بیگ بنگ: محققان دانشگاه پرینستون در پی یک مطالعه متوجه شدند که برخلاف تصورات قبلی، آناتومی صوتی میمون ها قادر به ایجاد گفتار قابل فهم همچون انسان ها است، اما آنها توانایی مغزی مورد نیاز برای صحبت کردن را ندارند.

ep_istock-108177546_16x9به گزارش بیگ بنگ به نقل از ایرنا، بر این اساس، ناتوانی میمون ها در صحبت کردن به دلیل تفاوت هایی است که در ساختار مغزی وجود دارد؛ این امر نشان می دهد گفتار انسان ناشی از تکامل منحصر به فرد است و به تفاوت های آناتومیک مرتبط با آواسازی میان انسان ها و پستانداران ربط ندارد. دکتر ‘آصف غضنفر’ از دانشگاه پرینستون گفت: ناتوانی میمون ها در صحبت کردن را نمی توان به آناتومی صوتی آنها ارتباط داد بلکه این موضوع به ساختار مغزی این حیوانات باز می گردد.

محققان در بررسی های قبلی آناتومی صوتی پستانداران که روی چند جسد انجام شده بود، نتیجه گرفته بودند که میمون ها و شامپانزه ها، در قیاس با انسان، قادر به تولید طیف بسیار محدودی آوا هستند. اما در تحقیق جدید، محققان دانشگاه پرینستون با استفاده از اشعه ایکس ویدیوهایی از آناتومی صوتی میمون ماکاک مانند زبان، لب ها و حنجره آنها تهیه و سپس کارشناسان آزمایشگاه هوش مصنوعی در بلژیک این اطلاعات را به یک الگوی کامپیوتری تبدیل کردند که توانست طیف آوایی یک ماکاک را بر اساس ویژگی های فیزیکی پیش بینی و شبیه سازی کند.

monkeyxray-large_transdyaorqcxn9rh7bhjy-gzdzfbtsw_uuoofajhyrerkkk-pngگفتار در انسان از یک منبع صوت تولید شده از حنجره نشات می گیرد که به واسطه موقعیت های مختلف مولفه های آناتومی آوایی مانند لب ها و زبان تغییر می کند. محققان متوجه شدند که یک میمون ماکاک اگر دارای توانایی عصبی برای صحبت کردن بود، می توانست با دستگاه صوتی خود هر پنج حرف صدادار و حتی جملات کامل را به صورت قابل فهم ادا کند. لوری سانتوس، استاد روانشناسی در دانشگاه ییل گفت: با توجه به نتایج جدید، این موضوع که گفتار انسان از کجا نشات می گیرد، همچنان یک راز بزرگ است. جزئیات بیشتر این پژوهش در نشریۀ science منتشر شده است.

سایت علمی بیگ بنگ / منبع: telegraph.co.uk

دیدگاهتان را بنویسید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

1 دیدگاه

  1. میمون ها همیشه به خاطر غذا با همدیگه میجنگن و عصبانی هستن . آدم های معمولی سعی میکنن تا جایی که میتونن با هم کنار بیان . ولی دانشمندا همه چیز رو دوست دارن و همیشه رضایت و شادی درونی و ناشی از فهم عمیق جهان دارن