بیگ بنگ: در یک اقدام فراتحلیلی ژنتیکی جدید، 44 جایگاه ژنومی مورد شناسایی قرار گرفته است که ارتباط قابل توجهی با افسردگی دارند. از مجموع 44 جایگاه ژنومی، 30 مورد بتازگی کشف شده‌اند، اما 14 مورد دیگر در مطالعات گذشته شناسایی شده بودند. افزون بر این، 153 ژن مهم نیز در تجزیه و تحلیل ها به شناسایی رسید. بر اساس یافته ها، افسردگی با 6 جایگاه ژنومی در ارتباط است.

«رِی» و همکارانش یک پروسه فراتحلیلی در سطح ژنوم انجام دادند که شامل 135458 مورد می شد. آنان 44 جایگاه ژنوم مستقل و مهم شناسایی کردند.

به گزارش بیگ بنگ، افسردگی شدید گریبان 14 درصد از جمعیت جهان را گرفته و بزرگترین عامل تاثیرگذار در ناتوانی دراز مدت در کل جمعیت جهان است. اما تنها نیمی از بیماران به خوبی به شیوه‌های درمانی ِ موجود پاسخ می دهند. در این مطالعه بی‌سابقه، 200 دانشمند که با کنسرسیوم ژنوم روانپزشکی همکاری می کنند، فعالیت داشتند. پروفسور «پاتریک سالیوان» مدیر مرکز ژنوم روانپزشکی در دانشکده پزشکی دانشگاه کارولینای شمالی بیان کرد: «این مطالعه بسیار تعیین کننده و تاثیرگذار خواهد بود. پی‌بردن به مبنای ژنتیکی افسردگی کار دشواری بوده است. ما اکنون در مقایسه با گذشته نگاه عمیق‌تری به مبنا و اساس این ناخوشی آزاردهنده در انسان ها داریم. با انجام کارهای تحقیقاتی بیشتر، ما خواهیم توانست ابزارهای مهمی را برای درمان و حتی پیشگیری از افسردگی توسعه بدهیم.»

پروفسور سالیوان و همکارانش با ادغام هفت پایگاه داده مختلف، داده‌های مربوط به 135458 فرد ِ مبتلا به افسردگی شدید و 344901 نفر در گروه کنترل را بررسی کردند. آنان 44 گونه ژنتیکی مرتبط با افسردگی را شناسایی کردند که 30 مورد از آنها قبلا ناشناخته بودند. محققان روابط مهمی میان خطر ژنتیکی افسردگی و دستاورد تحصیلی، توده بدنی و اسکیزوفرنی پیدا کردند.

محققان افزودند: «این مطالعه نشان می دهد که مبنای ژنتیکی افسردگی شدید با سایر اختلالات روانی از قبیل اختلال دوقطبی و اسکیزوفرنی مشترک است؛ همۀ انسان‌ها دستکم 44 عامل خطر ژنتیکی در بدن شان دارند. تعداد قابل توجهی از گونه‌های ژنتیکی که در مطالعه حاضر شناسایی شدند، ارتباط مستقیمی با اهداف داروهای ضد افسردگی فعلی دارند. جالب اینجاست که مبنای ژنتیکی اختلال افسردگی با مبنای چاقی مفرط و معیارهای مختلف  کیفیت خواب از قبیل خواب آلودگی در طول روز، بی خوابی و خستگی ارتباط دارد.

ما نشان دادیم که همۀ انسان‌ها دارای گونه‌های ژنتیکیِ مختصِ افسردگی هستند. می دانیم که تجارب زندگی بسیاری در خطر افسردگی نقش دارند، اما شناسایی عوامل ژنتیکی درهای تازه‌ای را بر روی تحقیق در زمینه عوامل موثر زیستی باز می کند. با این مطالعه، می توان گفت که گونه‌های ژنتیکی جدید از پتانسیل پویاسازی درمان افسردگی برخوردارند چرا که درهای تازه‌ای را برای کشف درمان‌های پیشرفته و نوین باز می کنند.» جزئیات بیشتر این پژوهش در مجله Nature Genetics منتشر شده است.

ترجمه: منصور نقی لو/ سایت علمی بیگ بنگ

منبع: sci-news.com

دیدگاهتان را بنویسید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

4 دیدگاه