​بیگ بنگ: دی ان ای استخراج شده از جمجمه و دندان آسیاب بقایای انسان‌های اولیه در منطقه قفقاز جنوبی در گرجستان، اجداد تازه‌ای را برای اروپایی‌های امروزی، گواهی می‌دهد.

2AD1FA5C-AB4A-489E-98EC-03AFCD8D8BF6_w640_r1_sبه گزارش بیگ بنگ به نقل از رادیو فردا، دانشمندان اعلام کردند ژنوم دو نفر را که یکی 13300 سال و دیگری ۹۷۰۰ سال قبل می‌زیسته‌اند بررسی کرده و به این نتیجه رسیده‌اند که آنها متعلق به دودمان ناشناخته‌ای هستند که از نظر ژنتیکی اجداد اروپاییان امروزی بوده‌اند. این دو نفر عضو گروه‌هایی بوده‌اند که حدود ۴۵ هزار سال پیش در منطقه قفقاز – محل تلاقی گرجستان و جنوب روسیه – ساکن بودند و از طریق شکار حیوانات و خوردن گیاهان زندگی می‌کردند. آنها از آفریقا به این مناطق کوچ کرده بودند. در آن زمان، نئاندرتال‌ها (گونه دیگری از انسان‌های اولیه) در اروپا ساکن بودند.

4114545454545454طبق گفته دانشمندان، این افراد در عصر یخبندان برای هزار سال مهجور و بدون تماس با دیگر انسان‌ها مانده بودند. آب شدن یخ‌ها در انتهای عصر یخبندان آنها را دوباره در تماس با دیگر انسا‌ن‌ها قرار داد و اسب سواری، گله‌داری و فلز کاری را در غرب اروپا حدود ۵۰۰۰ سال پیش رواج داد. دانیل بردلی، محقق نسل‌شناس (ژنتیک‌شناس) کالج ترینیتی دوبلین، در این‌باره می‌گوید: «اروپاییان امروزی ترکیبی از گونه‌های اجداد باستانی هستند. تنها راه رمزگشایی در مورد آنها دنبال کردن ژنوم آنها از هزاران سال پیش است، زمانی که هنوز اختلاط ژنی اتفاق نیفتاده بود».

پیش از این کشف، دانشمندان سه دودمان اروپایی‌ها را شناسایی کرده‌ بودند. آندره مانیکا، محقق نسل‌شناس دانشگاه کمبریج، گفت: «ساکنان قفقاز شامل گونه چهارم هستند که پیش از این ناشناخته بوده است. آنها نه تنها نقش مهمی در اجداد اروپاییان بلکه در آسیای مرکزی و شبه قاره هند داشتند». بردلی این یافته را یک بخش مهم تازه در معمای اجداد انسان‌ها نامید.

2E7F0D2A00000578-3320218-image-a-5_1447681391144طبق نظر رون پینهاسی، باستان‌شناس دانشگاه دوبلین، ساکنان قفقاز در گروه‌های ۲۰ تا ۳۰ نفره در غار‌ها زندگی می‌کردند. یکی از دو مجموعه بقایا در غاری نزدیک روستای اسوری در غرب گرجستان و دیگری در فاصله ۴۰ کیلومتری غاری دیگر نزدیک روستای کومیستاوی کشف شده‌اند.

سایت علمی بیگ بنگ / منبع: nature.com

دیدگاهتان را بنویسید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

1 دیدگاه