بیگ بنگ: يادش به خير آن زماني كه بيشتر خانه ها با بخاري نفتي و يا چوبي گرم مي شد. هميشه در اطراف دود كش ، سياهي دود بر ديوارها خودنمايي مي كرد. امروزه در بيشتر آپارتمانها از شوفاژ استفاده مي شود. در اين سيستم، گرما در بيرون ازخانه توليد شده و توسط لوله ها به رادياتورهاي درون منزل منتقل می‌شود. بدين ترتيب حداقل ، نيازي به دود كش نيست. اما ظاهرا هنوز آثار دود بر بالاي رادياتورها خود نمايي مي كند. چشم مي بيند و آدمي با اطلاعات ناقص خود احساس مي كند كه رادياتور شوفاژ نيز دود مي كند. اكنون پرسشي كه شخصا بارها شنيده ام اين است كه چگونه يك رادياتور دود مي كند؟!

wind_farms_1
علم چه مي گويد؟ مگر مي شود رادياتور دود كند؟ علم يك درس مهم دارد: اصول را بياموز و آنگاه ذهنت را نسبت به محكم بودن اصول مطمئن كن و دنبال علت بگرد! اينجا اصل اين است كه درون لوله ها و رادياتور چيزي جز آب گرم جريان ندارد. يعني رادياتور دود نمي كند! پس علت چيست؟ در زمستان زماني كه رادياتور گرم است ، بادكنك سبكي را بالاي آن رها كنيد. بادكنك به سمت سقف مي رود و پس از يك چرخش از سمت مقابل به پايين مي آيد و به طرف رادياتور حركت مي كند (اگر پايين نيامد شما كمكش كنيد!).

اين جريان هواي نامريي درون اتاق شماست. هواي اطراف رادياتور گرم شده و بالا مي رود و هواي سرد جاي آن را مي گيرد. در واقع هوا به آرامي به سمت رادياتور جارو شده و پس از برخورد به ديوار به سمت سقف مي رود. آثار اين جريان چيست؟ جارو شدن آلودگي هوا به سمت ديوار كه پس از مدتي آن را دود آلود نشان مي دهد! ميزان اين سياهي و زمان تشكيل شدن آن، خود معياري براي آلودگي هواي درون اتاق است. اين كثيفي براي شهرهاي آلوده اي همچون تهران چند برابر شهرستانهاست.

اين جريان هوا كه به خاطر بالا رفتن هواي گرم و سبك (محيط كم فشار) و جانشين شدن هواي سرد(ناحيه پر فشار) صورت مي گيرد براي طبيعت و ما حياتي است. بادهاي سطح زمين مانند بادهاي موسمي (فصلي) ، قطبي و محلي اينگونه تشكيل مي شوند! آنها دماي هوا را در روي زمين متعادل كرده و ابرها را جابجا مي كنند. اختلاف در ظرفيت گرمايي دريا و خشكي، بادهاي موسمي و نسيم محلي ساحلها را توليد مي كند (چگونه؟). بادهاي قطبي نيز ناشي از اختلاف دماي قطب با استواست.

بادها همچنين منبعي از انرژي پاك را در اختيار ما مي گذارند. كشور دانمارك با توليد بيش از 20% برق مورد نيازخود، سرد مدار توليد اين انرژي از نيروگاههاي بادي است (البته در كميت توليد، چين و آمريكا در صدر جهان هستند) . استفاده از باد براي توليد انرژي پاك در جهان و به ويژه كشورهاي پيشرفته در حال رشد است و جا دارد كه كشور ما نيز با توجه به مناطق باد خيز فراوان از اين قافله عقب نماند.

نويسنده : احمد مصدر- عضو پیوسته بیگ بنگ

منابع بیشتر: Wind , Monsoon , youtube , Wind power Growth trends , inspectapedia

فيزيك براي سرگرمي ، پرلمان ياكوف ، ترجمه احسان قوام زاد

دیدگاهتان را بنویسید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

4 دیدگاه

 1. دوستان عزیز
  جناب احمد مصدر و عبدالرسول یزدی
  با پوزش

  صورت مسئله سیاهی اطراف رادیاتور ها ( که مردم مشاهده کرده اند و لزومی بر داشتن سواد برای همگان نیست )

  علت:
  1) وجود دود و غبار و آلودگی موجود درهوا ( رادیاتور ها باعث هیچ نوع سوختگی غبار اطراف نمی شوند دمای ماکزیمم 90 درجه در ورودی را دیاتور )
  2) ایجاد جریان چرخش هوا که اطراف رادیاتورها نسبت به بقیه فضای اتاق بسیار شدیدتر است و افزایش تماس هوا با دیوار و اجسام اطراف رایاتور همانند پرده ها و نتیجه آلودگی بیشتر

  روش حل مسئله به دست متخصصان و نه استفاده کنندگان :
  نصب رادیاتور ها به نحوی که جریان چرخشی هوای اطراف رادیاتورها کمتر شود تا بازدهی تابشی سیستم گرمایشی بالا رودی و بازدهی گرمایشی سسیتم همرفت کمتر شود ( مثلا نصب رادیاتور ها زیر پنجره ها به عدل ایجاد مقاومت حرکتی ناشی از تقابل جهت حرکت هوای گرم اطراف رادیاتور به بالا و هوای سرد اطراف پنجره به پایین و ایجاد سکون هوای اطراف رادیاتور موجب بالا رفتن توان گرمایشی به صورت تابشی می شود)
  روش های دیگر همچون رادیاتورهای قرنیزی و سیستم گرمایش از کف به مراتب سیتم های بهتری می باشند

  1. دوست عزیز
   علی آقا
   روش تابشی چه ربطی به این مزخرفاتی که شما گفتی دارد؟
   روش تابشی هیچ ارتباطی به محیط و هوای داخل اتاق ندارد بلکه امواج منتقل کننده ی انرژی هستند!!!!!!
   لطفا کسی که سواد ندارد مزخرف نبافد.
   واقعا انسان وقتی میبیند یک نفر که هیچ از هیچ نمیداند با این اعتماد به سقف می آید و این مسئله ی ساده را اینطور غلط شرح میدهد دچار حیرت میشود…

 2. سلام
  ممنون از مطلب ارائه شده
  من در این مورد یه تجربه داشتم که فکر کنم برا دوستانی که تازه می خوان سیستم گرمایش تو خونه نصب کنن مفید باشه.
  یه نمونه جدید از رادیاتور به نام رادیاتور قرنیزی اومده که به جای قرنیز پایین دیوار نصب میشه و به صورت طولی طبق محاسباتی که داره دور ساختمان نصب میشه.
  این رادیاتور چندتا مزیت داره
  اول اینکه به دلیل متمرکز نبودن در یک نقطه گرادیان دما در کل خونه یکنواخت میشه و سریعتر به دمای مورد نظر میرسه
  ثانیا با توجه به موقعیت نصب و پخش بودن چشمه گرمایی دمای ورودی کمتری نیاز داره و این امر باعث میشه گرد و غباری که روش هست نسوزه (دوده نزنه) و مشکل کثیفی دیوار ها برطرف میشه
  مزایای دیگه ای هم داره که با یه جستجوی ساده اینترنتی میتونین ببینین
  سازنده های داخلی هم اونو تولید کردن
  من استفاده کردم و خوشم اومد
  صرفا جهت اطلاع!!!