بیگ بنگ: حیات یکی از بزرگترین و شگفت­‌انگیزترین اسرار جهان محسوب می­‌شود. سردرگمی دانشمندان هنوز ادامه دارد زیرا که حداقل تا به امروز، ما بجز سیارۀ زمین، موفق به یافتن هیچ حیاتی بر روی هیچ نقطه‌­ای از کیهان بی­کران نشده‌­ایم. داستان منشا حیات، از حیات ساده گرفته تا پیچیده، از اعجاب علمی محسوب می ­شود که هنوز این داستان در دست تحریر است.

به گزارش بیگ بنگ، در تحقیقاتی در این زمینه که در مجلۀ Royal Society Open Science منتشر شده است، محققان موسسه­ مطالعات فرگشتی دانشگاه ویواستراند(ویتس) ژوهانسبوگ در آفریقای جنوبی، یافته‌­ای در خصوص چگونگی پیدایش حیات پیچیده بر روی زمین را مورد بحث قرار دادند. “پیر دوراند” محقق آزمایشگاه فرگشت پیچیده در بیانیه‌­ای خبری گفت: «هیچ شکی نیست که حیات یک رویداد اتفاقی بوده است.»

حیات اتفاقی که “دوراند” به آن اشاره می‌­کند رشته مولکول­‌هایی هستند که به منظور تشکیل مولکول­‌های بزرگتر با قابلیت تکثیر، به یکدیگر متصل شده‌­اند. طی واکنشی شیمیایی به نام پیوند، مولکول­‌های سادۀ RNA به کمک یک آنزیم به مولکول­‌های  RNA دیگر متصل می­ شوند. ظاهرا RNAها به صورت تصادفی به یکدیگر متصل­ شده و تکثیر می­ شوند و بدینوسیله فرایند حیات آغاز می شود. دوراند در این باره گفت: «در آغاز حیات، داد و ستد مولکولی در RNA لیگازها بر روی پیدایش چند مرحله‌­ای ریبوزوم­‌های پیچیده اثر گذاشته است.»

دوراند و همکارانش در تحقیقات خود موفق شدند چگونگی تبدیل مولکول­‌های کوچک و غیرزنده به مولکول­‌های بزرگ و با قابلیت تولیدمثل را به نمایش بگذارند. این امر قدم مهمی در یکی از چندین فرایندی است که فرگشت حیات در طول تاریخ را ممکن ساخت. دوراند در این باره اضافه کرد: «باید چیزی برای این مولکول­‌های کوچک اتفاق می­ افتاد که واکنش انجام داده و مولکول­‌های طولانی‌­تر و پیچیده­‌تر را تشکیل می دادند که این امر کاملا بصورت تصادفی اتفاق افتاد.»

مسئله جالب­‌تر این است که کوچکترین مولکول­‌های ساده(یک RNA 40 نوکلئوتیدی)، از آنچه که دانشمندان انتظار داشتند کوچک­تر بودند. نوکلئوتیدها واحدهای سازندۀ نوکلئیک اسیدها(سازندۀ RNA و DNA) هستند. دوراند در این باره توضیح داد: «مولکول­‌های کوچک بسیار بی­‌قاعده عمل کرده و می­ توانند اجزای دیگری را به خود متصل کنند. مسئلۀ جالب این بود که این مولکول­‌های کوچک، از آن چیزی که ما تصور می ­کردیم کوچکتر بودند.»

با افزایش آگاهی ما دربارۀ چگونگی ادامه­ روند فرگشت حیات پیچیده، ما اطلاعات بیشتری در مورد عوامل ایجاد حیات کسب می­ کنیم. به علاوه، حال که ما از چگونگی ایجاد حیات پیچیده بر روی زمین اطلاع داریم، شاید آمادگی بیشتری برای یافتن حیات بر روی نقاط دیگر کیهان پیدا کنیم. حیات پیچیده چه در اقیانوس­‌ها آغاز شده باشد(که موافقان زیادی دارد) چه بر روی زمین، چیزی که روشن است این است که در نقطه خاصی از تاریخ زمین آغاز شده است.

ترجمه: رضا کاظمی/ سایت علمی بیگ بنگ

منبع: futurism.com

دیدگاهتان را بنویسید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

6 دیدگاه

  1. یا واقعا از نظر علم وجود حیات اتفاقی است؟ پس شانسی بودن این امر ممکن است ما را به تنها حیات موجود بدل کند . نظر شما چیست؟

    1. همین که بالا نوشته شده:
     “پیر دوراند” محقق آزمایشگاه فرگشت پیچیده در بیانیه‌­ای خبری گفت: «هیچ شکی نیست که حیات یک رویداد اتفاقی بوده است.»

     1. آقای جواد عزیز احسنت به دقت شما
      ولی خدمت شما عرض کنم این سوال خیلی بنیادی و با گذشت زمان و پیشرفت های فناوری قدر هستیم جواب بهتری پیدا کنیم