بیگ بنگ: دره مرگ در پارک ملی کالیفرنیا یکی از جاذبه‌های عجیب و غریب جهان است. منطقه‌ای که در قسمت دریاچه‌ای خشکیده قرار دارد. در این دره سنگ‌های بزرگ در آن به شکلی مرموز حرکت می‌کنند، در حالی که کسی هرگز شاهد حرکت کردن آنها نبوده است. از دهه ۱۹۴۰ تا کنون صخره‌ها و سنگ‌های متحرک دره مرگ دانشمندان را متعجب کرده است.

death-valley

محققان با تصويربرداري طولاني مدت از سنگ‌هاي دره مرگ دريافتند اين سنگ‌ها با وزيدن بادي به سرعت 16 كيلومتر بر ساعت دو تا 6 متر در دقيقه حركت مي‌كنند. سرعت حرکت این سنگهای مرموز برابر سرعت راه رفتن یک انسان تخمین زده شده است. در این منطقه سنگ ها گاه تا مسافت ۴۵۸ متر جا به جا می‌شوند مسیری از براده‌های خاک رس را در امتداد مسیر خود به وجود می‌آورند. دانشمندان در انجام مطالعات خود محدودیتهایی را دارند که مهمترین آنها ممنوعیت جا به جا کردن سنگها و تخریب مسیر حرکت آنها است. مطالعات پیشین نشان داده‌اند عواملی مانند نیروی گرانش یا زمین لرزه می‌تواند حرکات مرموز این اجرام را توضیح دهد.

7157686818_29b319ffc5_h.jpg.CROP.article920-large

اما مطالعات جدید توانسته راز و رمز حرکت سنگ متحرک دره مرگ را توجیح کند. دانشمندان زماني كه در حال مطالعه روي پديده سنگ‌هاي لغزان بودند در ماه‌هاي سرد لايه‌هاي ضخيم يخي در زير سنگ‌ها مشاهده کردند که همین عامل می توانست در حين ذوب شدن آنها را به جلو براند، به همین منظور حسگرهای ریزی که به منظور کنترل جریان آب در زیر لایه ای از خاک در این منطقه کار گذاشته شده بودند را بررسی کردند و دریافتند این حسگرها در ماه مارس حرارت انجماد آب را به ثبت رسانده‌اند، محققان دريافته‌اند كه لايه‌هاي نازك يخي در زير سنگ‌ها بستري لغزنده را ايجاد كرده و باد به راحتي سنگ‌ها را حركت مي‌دهد. به گفته محققان جریان بیشتر آب می‌تواند منجر به شناور شدن و حرکت سنگها توسط باد شود.

مطالعه بیشتر در: news.discovery , cnet

دیدگاهتان را بنویسید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

5 دیدگاه

 1. بادرود.
  این کشف خیلی ازمنطق دوره.اگه قرارباشه لایه ای ازیخ موجب بشه که سنگی بوسیله بادبه حرکت دربیاد،بایدجاهایی مثل تبریز وکردستان و….اتوبان واسه کورس بستن سنگهامیساختن.
  اگه هیچ جای زمین بجزدره مرگ یخ وجودنداشت ویابادنمیوزید این ایده توجیه خوبی بود.

 2. باد با سرعت 120 كيلومتر در ساعت فقط ميتواند كوچك ترين سنگ هايي كه در دره مرگ حركت ميكند را حركت دهد منبع(مستند عجيب ولي واقعي با ويليام شاتنر)
  چه خوشحال راز حل كرديد!؟؟؟؟!

 3. یعنی هیچ جای دیگه دنیا سنگا یخ نمیزنن و باد هم نمیاد ؟!
  مگه مجبورن یه چیزی رو الکی توجیه کنن ؟
  من نمیدونم که از اینا حمایت میکنه چرت و پرت بگن تا حالا 1000 بار راز این دره کشف شده هر بار هم با یه دلیل بچه گانه !
  یه دو تا نوچه دانشمند میخان یه 4 تا بشناسنشون یه چیزی میگن