بیگ بنگ: محققان ژاپنی در تحقیق جدید دو ناحیه مغزی مرتبط با رفتارهای نوزادکشی و رفتارهای پدرانه را در موش‌ها شناسایی کردند. بسیاری از پستانداران مجرد از جمله شیرها، گوریل‌های کوهستان، موش‌ها و میمون‌ها به نوزادان نرهای دیگر جانوران حمله و آنها را می‌کشند اما زمانی که خودشان پدر می‌شوند، رفتار پدرانه‌ای از خود در مقابل نوزادانشان و همچنین نوزادان دیگر بروز می‌دهند.

lionدانشمندان موسسه علوم مغزی ریکن(RIKEN) در ژاپن بتازگی دو ناحیه کوچک را در مغز موش نر یافته‌اند که هر یک از این رفتارهای بسیار متضاد را کنترل می‌کنند. این آزمایشات نشان می‌دهند چگونه الگوهای فعالیت در دو ناحیه در جلوی مغز تعیین می‌کنند که آیا نرها رفتاری پدرانه در قبال نوزادان را نشان می‌دهند یا اینکه به آنها حمله می‌کنند.

نوزادکشی در دنیای حیوانات را می‌توان اغلب به نوعی استراتژی تولید مثل غریزی نسبت داد که در آن، یک موش نر مجرد با از بین‌بردن نوزادان تازه‌ متولد شده که پدران دیگری دارند، یک موش ماده‌ را برای جفت‌گیری با خود از فرزند فارغ می‌کند. پس از جفت‌گیری و زندگی‌کردن با موش ماده، موش نر تغییر رفتار می‌دهد و شروع به نگهداری از نوزادان می‌کند حتی اگر نوزادان متعلق به خود او نباشند. به منظور بررسی چگونگی این تغییر، دانشمندان الگوهای فعالیت مغزی را بررسی کردند که رفتار پدرانه و نوزادکشی را کنترل می‌کنند.

در این پژوهش، موش‌های نر بزرگسال در معرض موش‌های نوزاد قرار گرفتند و رفتار آنها در قبال نوزادان (پدرانه بودن یا نوزادکشی) ضبط شد. محققان سپس سطح شاخصی مربوط به فعالیت عصبی اخیر به نام c-Fos را در 9 ناحیه جلوی مغز موش‌های نر بررسی کردند تا دریابند فعالیت در این نواحی مغز با چنین رفتارهایی مرتبط است یا خیر. آنها دریافتند بروز رفتار c-Fos در ناحیه cMPOA با رفتار پدرانه مرتبط است، در حالی که بروز رفتار در هسته‌های لوزی‌شکل ناحیه BSTrh مغز هم با رفتار نوزادکشی مرتبط میباشد. در واقع، دانشمندان با بررسی الگوهای c-Fos مغز می‌توانند رفتارهای گذشته موش را تعیین کنند.

به گفته ی رهبر این تیم کومی کورودا: «این بسیار جالب است که تجربه اجتماعی جنس نر با جنس ماده با افزایش فعالیت در ناحیه cMPOA مغز منجر به الگوی پدرانه‌ می‌شود.» اما برای تعیین اینکه چنین موضوعی چگونه رخ می‌دهد، محققان باید این عملکرد را در نواحی مغزی نخستی‌سان‌ها (گونه‌ای از پستانداران مانند میمون‌ها) بررسی کنند. این موضوع از اهمیت خاصی برخوردار است زیرا در حال حاضر دانشمندان هیچ ناحیه‌ای را در مغز نخستی‌سانان نمی‌شناسند که به طور خاص با رفتارهای پدرانه مرتبط باشد. جزئیات بیشتر این پژوهش در نشریه ی EMBO  منتشر شده است.

سایت علمی بیگ بنگ / منبع: sciencedaily

دیدگاهتان را بنویسید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

1 دیدگاه

  1. اي كاش راهي براي كنترل انسانها جهت جلوگيري از نسل كشي ابداع ميشد.