بیگ بنگ: نخستین پیوند قلب خوک به انسان در آمریکا انجام شد. این پیوند عضو که تحول بزرگی در علم پزشکی است نشان داد که یک قلب اصلاح شده حیوان می‌تواند مانند قلب انسان عمل کند.

AP

بیمار فردی به نام دیوید بنت است و ۵۷ سال سن دارد. او که از بیماری قلبی رنج می‌برد، برای زنده ماندن چاره دیگری مگر پذیرش این عمل پیوند نداشت. در این عمل جراحی که ۹ ساعت طول کشید، پزشکان قلب این بیمار را با قلب یک خوک یک ساله جایگزین کردند. ژن‌های این خوک به طور خاص برای ارائه اندام به انسان ویرایش شده بود. پیوند دریچه قلب خوک به بیماران پدیده جدیدی نیست. اما این نخستین باری است که قلب خوکی که از منظر ژنتیکی اصلاح شده، به انسانی پیوند زده می‌شود.

این خوک دارای ۱۰ تغییر ژنتیکی بود که شامل غیرفعال کردن یا از بین بردن چهار ژن می‌شود، از جمله یکی که مولکولی را رمزگذاری می‌کند که باعث واکنش تهاجمی در انسان می‌شود و یک ژن رشد برای جلوگیری از ادامه رشد قلب خوک پس از پیوند.

علاوه بر این، ۶ ژن انسانی در ژنوم خوک‌های اهداکننده قرار داده شد تا اندام‌های خوک برای سیستم ایمنی انسان قابل تحمل‌تر شوند. این پیوند، اولین پیوندی است که نشان می دهد قلب یک حیوان اصلاح شده ژنتیکی می تواند مانند قلب انسان عمل کند؛ بدون اینکه بلافاصله توسط بدن انسان رد شود.

در ایالات متحده آمریکا کمبود اعضای بدن اهدایی باعث مرگ شمار قابل ملاحظه‌ای از بیماران می‌شود. سایت تاگس‌شاو، وابسته به شبکه یک تلویزیون آلمان در گزارش خود به این نکته اشاره کرده که بیش از یکصد هزار نفر از مردم آمریکا در لیست انتظار برای دریافت عضو پیوندی هستند.

عمل پیوند قلب خوک به انسان سه روز پیش انجام شده است. پزشکان انجام این پیوند را موفقیت‌آمیز اعلام کردند. این در حالی است که هنوز برای داوری درباره میزان موفقیت این عمل جراحی زود است.

باید یادآور شد که شهریور ماه نیز برای نخستین‌بار جراحان در نیویورک موفق شدند کلیه خوکی را به بدن بیماری که در گذشته بود، پیوند بزنند. کلیه پیوندی به‌رغم مرگ آن فرد برای مدتی به طور مصنوعی عمل کرده بود. خانواده متوفی پیش از آن با انجام این عمل پیوندی موافقت کرده بود.

سایت علمی بیگ بنگ / منابع: theguardian.com , nytimes.com

دیدگاهتان را بنویسید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.