بیگ بنگ: محققان با استفاده از تکنیک‌های تخمین اجزای صورت و جدیدترین یافته‌ها در خصوص نئاندرتال‌ها، توانستند چهرۀ یک نئاندرتال جوان را شبیه‌سازی کنند. این نئاندرتال که کریجن(Krijn) نام دارد، یک تودۀ برجسته (ناشی از یک تومور کوچک) بر روی ابروی راستش داشته است.

image e Krijn

به گزارش بیگ بنگ، آدری و آلفونس کنیس، دو هنرمند دیرینه‌شناس از موزه سلطنتی آثار باستانی گفتند: «این نئاندرتال بیش از 50 هزار سال پیش در یک منطقه‌‌ای زندگی می‌کرد که اکنون در زیر دریای شمال در اقیانوس اطلس قرار دارد. سطح دریا در آن دوران 50 متر پایین‌تر از امروز بود. ماموت‌ها، کرگدن‌های پشمالو، گوزن‌های شمالی، اسب‌ها و نئاندرتال‌ها در این جلگه‌ی وسیع و بی‌درخت، زندگی می‌کردند که جای سردی بود اما غذا به فراوانی در آن وجود داشت.»

بخشی از جمجمه‌ی کریجن را “لوسی آنتونیس”، یک مجموعه‌دار از بلژیک، در سال 2001 از میان بقایای حیوانات و آثار مصنوعی سنگی در بستر دریای شمال پیدا کرد. به گفته دانشمندان: «استخوان فسیل “اولین نئاندرتال در هلند” حدود 50 هزار تا 70 هزار سال قدمت دارد. این فسیل با یک لایروبی مَکشی از بستر دریای شمال در ساحل هلند جمع‌آوری شد.»

eaed

«بررسی متخصصان در دانشگاه لیدن و موسسه ماکس پلانک در لایپزیگ نشان داد که این فسیل متعلق به جمجمه‌ی یک مرد جوان با ساختاری نسبتاً محکم است. تحلیل ایزوتوپ‌های پایدار – تنوعی از اتم‌های نیتروژن و کربن – نشان می‌دهد که این نئاندرتال غالباً گوشت می‌خورد. یک ویژگی جالب این فسیل، وجود یک حفرۀ کوچک در بالای ابروی برجسته‌ی او است. این حفره ناشی از وجود یک تومور خوش‌خیم در زیر پوست او بوده، پدیده‌ای که قبلاً هرگز در میان نئاندرتال‌ها مشاهده نشده است.»

نئاندرتال‌ها گونه‌ای از سردهٔ انسان بودند که در حدود ۲۰۰ هزار سال پیش در اروپا، آسیای مرکزی و خاورمیانه وجود داشتند. انقراض آنها در حدود ۳۰ هزار سال پیش روی داد. برخی ژن‌ها میان نئاندرتال‌ها و انسان امروزی مشترک است. این به آن دلیل است که نئاندرتال‌ها و اجداد انسان مدرن زمانی که ابتدا شروع به مهاجرت از آفریقا به نقاط دیگر جهان کردند، با یکدیگر ارتباط داشتند. طبق تحقیقات این دو گروه (انسان های خردمند و نئاندرتال ها)به جفت‌گیری با یکدیگر پرداختند؛ به طوری که انسان‌های غیرآفریقایی ۱.۵ تا ۲.۱ درصد از DNA نئاندرتال را دارا هستند.

ترجمه: سحر الله‌وردی/ سایت علمی بیگ بنگ

منبع: sci-news.com

دیدگاهتان را بنویسید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

10 دیدگاه

 1. یکی ازهمسایه های ما شبیه عکس دوم هستش احتمال دارد او نئاندرتال باشه؟ آیا

 2. بیشتر به اروپایی‌ها شبیه است موهاش.به بوریس جانسون نخست وری انگلیس وترامپ خیلی شبیهه

 3. سلام خانوم الله‌وردی من عاشق نجوم هستم اما چون توی ایران بهای زیادی به این رشته داده نمی شود میشه راهنمایی کنید که چگونه میتوانم وارد این رشته شوم و شغل خوبی داشته باشم؟

 4. تکامل تمام انسانها(نئاندرتالها، دنیسوانس ها و انسانهای هوشمند)تو آفریقا و طی ۷ میلیون سال اتفاق افتاده .انسانهای هوشمند هم به خاطر زندگی تو شرایط آب و هوایی گرم، پوست و موی تیره داشتن. اما وقتی از آفریقا خارج می شن(حدود ۷۰ هزار سال پیش) و تو نقاط مختلف جهان پراکنده می شن، تو مناطقی مثل اروپا که میزان تابش خورشید کم بوده، رنگدانه های پوست و موهاشون کمتر میشه تا بتونن از تابش کم خورشید ویتامین دی جذب کنن.
  قاسم، بدن ما برای تطبیق دادن خودش با شرایط محیطی سازگار شده و به همین دلیل هم مردم اروپا سفیدتر از مردم آسیا هستن.

  1. سلام کاش قابل ارسال عکس بود تا عکسمو مفرستادم یکه لحظه با خودم اشتباه گرفتمش چقدر به هم شباهت داریم فکر کنم از اجداد من باشه

 5. جالبه که در همه این نظریات به اصطلاح علمی انسان های اولیه قیافه ای آسیایی آفریقایی دارند . گویا آخرین مرحله تکامل یا به قول خودشان انسان مدرن و خردمند چهره ای اروپایی دارد . گویا ما آسیایی آفریقایی ها هنوز خوب کامل نشده این . یک کمی میمون هستیم. واقعا جای سواله

 6. احتمالا دیدگاه ما راجع بهشون تا حدی اشتباهه چون این خیلی شبیه آدم های عادیه

 7. چقدر قیافه اش جالبه! اصلا هم زمخت نیست! احتمالا برداشت ما از نئاندرتال ها که صورتهای بسیار درشت و پرچین دارن اشتباه باشه!