بیگ بنگ: زلزله مهیب 8.2 ریشتری که اوایل هفته جاری مکزیک را به لرزه در آورد، به قدر کافی یک پدیده نادر به شمار می رفت؛ اما این زلزله یک اثر جانبی خارق العاده ای نیز برجای گذاشت که طی آن نورهای اسرارآمیزی در آسمان پدیدار شدند.

به گزارش بیگ بنگ، ویدئوهای متعددی در شبکه ها و رسانه های اجتماعی دست به دست شده است. در این ویدئوها، نورهایی که باعث روشنایی آسمان شب مرکزیکو سیتی شدند به وضوح دیده می شود. این نورها حاصل آذرخش در فراز ابرها یا نور ناشی از گذر هواپیماها نیستند. تصور بر این می باشد که نورهای دیده شده در اثر خود زلزله به وجود آمده اند. اگر بخواهیم دقیق تر توضیح بدهیم، نورها از یک نوع سنگ ویژه نشات می گیرند. بر اساس یکی از مقالات چاپ شده در سال 2014، این نورها می توانند در اشکال مختلفی ظاهر شوند که از جمله این اشکال می توان به زبانه های آبی، گوی هایی از نور یا نورهای سریعی که به آذرخش شباهت دارند، اشاره کرد.

«لیلا ارتولاتی» استاد مدعو زمین شناسی در دانشگاه دیکینسون در مصاحبه با Gizmodo بیان کرد: «این تجمع نیرو در برخی از انواع ویژه سنگ ها می تواند جفت اتم های اکسیژن دارای بار منفی را در زمین بشکند و این امکان را به آنها بدهد تا از طریق شکاف های موجود در سنگ ها در قالب جریان الکتریکی به قسمت سطح جریان یابند. اگر اتم های کافی وجود داشته باشد، می توانند بسته های اکسیژن را یونیزه کرده و پلاسما یا گاز باردار ایجاد نمایند که قابلیت انتشار نور دارند.»

اگرچه نورهای مشاهده شده در آسمان مورد توجه زیادی قرار گرفتند، اما خود زلزله قوی ترین زلزله ای بود که در 100 سال گذشته مکزیک را به لرزه در آورد و دومین فاجعه زیست محیطی در هفته جاری است که پس از طوفان ایرما به وقوع می پیوندد. پس لرزه های این زلزله 8.2 ریشتری در فاصله 966 کیلومتری از کانون زمین لرزه احساس می شد و تعداد تلفات نیز در حال افزایش می باشد.

«آلبرتو بریسنو» یک مدیر بار 58 ساله در کودنسا به نیویورک تایمز گفت: «ترسناک ترین بخش قضیه این است که اگر یک بزرگسال هستید، و دوران بزرگسالی خود را در این شهر گذرانده اید، زلزله سال 1985 را به روشنی به یاد دارید. این زلزله از شدت و قدرت همان زلزله برخوردار بود، اما آنطور که می بینم ما از یک تراژدی بزرگ جان سالم به در برده ایم.»

ترجمه: منصور نقی لو/ سایت علمی بیگ بنگ

منبع: sciencealert.com

دیدگاهتان را بنویسید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

3 دیدگاه

  1. من زمین شناسم،والا بعد ۶سال تحصیل اولین باره میشنوم نیروی بعضی از سنگها از لای شکاف در میاد میره بالا،اونم در قالب جریان.
    منبع تون چقدر معتبره؟؟

  2. این نورها جرقه ناشی از اتصال در خطوط برق فشار قویست که بدلیل لرزش های شدید زمین لرزه ایجاد شده است.