بیگ بنگ: گروهی از محققان زیست شناسی به تازگی مقاله‌ای تحلیلی علمی درباره دلیل پیر شدن انسان منتشر کرده‌اند که می‌توان در آن راهکارهایی برای جلوگیری از پیر شدن یافت، راهکارهایی که شاید بسیاری از آنها را بدانید اما آنها را چندان جدی نگیرید.

oldبراساس گزارش ساينس الرت به نقل از همشهری، در اين گزارش كه بازبيني چندين تحقيق علمي است و توسط محققان دانشگاه اويدو در اسپانيا انجام شده، يكي از اصلي‌ترين عواملي كه با پيرشدن انسان در ارتباطي مستقيم است، متابوليسم يا سوخت و ساز بدن عنوان شده‌است. محققان تاكنون 9 نشانه سالخوردگي را در متابوليسم انسان يافته‌اند. متابوليسم يك يا مجموعه‌اي از اندام‌هاي بدن نيست كه ميزان كالري ورودي به بدن را تعيين كند، اين رويداد مجموعه‌اي از ميليارد‌ها عمل و فعاليت سلولي در بدن انسان در مقياس روزانه است كه سوخت را به انرژي تبديل كرده و تمامي مواد مورد نياز بدن را تامين مي‌كند.

با بالاتر رفتن سن انسان، كارايي متابوليسم بدن افت مي‌كند،‌ DNA بيشتر آسيب مي‌بيند و در نتيجه عملكرد سلول‌ها به اختلال و خطاي بيشتري دچار مي‌شوند. روند تخريب و حذف سلول‌هاي كهنه در بدن كندتر شده و نتايج نامطلوبي را بر سلامت بدن از خود به جا مي‌گذارد. تمامي اين فشارهايي كه بدن در طول زندگي متحمل مي‌شود، توانايي آن را در انجام وظايف روزانه‌اي كه براي حفظ سلامت حياتي هستند، ناتوان‌تر مي سازد.

راه‌هايي براي كنترل پيري

اگر پيري را بيماري متابوليسم در نظر بگيريم، چندان شگفت‌انگيز نخواهد بود اگر بگوييم سوختي كه به بدن مي‌رسد بر طول عمر انسان اثري غيرقابل انكار خواهد‌ داشت. مدارك مستدلي وجود دارند كه براساس آن بهترين رژيم غذايي براي افزايش طول عمر، سبك غذايي مديترانه‌اي است. اين سبك غذايي مملو از چربي‌هاي سالمي مانند روغن زيتون،‌ سبزيجات، غلات، دانه‌هاي روغني و ماهي است و بخش بسيار كوچكي از آن را گوشت قرمز و قند تشكيل داده‌ است. همچنين گفته مي‌شود جايگزين كردن پروتئين‌ها توسط كربوهيدرات‌هاي مركب نيز فوايد بسيار قابل توجهي براي افزايش طول عمر به همراه دارد.

از ديگر عوامل تاثير‌گذار كه در اين گزارش بر آن تاكيد شده‌ است،‌ محدود سازي كالري‌هاي دريافتي است. به زبان ساده اين‌كار يعني زياد نخوردن. اما آنچه به اندازه كم غذا خوردن اهميت دارد،‌ ايجاد دوره‌هاي چند ساعته در زندگي روزمره‌ است كه در طول آن بدن هيچ غذايي دريافت نمي‌كند، مطالعات نشان مي‌دهد چند‌ ساعت نخوردن در طول روز فوايد قابل توجهي براي سلامت انسان‌ها دارد. در نهايت همانطور كه بر همه آشكار است، ورزش كردن و فعاليت‌هاي بدني بر كند كردن روند نشانه‌هاي پيري در بدن اثر غيرقابل انكار دارد.

سبك زندگي غربي كشنده است

اگرچه بهبود سلامت و ايمني عمومي افزايش طول عمر افراد در كشورهاي غربي و كشورهايي كه به سبك غرب زندگي مي‌كنند را بهبود بخشيده‌ است، اما هنوز در اين جوامع عوامل نگران‌ كننده زيادي وجود دارد. رژيم‌غذايي پركالري مملو از قند، پروتئين‌هاي حيواني گوشت قرمز و چربي‌هاي غير سالم مانند مارگارين بر متابوليسم بدن فشار وارد آورده و مي‌تواند خطر ابتلا به چاقي را افزايش دهد. بسياري انسان‌ها امروزه سبزيجات، فيبر و غلات مصرف نمي‌كنند و علاوه براينكه ورزش نمي‌كنند،‌ براي ساعت‌هاي طولاني نيز ثابت مي‌نشينند. اين مشكل به اندازه‌اي حاد است كه نويسندگان اين گزارش در پايان مقاله خود درخواست كرده‌اند دراين زمينه اقدامي جدي صورت بگيرد و انسان‌ها به داشتن زندگي سالم‌تر تشويق شوند.

ندانسته‌ها فراوانند

اصلي‌ترين بخش اين گزارش تدوين بخش‌هاي مختلفي از ده‌ها گزارش علمي است كه درباره سالخوردگي و پيري منتشر شده‌ است كه در آن بر تعدادي از موضوعات رايج در علوم زيستي و خلائ‌هاي بزرگ در دانش بشر تاكيد شده‌است. يكي از بزرگترين مشكلات در تحقيقات پيري اين است كه تنها بخش كوچكي از دانسته‌هاي بشر درباره پيري از مطالعاتي به دست آمده‌اند كه روي انسان انجام گرفته‌اند. در عوض بيشترين بخش اين مطالعات در آزمايشگاه‌ها و روي حيواناتي مانند كرم‌ها، پشه‌ها و موش‌ها انجام گرفته‌اند.

شواهد بسيار محكمي از تاثير مثبت تغييراتي مانند محدود‌سازي كالري دريافتي بر طول عمر حيوانات مورد مطالعه به دست آمده‌ است، اما جزئيات دقيقي از اين مدارك در دست نيست. با اين‌ همه با افزايش پژوهش‌هاي علمي درباره اين موضوع، در آينده دانش بشر درباره پيري بهبود خواهد يافت و دانشمندان قادر خواهند بود در آينده به تمامي انسان‌ها از هر مليت و سطح اجتماعي كمك كنند تا عمري طولاني‌تر داشته‌ باشند. جزئیات بیشتر این پژوهش در مجله ی Cell منتشر شده است.

سایت علمی بیگ بنگ / منبع: sciencealert.com

دیدگاهتان را بنویسید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

9 دیدگاه

 1. من بزرگترین هدفم در زندگی پیدا کردنه راز ضد پیری است. تا الان به این رسیدم که اکسید شدن دی ان ای علته پیریه.اگر ما از گاز اکسیژن استفاده نمیکردیم بیشتر عمر میکردیم. این که خوب نمیشه.پس باید به جنگ رادیکال آزاد بریم و نگذاریم دستشون به دی ان ای عزیزمون برسه.حالا اگر دارویی بسازیم که از دی ان ای محافظت کنه ، یعنی عمر خیلی طولانی. وزنه یرداران عمر بیشتر میکنند زیرا فشار زیاد روی بدن باعث از یین رفتن رادیکال آزاد میشه.به غذا زیاد دل نبندید و فقط شبیه اجدادمون غذا بخورید .یعنی خشکبار گوشت سبزی، هر چیزی که فکر میکنید در جنگل پیدا میشه. قند با این حجم در طبیعت نیست .شیر غذا نیست. نان غذا نیست .مهمترین گوشت است زیرا کبدما برای هضم پروتئین تکامل یافته. ورزش و شادی هم یادتون نره و ایجاد فشار کوتاه و زیاد روی بدن توسط استفاده از وزنه و دمبل و بلند کردنه وزنه های سنگین به شرطی که بدن صدمه نبینه.

 2. این پژوهش گفته چند ساعت نخوردن خوراک نه این که ۱۷ ساعت روزه بگیریم به هیچ کارمون نرسیم و مملکت تعطیل بشه

 3. روزه به کليه ها و معده فشار زيادي مياره البته براي مردمان 1000 سال پيش که در صحراه زندگي ميکردن و در روز با يک عدد خرما سير ميشدن مشکلي نداشته. بعد در اين مقاله گفته شده در روز چند ساعت و براي تمام روزهاي سال نه يک ماه .

 4. معلومات بسیار عالی وموثق است تشکزازشما به امید ااینکه
  معلومات را بفرستید.

 5. ایجاد دوره‌های چند ساعته در زندگی روزمره‌ است که در طول آن بدن هیچ غذایی دریافت نمی‌کند، مطالعات نشان می‌دهد چند‌ ساعت نخوردن در طول روز فواید قابل توجهی برای سلامت انسان‌ها دارد.
  این هم یکی از فایده های روزه
  جالب بود ممنون

  1. نگفت آب و خیلی چیزای دیگر نخورید که! تازه منظورش حذف میان وعده هاست نه روزه گرفتن