بیگ بنگ: وجود جهان های موازی ممکن است چیزی مانند داستانهای علمی – تخیلی باشد که توسط نویسندگان با کمی ربط به فیزیک مدرن مرتبط شده است، اما امکان اثبات علمی این ایده که ما در یک چند جهانی متشکل از بی نهایت جهان موازی زندگی می کنیم، هنوز در بین فیزیکدانان وجود دارد.

دانشمندان در حال جست و جو برای برخورد جهان های حبابی در تابش زمینه کیهانی هستند.
دانشمندان در حال جست و جو برای برخورد جهان های حبابی در تابش زمینه کیهانی هستند.

به گزارش بیگ بنگ، در حال حاضر رقابت بر سر پیدا کردن راهی برای آزمودن این نظریه است که شامل جست و جو در آسمان برای یافتن نشانه هایی از برخورد با جهان های دیگر است. مهم این است که به خاطر داشته باشید که دیدگاه چندجهانی در واقع یک نظریه نیست بلکه، یک نتیجه از درک فعلی ما از فیزیک نظری است. این تمایز بسیار حیاتی است، ما بجای دست روی دست گذاشتن، باید این ایده را دنبال کنیم که شاید جهان های بسیاری طبق نظریه های فعلی مانند مکانیک کوانتومی و نظریه ریسمان به وجود آمده باشند.

تفسیر جهان های بسیار

شما ممکن است آزمایش فکری گربه شرودینگر به گوشتان خورده باشد، یک حیوان شبح وار که درون یک جعبه در بسته زندگی می کند، عمل باز کردن جعبه این اجازه را به ما می دهد که یکی از تاریخ های ممکن در آینده ی گربه مان را دنبال کنیم، از جمله در یکی از تایخچه ها گربه در دو حالت مرده و زنده قرار دارد، این رویداد غیر ممکن به نظر می رسد، چون از لحاظ شهودی بشر با آن آشنا نیست. اما با توجه به قوانین عجیب و غریب مکانیک کوانتومی امکان پذیر است، دلیل اینکه این اتفاق ممکن است بیافتد فضایی بزرگ از امکان پذیر بودن در مکانیک کوانتومی است.

چشم انداز ریسمان

نظریه ریسمان یکی از بایدهای ماست، اگر نه، امیدوارکننده ترین راه برای متحد کردن مکانیک کوانتومی و گرانش است، این نظریه می تواند مقیاس های کوچک، مانند ِ ذرات زیر اتمی که در مکانیک کوانتومی برای نیروی گرانشی بسیار مشکل است را توضیح دهد. این نظریه، ذرات زیر اتمی تشکیل شده از ریسمان های تک بعدی را تفسیر می کند و می تواند تمام نیروهای موجود در طبیعت از جمله گرانش، الکترومغناطیس و نیروهای شناخته شده را متحد سازد.

با این حال برای نظریه ریسمان با کار ریاضی نیاز به حداقل ده بُعد فیزیکی داریم، از آنجایی که ما فقط قادر به مشاهده ی 3 بعد مکانی، طول عرض ارتفاع و یک بعد زمانی هستیم، اگر این نظریه درست باشد مابقی ابعاد باید پنهان شده باشند. توانایی استفاده این نظریه برای توضیح دادن پدیده های فیزیکی که ما می بینیم، ابعاد اضافی را توصیف می کند که در هم پیچیده شده اند. بدین ترتیب شاید برای هر نقطه در چهار بعد بزرگ ما، شش بعد اضافی غیر قابل مشاهده نیز وجود داشته باشد.

parallel-universeجهان اولیه

در جهان اولیه پس از تولد، کیهان تحت دوره انبساط شتاب داری قرار داشت که به نظریه تورم معروف است، در اصل نظریه ی تورم توضیح می دهد که چرا جهان ِ کنونی تقریبا دمایی یکنواخت دارد، این نظریه همچنین طیفی از نوسانات درجه حرارتی از جهان نخستین را نشان می دهد که توسط چند فضاپیما از جمله: کاوشگر کوبه، کاوشگر ناهمسان گرد ریز موج ویلکینسون و فضاپیمای پلانک، تایید شده است.

در حالی که جزیئات دقیق از این نظریه به شدت هنوز مورد بحث است، تورم به طور گسترده ای توسط فیزیکدانان مورد پذیرش است، با این حال یک نتیجه از نظریه تورم این است که باید در بخش های دیگری از جهان هنوز هم شتاب وجود داشته باشد، با این حال با توجه به نوسانات کوانتومی فضا زمان بخشی از جهان در حقیقت به مرحله آخر تورم نمی رسند، به این معنی که جهان حداقل با توجه به درک فعلی ما تا ابد پابرجاست و این مکانیسم می تواند تعداد نامحدودی جهان موازی ایجاد کند. با ترکیب این سناریو و نظریه ریسمان ممکن است هر یک از این جهان های موازی دارای پیچیدگی های مختلف از نظر ابعاد اضافی و قوانین فیزیکی، داشته باشند.

تابش زمینه کیهانی درست 380 هزار سال پس از بیگ بنگ را نشان می دهد و می تواند برخورد گرانشی جهان موازی را نشان دهد.
تابش زمینه کیهانی درست 380 هزار سال پس از بیگ بنگ را نشان می دهد و می تواند برخورد گرانشی جهان موازی را نشان دهد.

آزمون نظری

کیهان پیش بینی شده توسط نظریه ریسمان و تورم در فضای فیزیکی( بر خلاف بسیاری از جهان مکانیک کوانتومی که در یک فضای ریاضی وجود دارد) قرار دارند، این جهان ها می توانند با هم برخورد یا تداخل انجام دهند، در حقیقت آنها باید به ناچار برخورد کنند، اثر به جا مانده ممکن است در کیهان نیز پدیدار شود که می توانیم برای یافتنش تلاش کنیم. جزیئات دقیق از اثر، در مدل هایی اعم از نقاط سرد و گرم در تابش زمینه کیهانی به حفره های غیر عادی در توزیع کهکشانها بستگی تنگاتنگی دارد، از آنجا که برخورد با جهان های دیگر باید در یک مسیر خاص رخ دهد، انتظار کلی این است که هر اثر یکنواختی، جهان قابل مشاهده ما را دچار تغییر می کند.

این اثر به طور جدی توسط دانشمندان، به طور مستقیم از طریق مشاهده تابش زمینه کیهانی دنبال شده است، با این حال چنین آثاری هنوز دیده نشده است، محققان دیگر به دنبال حمایت های غیر مستقیم از طریق امواج گرانشی در تار و پود فضا زمان هستند، این امواج می توانند بطور غیر مستقیم، وجود تورم کیهان و در نهایت نظریه چند جهانی، را اثبات کنند. آیا ما هرگز قادر خواهیم بود به پاسخ دست یابیم؟ پاسخ هر چه باشد، بدست آوردن چنین مفهوم عظیمی قطعا باید برای جست و جو کردن ارزشمند می باشد.

ترجمه: سپیده سرگلی/ سایت علمی بیگ بنگ

منبع: phys.org

دیدگاهتان را بنویسید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

8 دیدگاه

 1. باسلام.
  موضوع عبور از مکانیک کلاسیک ,نسبیت عام و مکانیک کوانتم و رسیدن بیک اتحاد قابل قبول موجب پیدایش و طرح نظریه ریسمان شده است .انتخاب تعداد ابعاد فضا-زمان برای این پدیده متحد از فرمول ریاضی مزبور تبعست میکند. 11 = 1 + 1+ (3*3)

 2. لطفا در مورد پدبده ی آشنا پنداری مطلب بذارید.
  deja vu
  بی ربط به جهان موازی نیست.
  یکی میگه چون خواب یک حالت مرگ معلق و موقت برای انسان به وجود میاره لذا در طول خواب روح سفر میکنه و این سفر بیشتر در زمان رخ میده و می تونه اتفاقاتی رو مشاهده کنه که جسم ما در بیداری در آینده مشاهده می کنه! برای همینه یک آن به خودمون میایم و می بینم که این صحنه یا اتفاق رو انگار قبلا تجربه کردیم و دیدیم!
  باتشکر

 3. با ثابت شدن نظریه جهان های موازی و وجود جهان های دیگر انفجار بیگ بنگ دیگر یک پدیده نادر و شانس بزرگ برای پیداش ناظران جهان نخواهد بود.
  بیگ بنگ به اتفاقی ساده در این جهان بدل خواهد شد که مرتبا در حال وقوع بوده و خواهد بود.

 4. بهترین کار برای فهمیدن وجود جهانهای موازی : اطلاعات بیشتر در مورد نظریه ی (تورم کیهانی)

 5. راه در جهان یکیست و ان راه راستیست.سلام و درود بر شما بابت این مقاله.ما همینطور که به دنیا اومدیم و میمیریم بار دیگر به دنیا مبایم و میمیریم و تا زمانی که به حد کمال برسیم این چرخه ادامه دارد.هیچ چیز جز خوبی و خدمت به خلق و تلاش و کوشش در راه اهدافمان ماندگار نیست ما در این دنیاها باید ذات خودمونو بسازیم.