بیگ بنگ: عنکبوت‌ها سازندگان زبردستی هستند که تارهای ابریشم را با دقت در شبکه‌های سه بُعدی ظریف می‌بافند و به آن خانه و شکارگاه می‌گویند. اگر انسان‌ها وارد دنیای تار عنکبوت شوند، می‌توانند نحوۀ ساخت آن، رفتار عنکبوتیان و چیزهای بیشتری را یاد بگیرند. به همین منظور دانشمندان ساختار یک تار عنکبوت را به نت‌های موسیقی تبدیل کردند.

Making Music From Spider Webs scaledبه گزارش بیگ بنگ، دکتر “مارکوس بوهلر”، محقق اصلی این پروژه گفت: «عنکبوت‌ها در محیطی از تارهای مرتعش زندگی می‌کنند. آنها به خوبی نمی‌بینند، بنابراین دنیا را از طریق ارتعاش احساس می‌کنند که فرکانس‌های مختلفی دارد.» مثلاً ارتعاش، زمانی رخ می‌دهد که “عنکبوت” یک تار ابریشمی را در حین ساختن بکشد یا وقتی که باد یا یک حشرۀ به دام افتاده، تار عنکبوت را تکان دهد.

علاقۀ “بوهلر” به موسیقی موجب شد به این فکر کند که آیا می‌توان ریتم‌ و ملودیی با منشأ غیرانسانی بسازد. او می‌گوید: «تار عنکبوت می‌تواند منبع جدیدی برای الهام موسیقی باشد که با تجربه‌ی عادی انسان بسیار متفاوت است.» محققان یک تار عنکبوت را از طریق دیدن و شنیدن تجربه کردند، با این امید که بینش‌های جدیدی را دربارۀ معماری و ساخت سه بُعدی تارهای عنکبوت، کسب کنند.

دانشمندان با در نظر داشتن این اهداف، یک تار عنکبوت طبیعی را با استفاده از لیزر اسکن کردند تا مقاطع عرضی دو بُعدی را بدست آورند و سپس از الگوریتم‌های کامپیوتری برای بازسازی شبکه‌ی سه بُعدی تار عنکبوت، استفاده کردند. این تیم فرکانس‌های مختلفِ صوتی را به تارهای عنکبوت نسبت داد و «نت‌هایی» ساخت که بر اساس ساختار سه بُعدی تار عنکبوت ترکیب شدند تا ملودی را ایجاد کنند.

پژوهشگران برای دریافت بینش‌هایی در مورد اینکه عنکبوت‌ها چگونه تارها را می‌سازند، یک شبکه‌ی تار عنکبوت را در حین فرآیند ساخت اسکن کردند و هر مرحله از آن را به موسیقی با صداهای مختلفی تبدیل کردند. این قطعه موسیقی عجیب که حدود یک دقیقه است، شبیه موسیقی متن یک فیلم علمی- تخیلی و ترسناک است.

به گفته محققان علاوه بر درک ارتباط بین گونه‌ها، شنیدن موسیقی خیال‌انگیز، درک نحوۀ ساخت تار عنکبوت، به ساخت «پرینترهای سه بعدی با میکروالکتریک پیچیده»، کمک می‌کند. همچنین این تیم یک واقعیت مجازی ساختند که به افراد کمک می‌کند تا به طور دیداری و شنیداری وارد تار عنکبوت شوند.

ترجمه: سحر  الله‌وردی/ سایت علمی بیگ بنگ

منبع: scitechdaily.com

دیدگاهتان را بنویسید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

3 دیدگاه

  1. اما به نظر من هر موسیقی شیر تو شیر تصادفی دیگه ای که بسازن و از همین آلات موسیقی استفاده کنن صدایی شبیه به این که تا حدودی ترسناک و تخیلی دیده میشه داره…
    چون موسیقیش هیچ هدف خاصی رو دنبال نمی کنه و اول آخر وسطش مثل هم هس🙄