بیگ بنگ: خزانۀ ژنی افراد ساکن غرب آفریقای امروزی دارای یک گونه انسان رازآلود بنام «جمعیت شبح» است. تحقیقات جدید نشان می‌دهد که مشابهِ آمیزش انسان‌ها و نئاندرتال‌ها، این گونه منقرض‌شده به احتمال زیاد با اجداد ما در قارۀ آفریقا آمیزش جنسی داشته است. دانشمندان با استفاده از داده‎های ژنومی افراد ساکن غرب آفریقای امروزی موفق به یافتن بخش کوچکی از ماده ژنتیکی شده‌اند که ظاهراً از این تبار رازآلود نشات می‌گیرد. گفتنی است این گونه حتی قبل از نئاندرتال‌ها از شجره خانوادگی انسان جدا شده است.

ghostextincthomininبه گزارش بیگ بنگ، تصور بر این است که انسان‌های امروزی از لحاظ آناتومی از آفریقا سرچشمه می‌گیرند، اگرچه این ادعا بحث‌های بسیار زیادی را به همراه دارد. این جمعیت از انسان‌ها از آفریقا به اروپا و آسیا، مهاجرت نموده و با گونه‌هایی نظیر نئاندرتال‌ها و دنیسوان‌ها به آمیزش جنسی پرداختند. به همین صورت، افراد ساکن غرب آفریقای امروزی مثل جمعیت‌های ساکنِ یوروبا و منده( قوم‌های بزرگ آفریقایی) فاقد ژن‌هایی از این گونه‌های باستانی هستند، اما نباید چنین برداشت کرد که هیچ نوع آمیزش جنسی صورت نگرفته است. در حقیقت، شواهد ِ اخیر گویای آن است که گذشتۀ ژنتیکی افراد ساکن غرب آفریقا، شاید چنین ژن مشابهی داشته باشند.

تایید و اثبات این ایده کار دشواری است زیرا بقایا و DNA انسان‌های باستانی در قاره آفریقا به ندرت یافت می‌شود؛ یافتن DNA در غرب آفریقا سخت‌تر هم می‌باشد. خوشبختانه، فقط با یک روش می‌توان دریافت که انسان‌های باستانی چگونه ترکیب شدند و این روش مستلزم مطالعه بقایای انسان‌ها نیست و آن هم ژنوم مدرن نام دارد. محققان تصمیم گرفتند 405 ژنوم مدرنِ متعلق به جمعیت یوروبا و منده را با ژنوم نئاندرتال‌ها و دنیسوان‌ها مورد مقایسه قرار دهند.

برخلاف انتظار آنان، آثاری از یک گونه انسانیان باستانی در ژنوم آنها کشف گردید که تاکنون بصورت ناشناخته باقی مانده بود. بسیار شبیه به اینکه انسان‎های امروزیِ خارج از قاره آفریقا چطور هنوز آثاری از ژن‌های نئاندرتالی در بدن‌شان دارند، محققان جمعیت‌هایی را در غرب آفریقا پیدا کردند که بین 2 تا 19 درصد از تبار ژنتیکی‌شان از این انسانیان ناشناخته نشات می‌گیرد.

African Introgression Extinct Humans xنکته جالب این است که این اولین‌بار نیست که گونه‌های شبح‌وار اجداد منقرض‌شده و ناشناخته ما در DNA مدرن یافت می‌شود. محققان با بررسی DNA اوراسیایی قبلاً موفق به یافتن آثاری از دستکم سه گونه انسانیان باستانی و ناشناخته در ژنوم انسان‌های مدرن شده بودند. مطالعات بسیارِ دیگری هم از این یافته‌ها پشتیبانی به عمل آورده‌اند؛ یعنی میان انسان‌های امروزی و باستانی آمیزش جنسی رخ داده است. با توجه به شواهد و بقایای فسیلی، انسان‌های امروزی تقریباً 200 تا 300 هزار سال پیش پای به عرصه ظهور گذاشتند.

تجزیه و تحلیل‌ها نشان می‌دهد که یک جمعیت شبح باستانی ناشناخته در شکل‌گیری تبار ژنتیکی جوامع امروزی غرب آفریقا نقش داشته است. دانشمندان معتقدند که این گونه باستانی ناشناخته، احتمالا حدود 650 هزار سال پیش از اجداد نئاندرتال‌ها و انسان‌های مدرن، منشعب گشته و اجداد مردمان کنونی غرب آفریقا، هزاران سال پیش از آن‌ها زاده شده‌اند. دانشمندان بر این نکته تاکید کردند که برای درک بهتر ترکیب ژنی و بدنی اجدادمان باید تجزیه‌ و تحلیل‌های بیشتری در مورد ژنوم آفریقایی‌ها انجام دهیم. جزئیات بیشتر این پژوهش در نشریۀ Science Advances منتشر شده است.

ترجمه: منصور نقی‌لو/ سایت علمی بیگ بنگ

منابع: uk.reuters.com , sciencealert.com

دیدگاهتان را بنویسید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

2 دیدگاه

  1. به نظر من چیزی رو که درباره خاستگاه آفریقایی انسان میگن درست نیست و مردم سیاهپوست بازمانده انسان راست قامتن و شکل و قیافه اونا کاملن اینو نشون میده و البته با انسان خردمند هم جفت گیری کردند
    من فکر می کنن برخی با افسانه سرایی میخوان وانمود کنن که انسان ها برابرن و نژاد برتری نیست و همه از یک ریشه و تباریم ، این حرف به نظرم درست نیست مردم سیاهپوست ریشه در انسان های پیش از انسان خردمند دارند و همانندی های بسیاری حتا به میمون دارن

    1. دوست عزیز دو اشکال علمی و منطقی در سخن شما هست
      اولا اینکه روش شما در تشخیص راست قامتی و ویژگی های تباری در سیاهپوست ها و سفید پوست ها علمی نیست و اشتباهه ، ما نمیتونیم بگیم : چون این شکلی “بنظر” میرسه پس همینه . این موضوع نیاز به بررسی داره و بررسی ها هم تا به اینجا کاملا خلاف صحبت شمارو ثابت کرده اند ! مورد دوم هم اینکه باید توجه کنید ، انسان خردمند از بالای کوه به پایین نیافتاده ، بلکه تکامل یافته از پیشینیان هست که باز هم از این لحاظ هیچ تفاوت نژادی و یا تباری وجود نداره ، به جز تفاوت های اندک ژنتیکی.