بیگ بنگ: حیات چگونه آغاز شد؟ آیا در جهان هستی تنها هستیم؟ آیا اولین نسلی هستیم که بجای پرسش های فلسفی، این پرسش های علمی را مطرح می کنیم؟ این پرسش که حیات چگونه بر روی زمین آغاز شد یکی از پرسش های بزرگ و حل نشده ای است که بشریت تاکنون قادر به پاسخ به آن نبوده است. زیست شناسی در توصیف چگونگی عملکرد موجودات زنده بسیار خوب عمل کرده اما در پاسخ به این پرسش که حیات چگونه از دنیایی غیر آلی و غیر زنده نشأت گرفته بخوبی عمل نکرده است.

6a00d8341bf7f753ef019aff8f86fd970b
به گزارش بیگ بنگ، اندرو نول، استاد تاریخ طبیعی در دانشگاه هاروارد گفت:  مطرح کردن این پرسش های اولیه فورأ زیر مجموعه ای از پرسش ها را شکل می دهد: زمین چگونه از عناصر سازنده ی کیهانی ساخته شده، به گونه ای که از حیات پشتیبانی کند؟ ظهور حیات به چه شرایطی مختصِ زیستگاه نیاز دارد؟ مولکول های معدنی چگونه منجر به ایجاد موجودات زنده شدند – تکثیر و  در سلول ها سازمان یافتند و سپس رشد و نمو کردند؟

مارتین نواک، استاد ریاضیات و زیست شناسی و عضو فعال در طرحِ منشأ حیات در دانشگاه هاروارد بیان می کند که حیات موتوری است که با تکامل به جلو حرکت داده می شود. نواک می گوید: بیشتر زیست شناسان، تکامل را فرآیندی در نظر می گیرند که در میان موجوداتی که تولید مثل می کنند (تکثیر می یابند) رخ می دهد. نواک ایده ی جدیدِ جالبی دارد و در این ایده به تکامل در سطح مولکولی نگاه می کند. از نظر نواک، تکامل فرآیندی بخوبی تعریف شده است که می توان آن را بصورت معادلات ریاضیاتیِ دقیقی توصیف کرد. نواک معتقد است: «همان قوانینی که اشکالِ پیچیده ی حیات را شکل می دهند می بایست در ساده ترین و ابتدایی ترین سطوح مولکولی نیز وجود داشته باشند، در غیر این صورت، منشاء حیات به مجموعه ی غیر محتملی از رویدادهای تصادفی و گوناگون بستگی دارد.

6a00d8341bf7f753ef019aff904477970d

نظریه ی نواک مبنی بر اینکه تکامل منشأ حیات است «نه ویژگی های اضافه شده»، موجب شده که نتیجه گیری کند، نه تنها مشارکت در میان انسان ها و دیگر موجودات زنده، جنبه ی اساسیِ تکامل ( فرگشت ) است، بلکه این مشارکت در سطح مولکولی نیز ضروری است. از نظر نواک، «حیات اولیه بر روی زمین در واقع سوپ کهن از مواد شیمیایی نبوده، اما پدیده ای مولد و فعال بوده که در آن، جهش و انتخاب از قبل در مولکول ها وجود داشته اند. تنها وقتی برخی از موجودات در رقابت با بقیه شروع به تکثیر (تولید مثل) مجدد کردند، حیات آغاز شده است.»

Read More : http://www.dailygalaxy.com/my_weblog/2013/09/life

http://harvardmagazine.com/2013/09/emergence-of-a-field

دیدگاهتان را بنویسید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

6 دیدگاه

  1. وقتی اب روی کره زمین به وجود اومده تعدادی تک سلولی و باکتری هایی نیز به وجود اومدن که با تکامل به موجودات مختلفی تبدیل شدن و تغییرات محیطی ژن های اون ها رو تغییر داده و اونقدر تغییر کردن که یه جایی به انسان های اولیه رسیدن بعد هم نوبت خود ما شده و دلیل این که مثلا سلول های بین انگشتان در زمان جنینی خود کشی میکنن اینه که ژن های پدر و مادر که از قبل تر اومدن هم همینطور بودن به دلیل تکامل
    همین باعث میشه که انگشتان ما که در زمان جنینی به شکل پای اردک هستند از هم جدا شده و میشن انگشتایی که ما الان داریم با اون ها تایپ میکنیم

  2. یه جایی یه جورایی یه اتفاقی میوفته وقتی جسم به ظاهر بی جان و جامد به سلول زنده در حال تکثیر و با شعور(شعور سلولی)تبدیل میشه !