بیگ بنگ: در شرایطی که جهان با مشکلات عظیمی همچون حملات تروریستی، ناامنی، خطرات زیست محیطی و احتمال جنگ هسته‌ای مواجه است، اما موسس شرکت مایکروسافت نظر دیگری دارد.

بیل گیتس، بنیانگذار شرکت مایکروسافت و  بنیاد خیریه بیل و ملیندا گیتس با وجود اینکه بخش اعظمی از ثروت خود را صرف امور انسان دوستانه می‌کند، نه تنها از شرایط فعلی جهان و آینده آن ابراز نگرانی نمی‌کند، بلکه به عقیده وی دنیا در حال بهتر شدن است. از نظر بیل گیتس شاخص‌های بهبود کیفیت وضعیت زندگی در جهان امروز نسبت به گذشته رو به رشد بوده‌ است.

نرخ مرگ‌ومیر کودکان زیر پنج سال از سال 1990 بسیار کاهش یافته و به عقیده وی تاکنون 122 میلیون نفر از خطر مرگ در سنین کودکی نجات یافته‌اند. همچنین جمعیت کودکانی که از خدمات آموزشی پایه ابتدایی بهره می‌برند نسبت به سال 1990 تا 90 درصد افزایش یافته است. از نظر بیل گیتس جمعیت افراد در فقر مطلق از یک سوم جمعیت جهان در سال 1990 به یک دهم کاهش یافته است.

بیل گیتس همچنین معتقد است که افزایش تعداد زنان فعال در مشاغل سیاسی در همه نقاط جهان نیز یک شاخص مثبت برای بهتر شدن وضعیت جهان در مقایسه با دو دهه گذشته است. عامل اصلی بدبینی مردم نسبت به وضعیت جهان در شرایط فعلی و خطرات احتمالی در آینده از نظر ثروتمندترین مرد جهان تنها رسانه‌ها هستند.

سایت علمی بیگ بنگ / منبع: sciencealert.com

دیدگاهتان را بنویسید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

8 دیدگاه

 1. نه خير دنيا در حال بد تَر شدن است چون همه شاهد هستيم كه دنيا از لحاظ تكنولوژي پيشرفت كرده است آن هم نه به صورت درستش بلكه همه اين پيشرفت ها بيشتر براي نابودي، ظلم و استبداد بالاي مردم و ملت ضعيف است تا خدمت به بشر. دنيا زماني رو به بهتر شدن مي رود كه پيشرفت ها همراه با إيمان و وجدان آگاه باشد.
  بياييد يك نگاه به اين پيشرفت ها بيندازيم ببنيد با يك فشار دكمه اي جان هزاران فرد بي گناه گرفته ميشود، علاوه بر اين حتي آزمايش هاي موشكي و… را بالاي مردم انجام مي دهند. گيتس نمي تواند با خانه گرانبهايش و زنده گي راحتش به مردم دنيا بگن زنده گي در حال بهتر شدن است.
  نتيجه اين كه يك طرف دنيا آنقدر پول و إمكانات هست كه حتي براي حيوانات شان جشن عروسي مي گيرند و در طرف ديگر مردم لقمه ناني براي خوردن، تكه لباسي برا حفظ كردن شان از سرما و گرما ندارند.
  آيا با اين همه بي عدالتي و بي رحمي مي تواند جهان در حال بهتر شدن براي زندگي باشد؟

 2. شرایط در طول تاریخ همیشه بهتر میشه جنگ کمتر میشه درامد، رفاه و امکانات بیشتر میشه اما وقتی درک و فهم ما از جهان ایده آل بیشتر میشه متوجه ناعدالتی ها میشیم، قبلا (مثلا 2000 سال پیش) شاید کسی فکر نمی کرد که اگه برده هست داره بهش ظلم میشه اینو تقدیر خودش میدونست و خیلی افرادی که بهشون ظلم میشد درکی از این ظلم نداشتند، اما حالا که میدونیم که همه برابریم و حق و حقوقی داریم متوجه این ناعدالتی های میشیم و حس می کنیم جهان خیلی جای بد هست. و این نشانه خوبی هست چون وقتی میفهمیم و درک می کنیم تلاش می کنیم به ایده آل نزدیک تر بشیم.

  1. شرایط خوب همیشه مدیون علم و پیشرفت های تکنولوژی و فناوری و آگاهی

  1. کلا درسته، ما با جمعیتی حدود ۸۰ میلیون یک درصد از دنیا هستیم. حالا اگه به قول شما وضعیت ما بدتر شده باشه رو در نظر بگیریم بازم ۹۹٪ دنیا بهتر شدن. حتی اگه سوریه و فلسطین و به چندتا کشور آفریقایی رو هم اضافه کنیم بازم بالای ۹۰ درصد دنیا وضعشون بهتر شده.

  2. آدما برا چی می میرن؟! یه پاسخش اینه که محدودن و دیگه به هر حال می میرن اما یه پاسخ منطقی تر و فکری ترش اینه که،آدم مثلا ده سال یا هفتاد هشتاد سال زندگی کرده که خواه یا ناخواه تو مرتبه ی اول بگه من هستم و وجود دارم، اما در آخر می میرد و همچنان نوع بشر به زندگیش ادامه می دهد (بقول چرچیل قبرستان پر از آدم هایی ست که فکر می کردند کار دنیا بدون آن ها پبش نمی رود)
   در مورد یک حکومت استبدادی در طول تاریخ و زمان کنونی هم درست وضعیت به همین ترتیبه ، چون اونم می خواد بگه اول من وجود دارم و سرانجام خواه یا ناخواه به قبرستان اضافه می شود!!!

 3. من هم با بیل گیتس هم عقیده هستم و معتقدم رسانه ها دایما در حال پاشیدن تخم تفرقه و نفاق و ترس و وحشت و ناامنی بین مردم هستن

 4. بیل گیتس موفق و عزیز خیلی خوش بینانه به قضیه نگاه کرده ولی امیدوارم درست باشه چون دنیای ما پر از نا امیدی و خطرات زیادی است.
  البته ایشون درباره هوش مصنوعی ابراز نگرانی و تهدید کرده بوده