بیگ بنگ: دانشمندان بقایای “تاردیگریدها” را که به مدت هزاران سال در عمق دریاچۀ قطب جنوب حفظ شده بود را کشف کردند. تاردیگریدها یک جانور آبزی کوچک با هشت پا هستند. این گونه جانوری متعلق به شاخه‌ای از پوست‌اندازان است که کُندرو-تباران نامیده می‌شوند.

tardigradum in active state journal.pone ..gبه گزارش بیگ بنگ، این موجودات سال‌هاست که توجه دانشمندان را به خود جلب کرده است. بدن این موجودات قادر به تحمل وضعیتی است که هیچ موجود زنده شناخته شده دیگری در آن قادر به ادامه حیات نیست. محققان با پروژه علمی دسترسی به بستر دریاچه مرسر در قطب جنوب دریافتند که بقایای این موجودات در اعماق این دریاچه در زیر توده‌های یخ جای گرفته است.

دانشمندان بقایای این حیوانات کوچک را که دارای ابعادی به طول 0.1 میلی‌متر تا 1.5 میلی متر بودند، پس از بررسی گل موجود در زیر این بستر یخی کشف نمودند. این گل حاوی بقایای جلبک‌هایی بود که میلیون‌ها سال پیش، زمانی که قطب جنوب بسیار گرمتر از امروز بود در آن زندگی می کردند. علاوه بر این گل که شامل بقایای  تاردیگریدها بود، محققان برخی گیاهان، قارچ‌ها، یک نوع میگو و یک جاندار دیگر با موهای ظریف را نیز کشف کردند. “این یافته‌ها نشان می دهند که حیات ممکن است در زیر این قطعات یخی پیچیده‌تر از آن چیزی باشد که قبلا دانشمندان تصور می کردند.

چگونه موجودات باستانی در اینجا زندگی می کردند؟

دانشمندان نمی دانند که ارگانیسم ها در این دریاچه یخی زندگی می کردند یا نه، اما آنها گمان می کنند که این موجودات ممکن است در حوضچه‌های نزدیک به دریاچه که گرم‌تر بودند زندگی می نمودند و پس از آن به دریاچه نقل مکان کردند. آنها ممکن است از طریق رودخانه‌ها به درون بستر یخی سرازیر شده باشند. و پس از آن در همانجا یخ زده باشند.

پژوهش‌های پیشین نیز نشان داده بود که این موجودات در دمای منفی ۲۷۳ درجه سانتیگراد و دمای جوش آب ۹۵ درجه سانتیگراد زنده می‌مانند. همچنین بدن بسیار کوچک این جانوران قادر به تحمل فشار بسیار زیاد کف اقیانوس‌هاست. با این کشف شاید پژوهش‌های آینده برای جستجوی حیات در قمرهای یخی مثل اروپا، یا انسلادوس که در اعماق خود اقیانوس مایع دارند، جذاب‌تر شود.

منبع: techtimes.com

دیدگاهتان را بنویسید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

1 دیدگاه

  1. احتمالا یکی از دلایل مقاومت این جانداران به شرایط سخت میتواند وجود فرم های ویژه ای از پروتئین های شوک حرارتی در بدن آنها باشد.