره اونجا کلینتون !
  از بدشانسی ما اینجا ترامپ شد !!!!

 4. از وقتی که ترامپ انتخاب شده ، وارد جهان موازی دیگری شدیم.
  بعد هی بیان بگین تخیلیه!