بیگ بنگ: تیمی از محققان دانشگاه تافتز، دانشگاه براون و «موسسه پلی‌تکنیک رنسلر» با همکاری نیروی هوایی آمریکا در تلاشی چندین ساله به دنبال بررسی این نکته هستند که چگونه می‌توان ربات‌های اخلاق‌مدار تولید کرد.

irobot

به گزارش ایسنا، در صورت موفقیت این پروژه، محققان می‌توانند هوش مصنوعی خلق کنند که قادر به ارزیابی خودکار موقعیتی دشوار و اتخاذ تصمیم‌های اخلاقی پیچیده باشد که بر دستورالعمل‌های سختگیرانه غلبه کند. تیم تحقیقاتی به رهبری پروفسور ماتیاس شئوتز از دانشگاه تافتز در تلاش جهت طراحی چارچوبی برای منطق اخلاقی انسانی در ربات‌ها هستند. پس از آن، تیم علمی تلاش می‌کند این چارچوب را در الگوریتمی مدل‌بندی کند که می‌توان آن را در هوش مصنوعی تعبیه کرد.

این زیرساخت به ربات امکان غلبه بر دستورالعمل‌هایش را در رویارویی با موقعیت جدید می‌دهد و فعالیت‌هایش را برای کنترلگرهای انسانی توجیه می‌کند. در چشم‌انداز دانشمندان، همه تصمیمات ربات نخست با استفاده از سامانه‌ای شبیه به سیستم‌های موجود در پیشرفته‌ترین سیستم پرسش و پاسخ هوش مصنوعی مانند ابررایانه واتسون آی‌بی‌ام، بررسی اخلاقی ابتدایی می‌شود. چنانچه کمک بیشتری لازم باشد، ربات به سیستمی متکی خواهد بود که شوئز و همکارانش در تلاش برای مدلسازی پیچیدگی اخلاق انسانی، در حال طراحی آن هستند. این فناوری نخست به ربات‌های پزشکی با هدف کمک به سربازان حاضر در میدان جنگ اعمال می‌شود.

مطالعه بیشتر در : gizmag

دیدگاهتان را بنویسید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

2 دیدگاه