بیگ بنگ: بر اساس یک مطالعۀ جدید، زنان ماقبل تاریخ که در 5500 سال اولِ دوره کشاورزی در اروپای مرکزی زندگی می کردند بازوهای قوی‌تری نسبت به قهرمانان زن امروز داشتند.

به گزارش بیگ بنگ، دکتر آلیسون ماسینتوش نویسنده اصلی این مطالعه از گروه باستان‌شناسی دانشگاه کمبریج انگلیس گفت: «این اولین مطالعه‌ای است که واقعأ استخوان‌های زنان ماقبل تاریخ را با زنان معاصر مقایسه کرده است. با تفسیر استخوان‌های زنان در یک بافتِ زنانه، می‌توانیم ببینیم رفتارهای آنها تا چه حد شدید، متغیر و دشوار بوده است و کارهای دشواری که زنان به مدت هزاران سال انجام می دادند را افشا می کند.»

دکتر ماسینتوش از یک سی تی اسکنر کوچک برای تجزیه و تحلیل استخوان‌های بازو و ساق پا (درشت نی) زنان معاصر ورزشکار استفاده کرده است: از دوندگان، پاروزنان و بازیکنان فوتبال گرفته تا کسانی که سبک زندگی ساکن‌تری داشتند. قدرت استخوان‌های زنان مدرن با زنان کشاورز اوایل دورۀ نوسنگی تا جوامع کشاورز در قرون وسطی مقایسه شد. به گفته محققان، «قدرت استخوان ساق پای زنان ِ دورۀ نوسنگی که در این مطالعه تحت تجزیه و تحلیل قرار گرفتند (5400-5000 سال قبل از میلاد) مشابه با پارو زنان مدرن بود اما استخوان‌های بازوی آنها 11-16% قدرتمندتر از پارو زنان و تقریبأ 30% قوی‌تر از دانشجویان عادی دانشگاه کمبریج بود.»

«حتی بارگیری اندام‌های فوقانی(بالا تنه) در زنان عصر برنز (1300-1500 سال قبل از میلاد مسیح) غالب‌تر بود؛ استخوان‌های بازوی این زنان 9-13% قوی‌تر از پارو زنان مدرن بود، اما استخوان ساق پای آنها 12% ضعیف‌تر بود.» یک توضیح احتمالی برای این قدرت شدید بازو «آسیاب کردن دانه‌ها» است. دکتر ماسینتوش گفت: «دقیقأ نمی توانیم بگوییم چه رفتارهایی باعث این بارگذاری استخوان شده‌اند. هرچند، یک فعالیت عمده در اوایل دوران کشاورزی تبدیل غلات به آرد بود و احتمالأ زنان این کار را انجام می دادند.

محققان افزودند: «به مدت هزاران سال، غلات با استفاده از دو سنگ بزرگ با دست آسیاب می‌شد. در تعدادی از جوامع باقی مانده که هنوز از این سنگ‌ها استفاده می کنند، زنان تا پنج ساعت در روز به آسیاب کردن غلات مشغول هستند. فعالیت مکرر بازو با استفاده از این سنگ‌های آسیاب برای ساعت‌ها در روز احتمالأ استخوان‌های بازوی این زنان را همانند حرکت عقب و جلوی پارو زدن تقویت کرده است.»

با این حال، نویسندگان شک دارند که کار زنان فقط محدود به این یک رفتار بوده باشد. دکتر ماسینتوش افزود: «قبل از اختراع ماشین شخم، کشاورزی برای امرار معاش مستلزم کاشت، داشت و برداشت دستیِ تمام محصولات بود. زنان احتمالأ تهیه غذا و آب دام، فرآوریِ شیر و گوشت و تبدیل پوست و پشم به پارچه را بر عهده داشتند. اختلاف در بارگذاری استخوان در زنان ماقبل تاریخ نشان می دهد آنها کارهای گسترده‌ای را در اوایل دوران کشاورزی انجام می دادند. در واقع، معتقدیم که تنوع زیاد وظایف زنان باعث شده شناسایی کارهای خاصی که منجر به تقویت استخوان‌های آنها شده دشوار باشد.»

دکتر جی استاک از دانشگاه کمبریج و دانشگاه غرب لندن، اونتاریو، کانادا گفت: «یافته‌های ما نشان می دهد که به مدت هزاران سال، کار دستی دشوار زنان محرک اصلی اقتصاد کشاورزی اولیه بوده است. این تحقیق چیزهایی که درباره گذشتۀ بشر یاد گرفتیم را ثابت می کند و درک بهتری از تغییر بشر امروزی ارائه می دهد.» جزئیات بیشتر این پژوهش در نشریۀ Science Advances منتشر شده است.

ترجمه: سحر  الله وردی/ سایت علمی بیگ بنگ

منبع: sci-news.com

 

دیدگاهتان را بنویسید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

6 دیدگاه

  1. جالب بود. یکی از خاطرات بچگیم همین سنگ آسیاب بود که هر از گاهی برای آرد کردن قرض میگرفتیم و جالب بود که این کار رو هم مادر بزرگ و مادرم انجام میدادند!