بیگ بنگ: پژوهشگران استرالیایی در جریان یک کاوش باستان‌شناسی در غاری واقع در آفریقای جنوبی یک جمجمه دو میلیون ساله کشف کردند که شناخت بهتری از روند فرگشت انسان ارائه می‌دهد.

icodfye
جمجمه پارانتروپوس روباستوس دو میلیون ساله

به گزارش بیگ بنگ به نقل از بی‌بی‌سی، این جمجمه متعلق به یک «پارانتروپوس روباستوس» مذکر بود که از “عموزاده‌های” هومو ارکتوس(انسان راست‌قامت) است؛ گونه‌ای که تصور می‌شود از اجداد مستقیم انسان مدرن بوده باشد. این دو گونه تقریبا در یک دوره زندگی می‌کردند، اما “پارانتروپوس روباستوس” زودتر منقرض شد. محققان این کشف را بسیار هیجان‌انگیز خواندند و معتقدند این فسیل در سیستم طبقه‌بندی و همچنین درک بیشتر از بیولوژی اجداد انسان بسیار کمک کننده است.

دکتر “انجلین لیس” گفت: «بیشتر رکوردهای فسیلی فقط شامل یک تک دندان می‌شود، بنابراین پیدا کردن چنین نمونه‌ای واقعا نادر و خوش اقبالی است.» محققان از دانشگاه لا تروب ملبورن تکه‌های جمجمه را در سال ۲۰۱۸ در محوطه باستانی دریمولن در شمال ژوهانسبورگ کشف کردند.

image e Paranthropus robustus
جمجمه “پارانتروپوس روباستوس” از نماهای مختلف

این جمجمه درست چند متر آن طرف‌تر از نقطه‌ای که یک کودک هومو ارکتوس با قدمتی مشابه در سال ۲۰۱۵ کشف شد قرار داشت. باستان‌شناسان با چند سال تلاش تکه‌های فسیل را به هم چسباندند و آن را تحلیل کردند.

“جسی مارتین” از دیگر محققان این مطالعه گفت که کار کردن با قطعات این فسیل مثل کار با “مقوای خیس” بود و اضافه کرد که او برای مکیدن آخرین ذرات خاک از آن از نی پلاستیکی استفاده کرد.

TB SKULL mobileMasterAtx
تکه‌های جمجمه سال ۲۰۱۸ در محوطه باستانی دریمولن در شمال ژوهانسبورگ کشف شد

“گونه‌های رقیب”

تصور می‌شود که سه هومینین (گونه‌های شبیه انسان) همزمان در آفریقای جنوبی رقیب هم بودند. آقای مارتین می‌گوید که از این منظر، کشف این گونه از نمونه‌های نادر “تکامل خُرد” در داخل اصل و نسب انسانی است. پارانتروپوس روباستوس دندان‌های بزرگ و مغز کوچکی داشت که آن را از انسان راست قامت که مغز بزرگ و دندان‌های کوچکی داشت متمایز می‌کرد. تصور می‌شود که رژیم غذایی آن شامل خوردن گیاهان سفت مثل پوست درختان و ریشه‌های سطحی بوده باشد.

image e Paranthropus boisei
بازساری هنری «پارانتروپوس روباستوس»

دکتر لیس می گوید: « “پارانتروپوس روباستوس” احتمالا در طول زمان طوری تکامل یا فرگشت پیدا کرد که موقع گاز زدن و جویدن غذای سفت بتواند با کمک آرواره و دندانش نیروی شدیدتری وارد کند.» دانشمندان گفتند ممکن است مرطوب‌تر شدن محیط در اثر تغییر اقلیم باعث کمبود منابع غذایی برای اعضای این گونه شده باشد. در همین حال انسان راست قامت با دندان‌های کوچکتر احتمالا هم از گیاهان و هم گوشت تغذیه می‌کرده است.

دکتر لیس می‌گوید: « این دو گونه که تفاوت‌های بسیار زیادی داشتند. نمایندگان مسیرهای فرگشتی واگرا هستند. هرچند ما نسلی هستیم که در نهایت جان به در برد، رکوردهای فسیلی نشان می‌دهد که دو میلیون سال قبل پارانتروپوس روباستوس حضور خیلی پررنگ‌تری از انسان راست قامت در صحنه داشت.» جزئیات بیشتر این پژوهش در نشریۀ Nature Ecology & Evolution منتشر شده است.

سایت علمی بیگ بنگ / منابع: sci-news.com , BBC

دیدگاهتان را بنویسید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.