بیگ بنگ: محققان موفق به کشف ریزارگانیزم‌هایی شده‌اند که ۴.۱ میلیارد سال پیش در منطقه‌ای که اکنون استرالیای غربی نامیده می‌شود زندگی می‌کرده‌ اند.

26649marslife_678x320_frontبراساس گزارش ساينس الرت به نقل از همشهری، اين كشف نشان از آن دارد كه حيات 300 ميليون سال زودتر از آنچه تاكنون تصور مي‌رفت در زمين شکل گرفته است. به بياني ديگر، فاصله زماني آغاز حيات از زمان شكل‌گيري سياره زمين اكنون به چهار صد ميليون سال رسيده‌ است كه شايد زماني بسيار طولاني به نظر بيايد، اما در مقايسه با كل تاريخ زمين تنها يك چشم برهم زدن است.

كشف جديد مي‌تواند درك انسان از آنچه منجر به آغاز حيات روي زمين و شايد ديگر نقاط جهان هستي شده‌ باشد را متحول سازد. به گفته محققان دانشگاه كاليفرنيا، حيات روي زمين تقريبا بلافاصله پس از شكل‌گيري آن آغاز شده‌ است. اين كشف جديد همچنين نشان مي‌دهد كه حيات پيش از بمباران گسترده دروني سامانه خورشيدي،‌ دوراني از فعاليت‌هاي شديد سياركي در حدود 3.9 ميليارد سال پيش كه در نتيجه آن حفره‌هاي بزرگي روي چهره ماه ايجاد شد، روي زمين وجود داشته‌است.

تا پيش از اين گفته مي‌شد حيات تا پس از اين بمباران بزرگ روي زمين وجود نداشت، يعني حيات در زماني حدود 3.8 ميليارد سال پيش در زمين ظهور يافته‌ است و تا پيش از آن نيز زمين مكاني خشك و متروك و ناتوان از ايجاد حيات بوده‌ است. اما مجموعه‌اي از مطالعات جديد،‌از جمله كشف اخير نشان مي‌دهد در آن دوران شرايط زمين به اين شدت نيز جهنمي و نامساعد نبوده‌ است بلكه شباهت آن به آنچه امروز از آن مي‌بينيم، بيشتر از حد تصور بوده‌ است. در صورتي كه براساس كشف جديد،‌ حيات 4.1 ميليارد سال پيش وجود داشته،‌ دانشمندان بر اين باورند در دوران بمباران سياركي نابود شده‌ است و در اين صورت حيات با سرعتي باور نكردني توانسته خود را احيا كند، و نتيجه اينكه فراواني حيات در جهان بسيار بيشتر از حد تصور انسان است.

2D91B9B700000578-3279822-image-a-14_1445283265145ريزارگانيزم‌هاي مورد مطالعه درون كاني زيركني كه درون ماگماهاي غرب استراليا شكل گرفته‌ بود محبوس شده بودند. زيركن كاني سنگين و مقاومي است كه مي‌تواند خصيصه‌هاي محيط اطرافش را گرفته و در خود حفظ كند،‌ درست مانند يك كپسول زمان كوچك. محققان با بررسي بيش از 10 هزار نمونه از اين كاني 4.1 ميليارد ساله متوجه لكه‌هاي تيره‌اي درون آنها شدند كه با بررسي بيشتر دريافتند اين لكه‌ها ساختار مولكولي و شيميايي ريزارگانيزم‌هاي باستاني را دارند. كشف گرافيت يا كربن خالص در اين كاني نيز نشانه‌اي ديگر از وجود حيات را در اختيار دانشمندان قرار داد.

محققان همچنين دريافتند گرافيت موجود در اين كاني در 4.1 ميليارد سال گذشته در معرض محيط اطراف قرار نگرفته و به صورت كامل درون كاني به دام افتاده‌است. از اين رو محققان به اين نتيجه رسيدند سن گرافيت از سن كاني بيشتر است با اين همه هنوز موفق به تخمين سن كربن نشده‌اند. در صورتي كه اين كشف به تاييد نهايي برسد نه تنها مي‌تواند درك بشر از حيات روي زمين را متحول سازد، بلكه مي‌تواند به رديابي حيات‌هاي بيگانه در سياره‌هاي فراخورشيدي نيز كمك كند. درصورتي كه حيات توانسته باشد با چنين سرعتي روي زمين شكل بگيرد، پس احتمال وجود حيات روي سياره‌هاي فراخورشيدي جوانتر بالاتر مي‌رود و مناطق قابل جستجو براي يافتن حيات افزايش پيدا مي‌كنند. جزئیات بیشتر این پژوهش در مجله ی PNAS منتشر شده است.

سایت علمی بیگ بنگ / منبع: sciencealert

دیدگاهتان را بنویسید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

1 دیدگاه