بیگ بنگ: گروهی از دانشمندان سیاره‌ای در دانشگاه ملی استرالیا دریافتند که سیارۀ ما از همان عناصرِ خورشید تشکیل شده، اما دارای عناصر فرار ِ کمتری است، مثل هیدروژن، هلیوم، اکسیژن و نیتروژن.

image e Earthبه گزارش بیگ بنگ، دکتر هیانگ وانگ، محقق در موسسه علوم سیاره‌ای و مرکز تحقیقات نجوم و اخترفیزیک در دانشگاه ملی استرالیا گفت: «ترکیب‌بندی یک سیارۀ سنگی یکی از مهمترین قطعات گم شده در پازلی است که نشان توضیح می‌دهد چرا یک سیاره می‌تواند قابل سکونت باشد یا نباشد. سیارات سنگی دیگر در جهان قطعاتِ بخار زدایی شده‌ای از ستارگان میزبانشان هستند، درست همانند سیاره زمین.»

دکتر وانگ و همکارانش بهترین برآورد از ترکیب‌بندی زمین و خورشید را ارائه دادند و هدفشان ساخت یک ابزار جدید برای اندازه‌گیری ترکیب‌بندی عنصری ستارگان و سیارات فراخورشیدی دیگری که به دور آنها در حال چرخش‌اند بود.» دکتر چارلی لاینویر، یکی از نویسندگان مطالعه گفت: «هر ستاره‌ای دارای نوعی سامانۀ سیاره‌ای است که به دور آن می‌چرخد. بیشتر ستارگان احتمالأ دارای سیارات سنگی در داخل یا نزدیک یک منطقه‌ قابل سکونت هستند.»

در این مطالعه، دانشمندان ترکیب‌بندی سنگ‌های زمین را با شهاب‌سنگ‌ها و پوسته خارجی خورشید مقایسه کردند. پروفسور تروور ایرلند از دانشگاه ملی استرالیا و نویسنده ارشد این مطالعه گفت: «این ترکیب‌بندی اطلاعات زیادی را دربارۀ طریقه‌ی شکل‌گیری زمین ارائه می‌دهد. یک گرایش فرار خطی شدید وجود دارد که بعنوان مبنای درک روابط میان ترکیب‌بندی شهاب‌سنگ‌ها، سیارات و ستارگان بکار می‌رود.» جزئیات بیشتر این پژوهش در نشریۀ Icarus منتشر شده است.

ترجمه: سحر الله‌وردی/ سایت علمی بیگ بنگ

منبع: sci-news.com

دیدگاهتان را بنویسید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

1 دیدگاه