بیگ بنگ: براساس تحقیقات جدید، تنظیم ژن در سطح DNA به احتمال زیاد باعث سازگاری‌های فرگشتی می‌شود. به گفته زیست‌شناس فرگشتی: «اشکال جدید تنظیم ژن برای بسیاری از ویژگی‌های جدید حیات ضروری‌ هستند.»

به گزارش بیگ بنگ، این رمزنگاری ژنتیکی جدید نیست، بلکه چگونگی تنظیم و بیان ژن‌ها است که باعث سازگاری‌های جدیدی می‌شود؛ این سازگاری‌های جدید در واقع آزمایشات فیزیولوژیکی هستند که فرگشت را امکانپذیر کرده و گونه‌های جدید را تخم‌ریزی می‌کنند. محققان در موسسه‌ی سانتافه بر این باورند که نوعی تنظیم ژن را شناسایی کرده‌اند که به احتمال زیادی تغییر تکاملی را ایجاد کرده است.

بیشتر ارگانیسم‌های زنده رمزنگاری ژنتیکی‌شان را در DNA ذخیره می‌کنند و از به اصطلاح فاکتورهای رونوشت پروتئین برای کنترل رونویسی DNA در RNA استفاده می‌کنند. فاکتورهای رونوشت به توالی‌های DNA می‌چسبند و بصورت تسهیل‌کننده یا مهارکننده رفتار می‌کنند؛ در نتیجه رونویسی اطلاعات ژنتیکی را از DNA در پیام‌رسانِ RNA تحریک یا مسدود می‌کنند. براساس جدیدترین تحقیقاتِ صورت گرفته، این نوع تنظیم ژن – در سطح DNA از طریق فاکتورهای رونوشت – محتمل‌تر از تنظیم در سطح RNA است که منجر به سازگاری‌های فرگشتی شده است. محققان کشف جدیدشان را در مجله‌ PNAS منتشر کردند.

آندریاس واگنر، زیست‌شناس فرگشتی و پروفسور خارجی در موسسه‌ سانتافه گفت: «این امر واقعأ ما را شگفت‌زده کرد. این مسئله بخودی خود آشکار نیست، بلکه چیزی است که تا قبل از اینکه ببینید از آن اطلاعی ندارید.» واگنر افزود: «اشکال جدید تنظیم برای بسیاری از ویژگی‌های جدید حیات ضروری‌اند. چیزی که بین نقشه‌ی بدن انسان و جوجه‌تیغی‌های دریایی یا مگس میوه تمایز ایجاد می‌کند انواع جدیدی از تنظیم است – روشن و خاموش کردن ژن‌های درست در زمان مناسب.» واگنر و همکارانش همبستگی بین فاکتورهای رونوشت و دو صفت فرگشتی یعنی قدرت و تکامل‌پذیری را شناسایی کردند. قدرت در واقع توانایی یک سیستم برای اجرا صرف‌نظراز جهش می‌باشد، درحالیکه تکامل‌پذیری به توانایی یک سیستم برای تولید صفات جدید در نتیجۀ جهش‌های جدید اشاره دارد.

جاشوا پین، محقق در ETH زوریخ گفت: «متوجه شدیم که محل‌های اتصال فاکتور رونوشت به شدت فرگشت پذیرند زیرا جهش‌ها اغلب محل‌های پیوندی را برای فاکتورهای رونوشت دیگر ایجاد می‌کنند. بدین ترتیب، جهش‌ها در محل‌های پیوندی فاکتور رونوشت می‌توانند تنوع فتوژنیک را ایجاد کنند.» محققان گمان می‌کنند که تکامل‌پذیریِ بهبود یافته در نتیجه‌ی استفاده از تنظیم رونوشت می‌تواند توضیح دهد که چرا  بیشتر ارگانیسم‌های زنده از حدود 4 میلیارد سال پیش دیگر از RNA برای ذخیره‌سازی ژنتیکی استفاده نکردند – و بجای آن از DNA و پروتئین‌ها استفاده کردند.

ترجمه: سحر  الله‌وردی/ سایت علمی بیگ بنگ

منبع: upi.com

دیدگاهتان را بنویسید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

1 دیدگاه