نظریه چند جهانی((Multiverse ))یکی از عجیبترین و دور از ذهن ترین نتایج نسبیت و نظریه ریسمانهاست. در دنباله آزمایشی موسوم به آزمایش یانگ را در رابطه به جهان های موازی بررسی میکنیم. ماجرا از اینجا آغاز شد که  ریچارد فاینمن در آزمایشهای دو شکاف ( 1 )خود در زمینه پراش نور به حقیقت عجیبی دست پیدا کرد. همینطور که میدانیم در پدیده پراش وقتی چند فوتون از روزنه ای عبور میکنند به علت خاصیت موجی میتوانند با هم تداخل کنند و اثر یکدیگر را خنثی و یا تقویت کنند و به همین دلیل ما در پرده جلوی روزنه به جای یک دایره روشن دوایر روشن و تاریک را بطور متوالی می بینیم دوایر تاریک جائی هستند که فوتونها به آنجا نمیرسند چون تحت تاثیرتداخل با یک فوتون دیگر قرار گرفته اند.

Richard Feynman

فاینمن این آزمایش را دوباره طوری انجام داد که روزنه فقط قابلیت عبور دادن یک فوتون در هر زمان را داشته باشد، به این ترتیب فوتونها یکی یکی از روزنه رد میشوند و قاعدتا دیگر تحت تداخل با فوتون دیگر نخواهند بود پس باید ما فوتونها را در هر نقطه از پرده ببینیم یعنی پرده باید یک دایره روشن را به ما نشان دهد اما نتیجه این آزمایش بر خلاف نظر فاینمن دوباره همان حلقه های روشن و تاریک را نشان داد. در آن زمان فاینمن هیچ توجیهی در این باره نتوانست پیدا کند. در نظر او فوتونهایی نامرئی میتوانستند روی فوتون های او تاثیر بگذارند. این موضوع مقدمه ای بر نظریه چند جهانی است. طبق نظریه جهانهای بسیار زیادی وجود دارند که کنار هم بطور موازی حرکت میکنند به طور عادی ما نمیتوانیم هیچ ارتباطی با جهان های دیگر داشته باشیم این جهانهای دیگر ممکن است حتی شامل خود شما هم باشند هرجهان ممکن است با جهان مجاور خود اختلاف بسیار جزئی داشته باشد. در این جهان شما این مقاله را میخوانید و در جهان دیگر از خواندن آن صرف نظر میکنید البته همان طور که شاخه های ریسمانها در نظریه ریسمان در شرایط خاصی با هم برخورد میکنند امکان ارتباط میان دو جهان هم وجود دارد.

Parallel Universe

این امکان تنها در ابعاد کوانتومی و بخصوص کوانتومی نسبیتی مطرح میشود منظور از کوانتومی نسبیتی ابعاد فوق العاده کوچک و سرعتهای بینهایت بزرگ است. به عنوان مثال همان آزمایش فاینمن میتواند به وسیله این نظریه توجیه شود فوتونها که با بیشترین سرعت حرکت میکنند براساس شرایط خاصی که ما نمیدانیم و نمیتوانیم حدس بزنیم میتوانند اثری بر دنیای مجاور خود داشته باشند یعنی عامل منحرف شدن تک فوتونهای فاینمن همان فوتونهایی هستند که در جهان مجاور وجود دارند و بنا به دلایلی می توانند اثر مختصری بر این جهان بگذارند. به این ترتیب ماهیت بعضی از آزمایشهای ما مانند جابجائی کوانتومی( 2) زیر سوال میرود آیا آن فوتونی که ناپدید شد و لحظه ای بعد چند متر جلوتر ظاهر شد همان فوتون اولیه است یا با وارد شدن فوتون اول به یک جهان دیگر از آن جهان به این جهان رانده شده ؟ یکی دیگر از نتایج این نظریه از احتمال برخورد دو جهان بدست می آید اگر شرایطی پیش بیاید که دو جهان با یکدیگر برخورد کنند چه اتفاقی می افتد ؟ بهترین پاسخی که به این پرسش داده شده این است که نتیجه آن یک بیگ بنگ جدید است یعنی پیش از بیگ بنگی که ما آنرا میشناسیم احتمال وجود فضا و زمان هست و ممکن است جهان کنونی ما از بر خورد دو جهان دیگر شکل گرفته باشد. این نظریه آنقدر عجیب و دور از ذهن است که ممکن است شما را یاد داستانهای علمی وتخیلی بیندازد؛ ولی مطمئن باشید برای تک تک این نتایج سرنخها و توجیهاتی وجود دارد که دانشمندان به کمک نظریه ریسمان به آن رسیده اند.
به تازگی هم دانشمندان دانشگاههای کارولینالی شمالی و کارنگی ملون موفق به شناسایی اولین گواه قطعی از وجود جهانهای دیگر شدند. کیهان‌شناسان با بررسی نقشه‌ای از جهان از داده‌های فضاپیمای پلانک نتیجه گرفته‌اند که این نقشه نشانگر ناهنجاری‌هایی است که تنها می‌توانند توسط کشش گرانشی جهانهای دیگر ایجاد شده باشند.

این نقشه نشان‌دهنده تابش‌های بیگ بنگ در ۱۳٫۸ میلیارد سال پیش موسوم به تابش زمینه کیهانی است که هنوز در جهان قابل مشاهده است. دانشمندان پیش‌بینی کرده بودند که این تابش باید بطور مساوی توزیع شده باشد؛ اما این نقشه تمرکز بیشتری از آن را در نیمه جنوبی آسمان و یک نقطه سرد را نشان داد که با درک کنونی از فیزیک قابل توضیح نیست.

یافته‌های دانشمندان نشان می‌دهد که تعداد نامحدودی از جهانهای دیگر در خارج از جهان ما وجود دارد. اگرچه برخی دانشمندان در مورد نظریه جهانهای دیگر تردید دارند، این یافته‌ها می‌تواند گامی رو به جلو در جهت تغییر دیدگاه فیزیک باشد. ( 3 )

پی نوشت:

1- آزماش دو شکاف فاینمن را ببینید

Quantum Teleportation-2

3- یافته های جدید جهانهای موازی با داده های پلانک

مطالب مرتبط:

هیچ پایانی برای جهانهای موازی نیست!

جهانهای موازی کوانتومی

آیا جهان ما یکی از میلیاردها جهان دیگر است؟

دیدگاهتان را بنویسید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

22 دیدگاه

 1. اسرار ازل را نه تو دانی و نه من
  وین سر معما نه تو خوانی ونه من
  هست در پس پرده گفتگوی تو ومن
  چون پرده برون بیفتد نه تو مانی ونه من

 2. سلام و من چند وقته که خیلی ذهنم در گیره و خیلی برام اتفاق افتاده که خوابم و در خواب در جهان دیگری هستم جهانی که در اون پرواز میکنم و خیلی شباهت کمی به دنیای الان داره ودر جهانی دیگری هستم که در آن جنگ هست و همه آدما به جون همدیگر افتادند و خیلی تاریکه و در جهانی که شکله دنیای الان است اما یک سری اتفاقات کاملا متفاوت برام میوفته که در زندگی الانم اتفاق نیوفتاده مثلا من زبان هندی بلد نیستم اما در اون جهان کاملا به زبان هندی حرف میزنم و چیزی که برای من جالبه اینه که در تمام جهان ها من هستم و من در هر جهانی که سفر می کنم خاطراتی در ذهنم هست که هیچ ربطی به زندگی الانم نداره ولی اطمینان دارم برام اتفاق افتاده و وقتی از خواب بیدار میشم به اون خاطرات فکر میکنم هیچی یادم نمیاد اما خوابی که دیدم را کاملا یادم هست از اتفاق هایی که در خواب دیدم را کاملا یادم هست . و تازه است که نظریه جهان موازی را می خونم و پیداش کردم و با چیز هایی که در ذهن خودم ساختم خیلی جور در میاد به نظرم من ، من های دیگری دارم که در جهان های موازی زندگی میکنند من در حال حاضر دارم این مطلب رو تایپ می کنم اما شاید من دیگر من در حال پیاده روی است یا تماشای تلوزیون- برام پیش اومده که مثلا کتری می گذارم و چرت کوتاهی میروم من دیگر من چای دم می کند یا حتی چای می نوشد و من وقتی از چرت می پرم می بینم کتری هنوز روی گاز هست و چای هم نیست یک لحظه شک می کنم میگم یادمه که چای دم کردم خیلی از این اتفاق ها زیاد برام میوفته تقریبا از بچگی بامنه و من با این که خیلی بهش توجه ندارم و اما از وقتی نظریه جهان های موازی خوندم دارم درموردش تحقیق میکنم ببینم با اتفاقاتی که برای من میوفته چقدر جور درمیاد.

  1. سلام خسته نباشید . ممنون از سایت خوبتون . انشاالله خدا خیرتون بده چون من عاشق علم هستم و دنبال یک منبع برا یادگیری میگشتم که سایت شما را پیدا کردم و اطلاعات زیادی کسب کردم . من فقط چندتا سوال دارم ، بی زحمت اگه میشه جوابشونا بدین . سوالام این هست که 1. نظری ریسمان چیست ؟ و این که بعد چه ربطی به نظریه ی ریسمان داره ؟ 2. کوانتوم در فیزیک یعنی چه ؟ و همچنین مکانیک کوانتوم و گرانش کوانتوم و… ؟ 3. انرژی تاریک و ماده ی تاریک چیست ؟ 😐 ببخشید که سوال هام زیاد هستن اگه توضیحی هست لطفا توضیح بدین یا اینکه اگه فیلمی هست که قابل فهم باشه لطفا لینکشا بگذارید . این هم gmail :
   mohammadasgaraniwork@gmail.com

  2. پس شما هم اینطوری هستید … شاید باورت نشه ولی من هم همین اتفاقات برام میفتاد ولی الان کمتر . 😐 بخدا راست میگم

 3. یه سوال دیگه هم دارم الان این جهان های موازی احتمالات هر اتفاقی هستن یا از برخورد دو جهان دیگه به وجود اومدن؟

 4. سلام ببخشید این که میگن همه ی احتمالات اتفاق میفته الان این چیزی که ما الان میبینیم نسخه ی اصلی هست یا همه ی احتمالات اصلی هستن؟

 5. سلام دوستان.نظر من اینه که ما هرچیزی که تصور می کنیم قبلا در یک جهان دیگه تجربش کردیم و این ها در یک حافظه ی خارجی ثبت شده اند(در مغز(حافظه) ثبت نشده اند) و وقتی فردی حافظه اش را از دست میده بازم میتونه تصور کنه!
  یعنی جهان های دیگه ای هم وجود دارند.

 6. تصور سفر در زمان و فضا بسیار حیرت انگیزه.غیر ممکن نیست ولی راه بسیار دشواری در پیش رو خواهد بود

  1. پس جالبتر اینه بدونید که گروهی از محققان دارن تحقیق میکنن که چطور مغز انسان میتونه این مسایل به این بزرگی رو درک کنه و بفهمه!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

 7. با سلام….توی این مطلب چیزی نظر من رو جلب کرده..البته از سالهای قبل..اونم اینکه اینها همیشه در مقالات خودشون در مستندهای علمی یا کتب میگن ما قادر به دیدن فقط برخی اتمهای بزرگ شدیم فعلآ موفق به دیدن الکترون و ریز ذرات اتمی نشدیم…ولی اثبات شدن….در این مطلب هم دم از مهار فوتون که بنابه گفتهء خودشون بسیار کوچیکتر از الکترون است زدن..فوتونی که بسیار فعال و سریع هست…سوال من اینه دانشمندان محترم که احترامشون واجبه چگونه چیزی رو ندیدن و حجم و بعدی ازش بدست نیاوردن مهار کردن..اونم یکی یکی فرستادن توی روزنه….البته اینم عرض کنم من از دوستداران ریچارد فاینمن هستم….این فقط سواله…یا علی

 8. خیلی خیلی عالی بود،فقط یک سوال دارم،این که می گین من ممکنه در یک جهان باشم و کتاب جلوی دستم در جهان موازی من،و این که من در یک جهان یک کتاب می خونم و در جهان دیگر با کامپیوتر کار می کنم،اصلن نفهمیدم چی شد 😐 از نظر ابعادی می تونم درک کنم که چند تا جهان کنار هم باشن،از نظر جسمی و مادی،ولی شما از چه نظری می گین من تو یک جهان مثلن آشپزی می کنم و فردایش ،در جهان دیگر رانندگی؟ 😐 😐

  1. سلام
   نه ببین جهان دیگر منظور جهانی در تضاد این جهان هست که البته می گن ممکنه با 11 بعد مختلف اتفاق بیافته یعنی این جهان یه نسخه دیگر هم دارد مثلا دریاچه خزر تو اون دنیا بیابونه و یا اگر کسی از بلندی در این دنیا سقوط کنه و بمیره توی دنیای دیگه زنده می میونه منظور از جهان موازی اینه البته این متن برای من هم خیلی سنگین بود ولی خوب فکر می .کنم منظور همین بود.

   1. سلام
    مثل اینکه شما هم نگرفتید
    منظور از جهان های موازی اینه که تمام احتمالات واقعا وجود دارند و اتفاق می افتند
    با این حساب اگه فقط چند ثانیه از عمر جهان بگذره ما بینهایت جهان خاهیم داشت
    در بینهایت جهان ما وجود نداریم… در بینهایت جهان دیگه وجود داریم
    بینهایت بار مرده ایم در سنین مختلف و به اشکال مختلف
    و تو همه این جهان ها که هستیم گذشته مون دقیقا یکیه، یعنی شرایط اقلیمی، تاریخ و مردم جهان دقیقا همینی هستند که هستند، البته گذشته قبل از تولدمون. یعنی پدر و مادرمون و خاهر برادرهای بزرگترمون دقیقا همینایی هستند که هستند
    اماوقتی به دنیا میایم هر احتمالی که ممکنه تو زندگی ما رخ بده رخ میده
    بنابراین سرنوشت ما، خاهر برادر های کوچک تر از ما، رشته ای که درس میخونیم و … تو هر دنیا ممکنه چیزی باشه

 9. این نظریه تقریبا میتونه رو نظریه سفر در زمان هم تاثیر بزاره میتونید برای اینکه بدونید چه تاثیری میزاره کتاب سفر در زمانو بخونید اصلا موی بدنتون سیخ میشه از بس جالبه