بیگ بنگ: دانشمندان آمریکایی دریافته‌اند تزریق خون یک انسان نوجوان به بدن‌هایی سالخورده از خاصیت جوان سازی برخوردار است، حتی اگر این بدن‌های سالخورده به انسان تعلق نداشته باشند.

red-blood-cellsبراساس گزارش ساینس آلرت به نقل از همشهری، این روش كه شايد در نگاه اول شبيه به بخشي چندش آور از يك افسانه قديمي درباره جادوگران باشد، روي موش‌ها به آزمايش گذاشته شده‌ است. در این پژوهش جدید، محققان نمونه خون یک گروه از افراد سالم و جوان 18 ساله را گرفته و آنها را به موش‌های 12 ماهه که در دوره میانسالی بودند، برابر 50 سالگي انسان، تزریق کردند.

این موش‌ها براي سه هفته و دو بار در هفته پلاسمای خون انسان را دریافت مي‌کردند. (پلاسما جزئی تشكيل‌دهنده از خون است که دانشمندان معتقدند دارای خواص جوان‌سازی است). سپس محققان شرکت Alkahest در كاليفرنيا رفتار موش‌هايي که به آنها پلاسما تزریق شده بود را با گروه پیر و جوان موش‌های سه و 12 ماهه مقایسه کردند.

خون جدید باعث جوان شدن مجدد موش‌های پیر شد و آنها مانند موش‌های جوان گروه کنترل شده توانایی خود را برای دویدن در فضای باز به دست آوردند. همچنين موش‌هاي ميانسال كه به دليل سالخوردگي قدرت حافظه خود در يافتن مسير را نيز از دست داده بودند،‌ پس از دريافت خون توانستند مانند موش‌هاي جوان مسير خود را درون يك مارپيچ بيابند.

gettyimages-545247995به گفته محققان ويژگي‌هاي جوان سازي خون افراد جوان در تفاوت‌هايي نهفته‌ است كه ميان ساختارهاي پروتئيني پلاسماي نو و كهنه وجود دارد. پلاسما شامل هزاران پروتئین است و پلاسمای جوان شامل تعدادی از پروتئین‌هایی است که می‌تواند مجددا بافت‌ها را جوانسازی کند اما اين پروتئين‌ها به مرور زمان و افزايش سن توسط مولكول‌هاي آسيب‌ ديده جايگزين مي‌شوند.

بررسي برش‌هاي مغزي موش‌هاي دريافت‌ كننده و موش‌هاي گروه كنترل همچنين نشان داد در مغز موش‌هايي كه پلاسماي جوان دريافت كرده بودند، نورون‌هاي بيشتري ايجاد شده‌ است. نورون‌ها درون نوروژن‌ ايجاد مي‌شوند، بخشي كه براي توانايي يادگيري و به خاطر سپردن از اهميت بالايي برخوردار است و ظاهرا پلاسماي جوان مي‌تواند فرايند ساخت نورون‌ها را تشديد كند.

سایت علمی بیگ بنگ / منبع: sciencealert.com

دیدگاهتان را بنویسید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.