بیگ بنگ: شرکت هواپیمایی بوئینگ از طرح مفهومی جت مافوق صوت خود که قادر است با سرعت 5 برابر سرعت صوت مسافران را جابجا کند، رونمایی کرد. بوئینگ یک طرح اجمالی از هواپیماهای آینده خود را با انتشار یک تصویر از طرح مفهومی هواپیمای مسافربری مافوق صوت خود در کنفرانس هوانوردی و فضانوردی در آتلانتا ارائه کرده است.

boeing hypersonicبه گزارش بیگ بنگ به نقل از ایسنا، این تصویر مفهومی، یک هواپیمای غیرنظامی را نشان می‌دهد که قادر است با سرعت بیش از 5 برابر سرعت صوت سفر کند. این طرح به مردم نشان می‌دهد که سفر هوایی در 20 یا 30 سال آینده به چه صورت خواهد شد. در حال حاضر، حمل و نقل هوایی با سرعت مافوق صوت هنوز یک رویا است و تنها نمونه‌های فعلی در حال آزمایش، فضاپیماهایی هستند که سعی در خروج از جو زمین و بازگشت به‌ آن دارند و یا هواپیماهای آزمایشی برای تحقیقات غیرنظامی یا نظامی هستند.

با این حال، این فناوری پیشرفت‌های قابل توجهی را نشان می‌دهد و بوئینگ علاقه‌مند است نه تنها در توسعه مکانیک پایه هواپیماهای مافوق صوت قدم بگذارد، بلکه در جستجوی برنامه‌های کاربردی احتمالی نیز می‌باشد. به گفته بوئینگ، این هواپیمای مسافربری می‌تواند استفاده تجاری یا نظامی داشته باشد، اما تنها یکی از چندین طرح مفهومی بوئینگ است که این شرکت قصد دارد آنها را با سرعت بیش از 6 هزار کیلومتر بر ساعت، توسعه بخشیده و بسازد.

هیچ جزئیاتی در مورد این مفهوم منتشر نشده است، اما نشان می‌دهد که یک هواپیمای مسافربری قادر به حمل 32 مسافر به همراه خدمه، با تعدادی پنجره است. شکل ظاهری و طول این هواپیما به گونه‌ای است که به نظر می‌رسد سوخت مورد استفاده آن، هیدروژن مایع خواهد بود. البته همه این‌ها پیش‌بینی و حدس است، اما می‌دانیم که این طرح در حد یک طرح باقی نمی‌ماند.

کوین بوکات، دانشمند ارشد فنی مافوق صوت می‌گوید: ما در پی استفاده از پتانسیل تکنولوژی مافوق صوت برای اتصال جهان به شکل سریع‌تر از همیشه هستیم و این فناوری، ما را شگفت‌زده کرده است. بوئینگ با شش دهه تجربه طراحی، توسعه، تکمیل و آزمایشات پروازی وسایل نقلیه مافوق صوت، ما را در راستای دستیابی به این فناوری در آینده، شایسته کرده است.

سایت علمی بیگ بنگ / منبع: newatlas.com

دیدگاهتان را بنویسید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

1 دیدگاه