بیگ بنگ: یک فیزیکدان آمریکایی طی یک مطالعه جنجالی «سرعت ثابت نور در خلاء» را زیر سؤال برده و  مدعی شده سرعت نور کندتر از آنچه می باشد که اینشتین محاسبه کرده، بود.

در سال 1905، آلبرت اینشتین محاسبه کرد که سرعت نور در خلاء 299792 کیلومتر در ثانیه است، اما مطالعات جدید نشان می دهد که شاید اینشتین اشتباه کرده است.
در سال 1905، آلبرت اینشتین محاسبه کرد که سرعت نور در خلاء 299792 کیلومتر در ثانیه است، اما مطالعات جدید نشان می دهد که شاید اینشتین اشتباه کرده است.

به گزارش ایسنا، در سال 1905، آلبرت اینشتین محاسبه کرده بود که سرعت نور هنگامی که از خلا می‌گذرد، 299 هزار و 792 کیلومتر در ثانیه به صورت ثابت باقی می‌ماند. در حالی که این نظریه برای بیش از یک قرن پذیرفته شده است، اما مطالعه جنجالی جدید نشان می‌دهد اینشتین شاید مرتکب اشتباه شده و این که سرعت نور کندتر از آنچه تصور می‌شود، است.

 یک فیزیکدان در بالتیمور به نام «جیمز فرانسون» طی مطالعاتش به دنبال پاسخ به این سوال بود که چرا ذرات نور ابرنواختر «SN 1987A» حدود پنج ساعت دیرتر از حد انتظار به زمین رسیدند؟ از هم پاشیدن این ستاره که در سال 1987 از زمین رصد شد، انفجار نوترینوها را در پی داشت. نوترینو یک ذره زیراتمی ابتدایی بوده که از لحاظ الکتریکی خنثی و دارای تعامل ضعیف است. بر اساس نظریه اینشتین، انفجار نوترینوها باید تقریبا سه ساعت پیش از انفجار نور مرئی (optical) رخ داده باشد و از آن لحظه به بعد پالس‌ها باید با سرعت نور حرکت کرده باشند. با این حال، نور مرئی با 7.7 ساعت پس از رسیدن نوتروینوها یا 4.7 ساعت دیرتر به زمین رسید.

تصویری از ابرنواخر1987A SN که این مطالعات از روی ذرات نور آن انجام شده است.
تصویری از ابرنواخر1987A SN که این مطالعات از روی ذرات نور آن انجام شده است.

 بر اساس ادعای جدید دانشمند دانشگاه مریلند، این تاخیر شاید به دلیل حرکت کندتر نور در اثر قطبیت‌ خلا رخ داده باشد. در طول این پدیده، فوتون‌ها پیش از این که دوباره با یکدیگر ترکیب شوند، به مولفه‌هایی موسوم به پوزیترون‌ها و الکترون‌ها تجزیه می‌شوند. زمانی که آن‌ها از یکدیگر جدا می‌شوند، مکانیک کوانتومی نوعی پتانسیل گرانشی را بین این جفت ذره مجازی خلق می‌کند و به گفته دکتر فرانسون، چنین فرآیندی می‌تواند دارای تاثیری تدریجی بر سرعت فوتون باشد.

 این بدین معناست که طی 168 هزار سال نوری، فوتون‌ها ممکن است یک تاخیر تقریبا پنج ساعته را تجربه کرده باشند. چنانچه ادعای این فیزیکدان صحیح باشد، دانشمندان باید همه چیز را از فاصله زمینیان تا خورشید گرفته تا دورترین شی مشاهده‌شده در دیگر کهکشان‌ها، دوباره محاسبه کنند. مقاله فرانسون به مجله New Journal of Physics ارائه شده و هم‌اکنون در حال بررسی است.

مطالعه بیشتر در : dailymail

دیدگاهتان را بنویسید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

4 دیدگاه

  1. سلام لطفا اگر مطلبی در باره سرعت نور در محیط مادی و غیر خلا و تاثیر گاز ها روی سرعت نور دارید بذارید

  2. سرعت نور‌ از معادلات ماکسول بدست میاد

    ریاضیات که اشتباه نمیشه!
    بهتره بگیم خلاء فضا اونی نیس که انیشتین فکر‌ می‌کرد و اون قطبیت رو در نظر نگرفته بود

    ولی در مورد سرعت نور در خلاء معادلات موج رو که حل کنیم با حل معادله دیفرانسیل به دست میاد و مشکلی هم نداره!