بیگ بنگ: زمین هر 24 ساعت یکبار به دور محور خود می‌چرخد. سرعت چرخش زمین در خط استوا تقریباً 1600 کیلومتر بر ساعت است. اما چرا چیزی حس نمی‌کنیم؟

rawImage

به گزارش بیگ بنگ، جواب بسیار ساده این است که هر چیزی روی زمین با سرعت ثابت و یکسانی همراه با زمین در حال چرخش است. فقط در صورتی که زمین ناگهان از چرخش بایستد، آن را حس خواهیم کرد. مثل این است که در یک خودرو با سرعت زیادی در حال رانندگی باشید و ناگهان ترمز کنید!

به راندن یک خودرو یا پرواز کردن در یک هواپیما فکر کنید. تا زمانی که رانندگی یا پرواز یکنواخت باشد، می‌توانید خودتان را متقاعد کنید که در حال حرکت نیستید. یک هواپیما با سرعت تقریبی 800 کیلومتر بر ساعت یا با نصف سرعت چرخش زمین در خط استوا پرواز می‌کند. اما وقتی در این هواپیما در حال پرواز باشید، اگر چشمانتان را ببندید، اصلاً احساس نمی‌کنید که در حال حرکت هستید. و وقتی مهماندار هواپیما به سمت شما می‌آید و چای را به شما می‌دهد، متوجه می‌شوید که چای به عقب هواپیما ریخته نمی‌شود. علت این است که چای، فنجان و شما همگی با سرعتی یکسان، در حال حرکت هستید.

اکنون به این فکر کنید که چه اتفاقی می‌افتاد اگر خودرو یا هواپیما با سرعت یکسانی حرکت نمی‌کردند، بلکه در عوض سرعت آنها زیاد یا کم می‌شد. در این صورت وقتی مهماندار هواپیما برایتان چای می‌ریخت، چای به این طرف و آن طرف ریخته می‌شد! زمین با سرعت ثابتی در حال حرکت است و ما همگی با آن در حرکتیم، به همین دلیل چرخش زمین را حس نمی‌کنیم. اگر سرعت چرخش زمین به طور ناگهانی افزایش یا کاهش یابد، قطعاً آن را حس می‌کردید.

“چرخش ثابت زمین” باعث شده بود که اجداد ما دربارۀ ماهیت واقعی کیهان حسابی گیج و سردرگم شوند. آنها متوجه شدند که ستاره‌ها، خورشید و ماه همگی در بالای زمین در حال حرکت هستند. از آنجایی که آنها نمی‌توانستند حرکت زمین را احساس کنند، این مشاهده را اینگونه تفسیر می‌کردند که زمین ساکن است و «آسمان‌» (اجرام آسمانی) در بالای سر ما در حرکت هستند، البته به استثناء دانشمند یونانی، «آریستارکوس».

GettyImages abaaa

او اولین کسی بود که یک مدل هلیوسنتریک (خورشید مرکزی) از جهان را صدها سال پیش از میلاد پیشنهاد داد. متفکران اعظم جهان برای قرن‌های طولانی ایدۀ ژئوسنتریک (زمین مرکزی در منظومه شمسی) را قبول داشتند. در قرن شانزدهم، مدل هلیوسنتریک کوپرنیک، مورد بحث و بررسی قرار گرفت و بهتر درک شد.

مدل کوپرنیک که بدون خطا نیست، در نهایت مردم را متقاعد کرد که زمین بر روی محور خودش در زیر ستاره‌ها در حال چرخش است… و همچنین زمین در یک مدار به دور خورشید می‌چرخد. ما چرخش زمین بر روی محور خودش را احساس نمی‌کنیم، زیرا زمین با سرعت ثابتی در حال چرخش است – همچنین با سرعت ثابتی در یک مدار به دور خورشید می‌چرخد – و همگی ما را همانند یک مسافر با خودش حمل می‌کند.

چرا زمین با سرعت ثابت حرکت می‌کند؟ چون چیزی نیست که آن را متوقف کند، از زمانی که منظومه شمسی ما شکل گرفت و سیارات پدید آمدند، به دلیل قانون اینرسی یا لَختی اجسام تمایل دارند حالت خود را همانگونه که هست حفظ کنند، اگر ساکن هستند ساکن بمانند و اگر در حال حرکت هستند به حرکت خود ادامه دهند.

ترجمه: سحر الله‌وردی/ سایت علمی بیگ بنگ

منبع: earthsky.org

دیدگاهتان را بنویسید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

12 دیدگاه

 1. سلام اگر ما با هلی کوپتر از نقطه A بطرف بالا پرواز کرده و فرضا مدت 6ساعت در یک نقطه در هوا ثابت میمانیم ، خب اگر پس از این مدت بخواهیم فرود بیاییم ، باید در نقطه ایی دیگر بجز نقطه A به زمین بنشینیم ولی در عمل اینطوری نیست و در همان نقطه A به زمین فرود میاییم چرا؟؟؟؟مگر نه اینکه زمین حرکت وضعی دارد ، پس چرا در مثال بالا محل نشستن ما به زمین فرقی نکرد؟؟؟

  1. درود، این مثال اشتباهه چون جو زمین هم به همراهش میچرخه.

 2. سلام وقتتون بخیر آیا دانشمندانی که از زمین خارج شده و به فضا میروند هم چرخش زمین را میبینند؟ یا ثابت هست؟
  هواپیما و قطار مسیر مستقیم میروند اگر به حالت چرخشی باشه حتی با سرعت ثابت ک میگین مثل چرخو فلک یا هر چیزی دیگ مثل زمین چرخشی باشد آن موقع بعید هست حرکت زمین حس نشود!!

 3. سلام مقاله ی بسیار خوبی بود فقط یک سوال برای من پیش آمد آن هم اینکه چرا با اینکه سرعت خطی زمین در زمان هایی که به خورشید نزدیک است بیشتر میشود اما ما باز هم این سرعت را حس نمیکنیم
  و اینکه اصولا تعریف سرعت خطی چیست

 4. برای من یک سوال پیس آمده است
  چرا با اینکه سرعت خطی زمین مکان های مختلف از مدار زمین فرق میکند اما باز هم ما این تغییر سرعت خطی را حس نمیکنیم

 5. مقاومتهایی مثل جازبه خورشید و ماه باعث کند شدن این سرعت میشن البته در میلیونها سال

 6. سرکار خانم سحر الله وردی ؛ با سلام خسته نباشید موفق و سربلند باشید ترجمه های متون علمی از سایت بیگ بنگ بسیار عالی است .