بیگ بنگ: “ایلان ماسک” در توئیت جدید خود اعلام کرد که قصد دارد مبلغ ۱۰۰ میلیون دلار را به عنوان جایزه به بهترین فناوری جذب کربن اهدا کند.

TELEMMGLPICT trans NvBQzQNjvBqOj RmrMNcQcsRkzAbTbVtAh W ClgrZIOsseGpCIبه گزارش بیگ بنگ به نقل از ایسنا، جهان به خاطر اصرار انسان برای سوزاندن سوخت‌های فسیلی، به طور ناخوشایندی در حال گرم شدن است. “ایلان ماسک”  در حال حاضر، ثروتمندترین فرد جهان شناخته شده اما با وجود این، سوابق خیرخواهانه او در این سال‌ها در مقایسه با دیگر افراد ثروتمند مانند “جف بزوس”، بسیار ناچیز بوده است. به همین دلیل، هنگامی که ماسک در توئیت جدید خود اعلام کرد که قصد دارد مبلغ ۱۰۰ میلیون دلار را به عنوان جایزه به بهترین سیستم جذب کربن اهدا کند، تعجب‌آور بود.

جزئیات مربوط به رقابت پیش رو برای جذب کربن منتشر نشده، اما انتظار می‌رود که زمان آن، هفته آینده باشد. این نخستین‌بار نیست که یک شرکت، در جستجوی کمک عمومی برای ارائه فناوری جذب کربن است تا این عنصر را از جو بیرون بیاورد و سرعت تغییرات آب و هوایی ناشی از فعالیت‌های انسان را کاهش دهد.

در سال ۲۰۱۸، “X-Prize”، رقابت مشابهی را برگزار کرد و به پنج گروه راه یافته به مرحله نهایی، سهمی از جایزه بزرگ ۲۰ میلیون دلاری خود هدیه داد اما این رقابت جدید با جایزه ۱۰۰ میلیون دلاری، نه تنها پنج برابر بودجه X-Prize را ارائه می‌دهد، بلکه بزرگترین سرمایه‌گذاری خیرخواهانه ایلان ماسک به شمار می‌رود.

رقابت جذب کربن، با نخستین تلاش برای جمع‌آوری و تبدیل دی‌اکسید کربن به برخی از محصولات، متفاوت است. “موسسه پلی‌تکنیک فدرال لوزان” اخیرا یک سیستم جذب ابداع کرده است که ۹۰ درصد دی‌اکسید کربن منتشر شده از خودرو را به دی‌اکسید کربن مایع تبدیل می‌کند. پژوهشگران “دانشگاه آکسفورد” نیز راهی برای تبدیل کردن دی‌اکسید کربن به سوخت موشک کشف کرده‌اند. برخی دیگر نیز سعی داشته‌اند تا گاز گلخانه‌ای را به الماس تبدیل کنند.

سایت علمی بیگ بنگ / منبع: engadget.com

دیدگاهتان را بنویسید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

4 دیدگاه

  1. واقعا ناجیان واقعی بشر این افراد و امثال اینها هستند خداباوران واقعی هستند خسته نباشید به همه حامیان علم.

    1. کاملا با نظرتون موافقم .
      اما ماهم در اینجا با هنجارشکنی و اهمیت ندادن به انسانیت هوای پاک آسمان مان رو با مازوت و خودروهای از رده خارج و سوخت های قدیمی و غیر استاندارد در حد ابر الودگی آلوده میکنیم .