بیگ بنگ: تحقیقات گروهی از دانشمندان نشان می‌دهد که میدان مغناطیسی زمین، سپر گرانبهایی که از ما در برابر اشعه های کیهانی و بادهای خورشیدی محافظت می کند، تا ۱۰۰ سال دیگر وارونه خواهد شد. رویدادی که دانشمندان تا هزار سال دیگر انتظار وقوع آن را می‌کشیدند، سیر صعودی به خود گرفته است.

میدان مغناطیسی زمین از ما در برابر اشعه های کیهانی و طوفان های خورشیدی محافظت می کند. محققان می گویند که این میدان تا 100 سال دیگر دچار تغییرات عمده ای خواهد شد.
میدان مغناطیسی زمین از ما در برابر اشعه های کیهانی و طوفان های خورشیدی محافظت می کند. محققان می گویند که این میدان تا 100 سال دیگر دچار تغییرات عمده ای خواهد شد.

به گزارش همشهری از ميل‌آنلاين، وارونه شدن ميدان مغناطيسي زمين به اين معني است كه قطب‌نماها به جاي شمال، جنوب را نمايش خواهند‌ داد. ميدان مغناطيسي زمين در طول تاريخ شكل‌گيري اين سياره بارها وارونه شده‌است. ميدان مغناطيسي دو قطبي اين سياره طي هزاران ميليون سال گذشته از شدت و قدرتي ثابت برخوردار بوده‌است. سپس به دلايلي نامشخص اين ميدان تضعيف شده و وارونه شده‌است. تحقيق جديد دانشمنداني از ايتاليا، فرانسه، دانشگاه كلمبيا و دانشگاه كاليفرنيا بركلي نشان مي‌دهد كه آخرين وارونگي ميدان مغناطيسي زمين 786 هزار سال پيش و با سرعتي بسيار بالا، يعني كمتر از 100 سال،‌ رخ داده‌است.

اين يكي از بهترين اسنادي است كه تاكنون از آنچه در زمان وارونگي ميدان مغناطيسي رخ داده و سرعت وقوع آن به دست آمده‌ است. براساس اين تحقيق، شدت ميدان مغناطيسي زمين 10 برابر حد معمول درحال كاسته شدن است و همين كاهش شديد باعث شده برخي از زمين‌شناسان تخمين بزنند در آينده ای نزدیک ميدان مغناطيسي زمين وارونه خواهد شد. اگرچه وارونگي ميدان مغناطيسي رويدادي فراگير است كه در نتيجه تغيير در هسته آهني زمين ايجاد مي‌شود، طي رويداد‌هاي مشابه گذشته هيچ فاجعه‌اي كه مرتبط با اين رويداد باشد به وقوع نپيوسته‌است. با اين همه وقوع اين وارونگي در عصر حاضر مي‌تواند فاجعه‌آفرين باشد زيرا مي‌تواند شبكه‌ها و مولد‌هاي برق زمين را از كار انداخته و زندگي پرسرعت امروزي را مختل سازد.

وارونه شدن ميدان مغناطيسي زمين به اين معني است كه قطب‌نماها به جاي شمال، جنوب را نمايش خواهند‌داد
وارونه شدن ميدان مغناطيسي زمين به اين معني است كه قطب‌نماها به جاي شمال، جنوب را نمايش خواهند‌ داد

همچنين تضعيف ميدان مغناطيسي زمين تا زماني كه وارونگي رخ دهد منجر به از بين رفتن لايه محافظ در برابر پرتوهاي كيهاني و ذرات خورشيدي شده و ممكن است آمار ابتلا به سرطان و جهش‌هاي ژنتيكي افزايش پيدا كند. دانشمندان هنوز از اينكه سرعت وقوع وارونگي بعدي نيز به سرعت وارونگي قبلي خواهد بود، اطمينان حاصل نكرده‌اند،‌اما نتايج جديد مي‌تواند در درك بهتر اين پديده طبيعي به آنها كمك كند.

مطالعه بیشتر در: natureworldnews , dailymail

دیدگاهتان را بنویسید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

6 دیدگاه

 1. سلام و خسته نباشید دوباره
  اگر امکان داره حجم ویدیو و کلیپ هایی که در سایت برای دانلود می‌گذارید را بنویسید.

  آقا سایت شما بی نظیره.از وقتی که می‌گذارید ممنونم.

 2. سلام و شب بخیر
  آیا امکان این وجود داره قسمت نظرات تو صفحه اول سایت باشه تا هر کسی که نظر میده همه براحتی بتونن بخونن؟
  من خودم چند تا سوال ارسال کردم اما نمیدونم تو کدوم بخس بود.

  1. درود به شما، بخش نظرات علاوه بر اینکه در فسمت پایینی سایت قرار دارد در قسمت بالایی- سمت چپ هم قابل دسترسی هست.

  1. دوست عزیزم کجاش مشکل داره؟ رویدادی که قرار بود 1000 سال دیگه روی بده، طبق پیش بینی دانشمندا قراره در 100 سال آینده اتفاق بیفته!