بیگ بنگ: بر اساس گزارش های خبری، کره شمالی در واکنش به تحریم های جدید دونالد ترامپ برای افراد، شرکت ها و بانک هایی که با این کشور منزوی همکاری می کنند، تهدید کرده است که می خواهد یک بمب هیدروژنی را در اقیانوس آرام آزمایش کند.

ابر قارچی حاصل از نخستین آزمایش موفقیت آمیز بمب هیدروژنی جهان در یکم نوامبر 1952

به گزارش بیگ بنگ، «ری یونگ هو» وزیر امور خارجه کره شمالی در مجمع عمومی سازمان ملل متحد در شهر نیویورک به گزارشگران گفت: «فکر می کنم این بار نوبت به آزمایش یک بمب هیدروژنی در سطحی بی سابقه رسیده است که احتمال دارد در اقیانوس آرام به وقوع بپیوندد. انجام این آزمایش به تصمیم رهبرمان بستگی دارد.»

بمب های هیدروژنی یا بمب های گرماهسته ای قدرتمندتر از بمب های اتمی یا هسته ای هستند. تفاوت میان بمب های هیدروژنی و بمب های اتمی در سطح اتمی آغاز می شود. بمب های هسته ای که برای نابودی شهرهای ناکازاکی و هیروشیمای ژاپن در جنگ جهانی دوم مورد استفاده قرار گرفتند، با تقسیم هسته یک اتم عمل می کنند. وقتی نوترون ها یا ذرات خنثای هسته یک اتم تقسیم می شوند، برخی به هسته اتم های مجاور برخورد می کنند. در اثر این کار، آن هسته ها نیز تقسیم می شوند. نتیجه این پروسه، یک واکنش زنجیره ای انفجاری و خشن است. بمب های ریخته شده بر سر مردم هیروشیما و ناکازاکی به ترتیب با بار 15 کیلوتن یا 20 کیلوتن TNT منفجر شدند.

در مقابل، نخستین آزمایش بمب هیدروژنی که در نوامبر 1952 در آمریکا به انجام رسید، بار انفجاری 10 هزار کیلوتن TNT را داشت. بمب های هیدروژنی با همان واکنش شکافت هسته ای که بمب های اتمی از آن بهره می برند، آغاز می شود؛ اما اکثر اورانیوم یا پلوتونیوم موجود در بمب های اتمی بدون استفاده باقی می ماند. در یک بمب هیدروژنی، یک گام بیشتر به این معناست که بیشتر نیروی انفجاری بمب در دسترس قرار می گیرد.

این ستون دود و گرد و خاک تخریب با ارتفاعی حدود ۱۸۳۰۰ متر حاصل از انفجار بمب اتمی است که در جنگ جهانی دوم در ۹ آگوست ۱۹۴۵ در ناکازاکی ژاپن فرود آمد و هزاران نفر را کشت.

در ابتدا، انفجار همراه با آتش مهیب باعث فشردگی پلوتونیوم 239 شده و سپس دچار شکافت می شود. در داخل این گوی پلوتونیوم 239 یک بخش حاوی گاز هیدروژن وجود دارد. دما و فشار بالای حاصل از شکافت پلوتونیوم 239 باعث گداخت اتم های هیدروژن می شود. این فرایند گداخت اتم های نوترون آزاد می کند که خود پلوتونیوم 239 از آنها تغذیه می کند. در نتیجه، اتم های بیشتری تقسیم شده و واکنش زنجیره شکافت تقویت می یابد.

دولت های سرتاسر جهان در راستای تلاش برای پایبندی به معاهده ممنوعیت آزمایش جامع 1996، از سیستم های نظارت جهانی برای شناسایی آزمایش های هسته ای استفاده می کنند. 183 امضا پای این معاهده وجود دارد اما این معاهده اجرایی نمی شود زیرا کشورهای کلیدی از جمله امریکا آن را تایید نکرده اند. از سال 1996، پاکستان، هندوستان و کره شمالی دست به آزمایش های هسته ای زده اند. با این حال، معاهده فوق در قالب یک سیستم نظارت لرزه ای مورد استفاده قرار می گیرد که می تواند انفجار هسته ای را از زلزله تشخیص و تفکیک دهد. سیستم نظارت بین المللی CTBT شامل ایستگاه هایی می شود که فراصوت را از انفجار تشخیص می دهد. هشتاد ایستگاه نظارت رادیونوکلید در سرتاسر جهان به اندازه گیری برتابش اتمسفری می پردازند که می تواند تایید کند که انفجار شناسایی شده توسط سایر سیستم های نظارتی حاصل انفجار هسته ای بوده یا خیر.

ترجمه: منصور نقی لو/ سایت علمی بیگ بنگ

منبع: livescience.com

دیدگاهتان را بنویسید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

5 دیدگاه

  1. اصلا به تفاوت ایندو پرداخته نشده بود و از لحاظ محتوی بسیار ضعیف بود.

  2. علاوه بر مسائل انسانی و کشتار میلیونها نفر آلودگی رادیواکتیو ناشی از انفجار بمب هسته‌ای باعث کشته شدن بسیاری از مردم در کشورهای همسایه کره شمالی خواهد شد این آلودگی دهها سال زندگی را در بخش وسیعی از منطقه غیر ممکن خواهد کرد دامنه آلودگی تا ژاپن و چین هم خواهد رسید

  3. من موندم چرا آمریکا با یه بمب هسته‌ای کره شمالی رو از رو نقشه حذف نمیکنه