بیگ بنگ: فارغ از تفاوت‌های موجود در فرهنگ‌ها، بدن پس از مرگ درگیر فرآیند مشابه می‌شود. شاید این رویه کمی پیچیده باشد، اما برخی از این اتفاقات عبارتند از:
die1اتفاق اول: آخرین ذخایر اکسیژن موجود در بدن تمام شده و فعالیت مغز همزمان با غیرفعال شدن اعصاب مغزی «افزایش چشمگیری» پیدا می‌کند، سپس ترشح هورمون‌هایی که عملکرد بدن را تنظیم می‌کنند، توسط مغز متوقف می‌شود. آخرین منابع انرژی بدن نیز استفاده شده و اسفنکتر (عضله‌ تنگ‌کننده‌) آزاد می‌شود. پس از آن، بدن ادرار و مدفوع داخلی را تخلیه می‌کند.

اتفاق دوم: در 15 تا 25 دقیقه پس از مرگ، توقف گردش خون موجب رنگ‌پریدگی پوست می‌شود. ضربان قلب نیز متوقف شده و به همین دلیل، خون در بدن پمپاژ نمی‌شود. در نتیجه، خون موجود در بدن در قسمت‌های پایینی تجمع می‌کند. در طول 12 ساعت پس از آن، پوست به بالاترین میزان رنگ‌زدایی یعنی رنگ بنفش مایل به قرمز می‌رسد.

die4اتفاق سوم: کلسیم به سلول‌های عضلانی رخنه کرده و با پروتئین‌ها واکنش نشان می‌دهد که موجب انقباض ماهیچه‌ای می‌شود. این کوفتگی‌ عضلانی که به آن «جمود نعشی» یا «ریگور مورتیس» گفته می‌شود، در بین 3 تا 6 ساعت پس از مرگ آغاز شده و تا 24 یا 48 ساعت پس از آن ادامه پیدا می‌کند.

اتفاق چهارم: سلول‌های مرده و دی‌اکسیدکربن موجب افزایش سطح PH بافت پوستی می‌شود. این مساله موجب تضعیف غشای سلولی و باز شدن آن می‌شود. متعاقبا پروتئین‌ها و آنزیم‌های آزاد شده باعث تخریب بافت‌های مجاور خواهند شد. این درواقع همان فرآیند تجزیه است.

die3-12hrsاتفاق پنجم: میکروارگانیسم‌ها شروع به تجزیه بدن می‌کنند. باکتری‌های موجود در معده و روده، اندام‌های داخلی را می‌خورند. این فرآیند «گندیدگی» نام دارد که «بوی تعفن» نیز به همان مربوط است. تجزیه آمینواسیدهای موجود در بدن نیز موجب پدید آمدن اسیدهای بدبوی دیگر می‌شود. برخی از حشرات که تمایل به تخمگذاری در بافت‌های فاسد شده را دارند، جذب این اندام‌ها می‌شوند. کرم حشره ظرف 24 ساعت از تخم‌ها خارج شده و بتدریج 60 درصد از بافت‌های بدن را در طول چند هفته مصرف می‌کنند.

اتفاق ششم: سرانجام کرم حشره در گوشت فاسد شده بدن سوراخ ایجاد کرده که باعث تخلیه مایعات و گازهای ناشی از تجزیه می‌شود. در طول یک ماه و نیم پس از آن، سوسک‌ها و قارچ‌ها بقایای بدن را می‌خورند. این فرآیند «پوسیدگی خشک» نامیده می‌شود که می‌تواند تا یک سال به طول انجامد. درنهایت تمام بدن بتدریج تجزیه شده و چیزی از آن باقی نمی‌ماند.

سایت علمی بیگ بنگ / برگردان: فرادید/ منبع: metro.co.uk

دیدگاهتان را بنویسید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

11 دیدگاه

 1. از هیچ به هیچ برخواهیم گشت .
  بعد از مرگ هم هیچ و هیچ است پس این چندسال عمرمان را بیایید آزاد زندگی کنیم نه در خرافه و دروغ های بزرگ گذشته و سالم و هم نوع دوست باشیم چراکه هعمگی مان چه باهوش و چه غیر باهوش های زمینی از عمق دریاها از تک سلول به اینجا رسیدیم . چه بسا دنیا بازی یی بیش نباشد .
  ( بجای خرافه های قدیمی به فکر آینده و تکامل بهترمان باشیم )

  1. درست ترش از هیچ به همه چیز میرسیم
   (بجای خرافه های جدید به فکر همه چیز باشیم)

  2. خب با این رویکردی که شما دارید معنای تکامل ازبین میره.اگر بعد از مرگ هیچ باشه حتی اگه تکامل توی نسل انسان اتفاق بیفته چه ربطی به من که هیچ شدم داره.انسانیت درین صورت معنای خودشا از دست میده.معنای واقعی تکامل از جاودانگیه.

 2. بنظرم زندگی فقط یه بازیه که هرکدوممنون یروزی تواین بازی از دور خارج میشیم.واقعا بیش از حد جدی گرفتن زندگی و حرص خوردن برای اون کار اشتباهیه.

 3. چقدر غم انگیزه…گاهی برام سوال میشه که زندگی یا زنده بودن با تمام قشنگی ها و زشتی هاش پیچیدگی ها و شیرینی ها و تلخی هاش با تمام شگفتی هاش برای ما چه فایده و معنی ای میتونه داشته باشه وقت قراره دیر یا زود بمیریم-تو مدفوع خودمون احاطه شیم بعد حشرات بخورنمون وبه شکل دردناکی تجزیه شیم…! 🙁

 4. حیفه بدن انسان بپوسه. خیلی از جانوران گوشتخوار بدلیل کاهش قلمرو در خطر انقراض قرار دارند. بنظرم بدن انسان رو پس مرگ بدن اینا بخورن. آدم چیه بخیل باشه!

  1. خب شما اولین نفرباشید.اگه شما اینکارا کردید منم قول میدم نفر دوم باشم…

 5. ایکاش اتفاق ششم همون لحظه اول مرگ رخ میداد. پیشنهاد میکنم مردگان رو بلافاصله بعد از مرگ در اسید سولفور حل کنند. چون این مراحل چندش آور دیگر طی نمیشود.