چه اتفاقی می افتد وقتی سرتان را درون شتاب دهنده‌ی پر قدرت ذرات (LHC) قرار دهید؟ نخست سوراخی در صورتتان ایجاد می‌شود و بعد چند تای دیگر.نکته جالب درباره این اتفاق که به نظر کاملا علمی-تخیلی می آید، آن است که در حقیقت به وقوع پیوسته!

18exhvxintwwljpg

به گزارش نارنجی، آناتولی پتروویچ بوگارسکی ، دانشمند روس، تنها فردی در جهان است که تا به حال سرش را در یک شتابدهنده ذرات در حال کار فرو برده است. و مهمتر اینکه وی به خوبی از پس این امتحان سخت و طاقت فرسا بر آمده و تقریبا بدون هیچ آسیب عمده ای نجات یافته. بوگارسکی به عنوان محقق در موسسه انرژی های بالا در شهر پروتوینو روسیه مشغول به کار بود. محل کار وی در واقع یک شتاب دهنده ذرات بود: Synchrotron U-70 .

در ۱۳ ژولای ۱۹۷۸ مصادف با ۲۲ تیر ۱۳۵۷ بوگارسکی مشغول کنترل بخشی از قطعات معیوب این شتاب دهنده بود. برای اینکه بتواند بر قطعه معیوب مسلط شده و به راحتی با آن کار کند، سرش را درون بخشی از شتاب دهنده ذرات فرو برد که پرتو پروتون در حال عبور از آن بود. وی بعدها گفت که آن لحظه نوری را دید که از «هزار خورشید هم درخشانتر بود». اما هنگام این اتفاق به هیچ وجه احساس دردی نداشت.

پرتو پروتون هنگام ورود به جمجمه این محقق تقریبا ۲۰۰۰ گری قدرت داشته و هنگام خروج از سمت دیگر، احتمالا قدرتش به ۳۰۰۰ رسیده بوده. gray واحد سنجش میزان جذب تشعشعات یونیزه در SI است. می توان گفت که هر گری معادل جذب یک ژول انرژی توسط جسمی یک کیلوگرمی است. برای مثال هنگام عکسبرداری های معمول اشعه ایکس، شما تشعشعی بسیار کمتر از یک گری دریافت می کنید. همچنین گفته می شود دریافت تشعشع بیش از ۵ گری می تواند طی ۱۴ روز باعث مرگ فرد شود.

البته این نکته را نباید فراموش کرد که این اندازه گیری ها درباره انواع معمول اشعه است و تا کنون کسی این میزان از تشعشع را به شکل یک پرتو متحرک که با سرعت نور حرکت می کند، تجربه نکرده است. (البته به جز آقای بوگارسکی!) همان طور که در تصویر پایین می بینید، پرتو نور از پشت سر بوگارسکی وارد شده و از محل بینی وی خارج شده است. کمی پس از این اتفاق سمت چپ صورت وی حسابی ورم کرد. او را به بیمارستان منتقل کردند و به عنوان چیزی که تا به حال اتفاق نیفتاده بود، مورد مطالعه و آزمایش دقیق قرار گرفت. زیرا آنها انتظار داشتند که وی ظرف چند روز بمیرد.

ku-xlarge

چند روز بعد مو و پوست سر وی در محل ورود پرتو، دچار ریزش شد و همچنین پوست اطراف بینی هم از بین رفت. علاوه بر این پرتو پروتون بخش هایی از جمجمه و بافت های مغز را هم سوزانده بود. اما بوگارسکی نه تنها زنده ماند، بلکه بسیار خوب از پس از فاجعه بر آمد و سلامت نسبتا کامل خود را به دست آورد.

با وجود اینکه اشعه از مغز وی عبور کرده بود، اما ظرفیت فکری و ذهنی وی همچون گذشته باقی مانده بود. و البته چند مشکل کوچک سلامتی که با آنها روبرو شد، به هیچ وجه تهدید کننده زندگی وی نبودند. وی شنوایی گوش چپش را از دست داد و پس از آن به طور دائمی یک نویز نامطبوع و کمی آزار دهنده را در آن گوش می شنود. بخش سمت چپ صورت وی هم طی دو سال پس از حادثه، به مرور فلج شد و حس خود را از دست داد. همچنین کارهای ذهنی بیش از گذشته وی را خسته می کردند.

ku-xlarge1

با این وجود وی پس از واقعه، به زندگی عادی بازگشت، دوباره درس را از سر گرفت و توانست مدرک دکترای را هم کسب کند. البته اثرات جانبی این اتفاق هنوز با وی هستند. گاهی غیب می شوند و دوباره با یک بیماری یا حمله ناگهانی بر می گردند. شاید غریب ترین تاثیر جانبی این اتفاق را بتوان در چهره وی یافت. با نگاهی به صورت حال حاضر بوگارسکی می بینید که سمت راست چهره وی حالت عادی چین و چروک های یک مرد مسن را دارد. اما سمت چپ صورتش همچنان به حالت  قبل باقی مانده است و همان وضعیت را حفظ کرده است.

به نظر می رسد که پرتوهای پروتون شتابدهنده ذرات برای جلوگیری از چین و چروک پوست، بسیار موفق تر از بوتاکس عمل می کنند!

Read More : http://www.gizmodo.co.uk/2013/08/what-happens-when-you-stick-your-head-into-a-particle-accelerator/

دیدگاهتان را بنویسید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

5 دیدگاه

  1. در انجا را با یخچال خانە عوضی گرفتە بیچارە ، خواستە ببینە نوشابە خنک هست یا خیر ..

  2. اصلا خنده داره این مطلب. LHC هنگام فعالیت کاملا بسته و ایزوله است. یه بچه حتی میفهمه این کار عملی نیست

  3. من هم به محض اينكه خبر را خواندم ؛ به فكر فرو رفتم كه اين فرد چه جوري سر خود را داخل مكاني برده است كه خلا است !؟ خوب است در انتخاب مطالب دقت كنيد تا به اعتبار علمي شما آسيبي وارد نشود !

  4. این خبر نادرست و سر کاری است و منشا آن وبسایتهای جک است.
    در شتاب دهنده ها خلا نزدیک به کامل وجود دارد و امکان فرو بردن سر که سهله ، هیچ عضو دیگری از بدن وجود ندارد.

  5. واقعا جالب بود. دنیا پر از رمز و رازه… اما چجوری میشه رمزشو کشف کرد؟!