بیگ بنگ: پزشکان آمریکایی برای اولین‌بار در جهان موفق شدند با مهار مولکول محرک در بدن خوک، کلیه این حیوان را به یک انسان پیوند بزنند.

Untitled

پزشکان در نیویورک موفق شدند کلیه یک خوک را به یک انسان پیوند بزنند. در این عمل پزشکان با مهار مولکول محرک در بدن خوک که معمولا باعث پس زده شدن سریع عضو پیوندی می‌شود، کلیه این حیوان را بر روی زنی که دچار مرگ مغزی شده بود، پیوند زدند.

خانواده این زن که پیش‌تر از نارسایی کلیه در رنج بود، به محققان اجازه دادند تا قبل از جدا شدن دستگاه‌های حیاتی از بدنش این آزمایش انجام شود. به مدت سه روز، کلیه جدید به عروق خونی او متصل و در خارج از بدن او نگهداری شد و به محققان امکان دسترسی به آن را داد.

دکتر “رابرت مونتگومری” جراح پیوند و سرپرست این مطالعه گفت: «نتایج آزمایش عملکرد کلیه پیوند زده شده، بسیار طبیعی به نظر می‌رسد. این کلیه میزان ادرار مورد انتظارمان از یک انسان دارای کلیه پیوندی را تولید می‌کند و هیچ مدرکی مبنی بر رد جدی و زود هنگام کلیه‌های خوک اصلاح نشده به نخستی‌های غیر انسانی نیز مشاهده نشده است.»

Untitled

دهه‌هاست محققان بر روی امکان استفاده از اندام‌های حیوانی برای پیوند مطالعه می‌کنند اما تنها مشکلی که با آن در این راه مواجه بوده‌اند چگونگی جلوگیری از رد فوری پیوند هنگام پیوند به بدن انسان بوده است. گروه جراحی دکتر مونتگومری این نظریه را مطرح کردند که حذف ژن خوک برای یک کربوهیدرات(یک مولکول قند یا گلیکان به نام آلفا گال) که باعث رد شدن پیوند می‌شود از  مشکل پس زدن کلیه جلوگیری کرده است.

این پیشرفتی مهم است که می‌تواند در نهایت به کاهش کمبود شدید اعضای بدن انسان برای پیوند کمک کند. به گفته محققان احتمالا این نوع پیوند کلیه در یکی دو سال آینده راه را برای انجام آزمایشات بیشتر در بیماران مبتلا به نارسایی کلیه در مرحله نهایی هموار خواهد کرد.

سایت علمی بیگ بنگ / منابع: interestingengineering.com , theguardian.com

دیدگاهتان را بنویسید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

2 دیدگاه

  1. فقط واسم سواله که تفاوت سن انسان و خوک در طول عمر کلیه تاثیر گذار هست یا نه