بیگ بنگ: دانشمندان آمریکایی با بررسی سلول‌های خون پیرزن 115 ساله به کشفیاتی دست یافته‌اند که به گفته آنها می‌تواند سرنخ‌های چشمگیری در زمینه طول عمر انسان ارائه کند. طی سال‎های گذشته، محققان خون و سایر بافت‌های بدن هندریج فن‌آندل شیپر را آزمایش کردند تا دریابند چگونه تحت تاثیر سن و سال این اندام تغییر کرده‌اند.

OThjMهندریج فن‌آندل شیپر متولد 1890 مسن‌ترین زن دنیا بود؛ پیرزنی که همچنین به خاطر سلامت جسمی‌اش مشهور بود. سیستم گردش خون فوق‌العادۀ شیپر تا آخرین لحظات عمرش عاری از هر نشانه بیماری بود. وی در سال 2005 در سن 115 سالگی در گذشت.
هندریج فن‌آندل شیپر متولد 1890 مسن‌ترین زن دنیا بود؛ پیرزنی که همچنین به خاطر سلامت جسمی‌اش مشهور بود. سیستم گردش خون فوق‌العادۀ شیپر تا آخرین لحظات عمرش عاری از هر نشانه بیماری بود. وی در سال 2005 در سن 115 سالگی در گذشت.

به گزارش ایسنا، جهش های ژنتیکی معمولا به دلیل ارتباط آنها با بیماریهایی مانند سرطان مطالعه می شوند اما اطلاعات کمی در مورد جهش هایی که در انسانهای سالم رخ می دهد، وجود دارد. محققانی از نیویورک با بررسی سلولهای خون سالم یک زن 115 ساله با بیش از 400 جهش ژنتیکی روبرو شدند که در نهایت تعجب آنها، بدن این زن توانسته بود آنها را تحمل کند.

این امر بدان معنی است که این جهش ها منجر به بیماری نشده و می توانند سرنخهایی در مورد افزایش طول عمر انسان ارائه کنند. خون مکررا با آنچه سلول های بنیادی خون ساز نامیده شده و در مغز انسان قرار دارند، بازسازی می شود. این سلولها برای تولید انواع مختلف سلولهای خون از جمله سلولهای سفید خون تکثیر می شوند. اگرچه تکثیر سلولی مستعد خطا بوده و سلول هایی که مانند خون تکثیر بیشتری دارند، بیشتر احتمال بروز جهش در آنها هست. صدها جهش در بیماران مبتلا به سرطان خون مانند لوسمی میلوئیدی حاد دیده شده اما هنوز مشخص نیست که آیا سلولهای سفید خون هم محل جهش هستند یا خیر.

محققان آزمایشگاه Cold Spring Harbor از کل توالی ژنوم سلولهای سفید خون این زن برای بررسی امکان تجمع جهش ها در سلولهای سالم سفید خون وی در طولانی مدت استفاده کردند. آنها بیش از 400 جهش ژنی را در سلولهای سفید خون شناسایی کردند که در مغز وی وجود نداشتند. معمولا پس از تولد بسیار بندرت در مغز تکثیر مولکولی صورت می گیرد. این جهش ها که «جهش های سوماتیک» خوانده می شوند، در بدن زن مورد مطالعه تحمل شده و به بیماری منجر نشده اند. در عوض این جهش ها بیشتر در مناطقی از ژنوم قرار داشتند که پیش از این با بیماری مرتبط شناخته نشده بودند.

article-2611440-1D49462F00000578-154_634x446

محققان با بررسی این سلولهای سفید خون حاوی جهش، به کشف بزرگی نائل آمدند که ممکن است اشاره ای به محدودیتهای طول عمر انسان داشته باشد. آنها دریافتند که در زمان مرگ این زن، خون محیطی از تنها دو سلول بنیادی خون ساز فعال در مقایسه با حدود 1300 سلول بنیادی فعال همزمان، مشتق شده بود که به یکدیگر مرتبط بودند. محققان همچنین اندازه تلومرازها را سنجیدند. تلومرازها پس از تولد با هر تکثیر سلولی، کوتاهتر می شوند. تلومرازهای سلول سفید خون بسیار کوتاهتر از تلومرازهای مغز بودند. به ظن محققان، از آنجایی که این سلولها از تلومرازهایی بسیار کوتاهتری برخوردار بودند، بیشتر سلولهای بنیادی خون ساز احتمالا در اثر «فرسودگی سلول بنیادی» از بین رفته و به بالاترین حد تکثیر سلول بنیادی رسیده بودند.

اگرچه اینکه فرسودگی سلولهای بنیادی منجر به مرگ در افراد با سنین بالا می شود یا خیر را باید با پژوهشهای بیشتر دریافت. سلولهای سفید خون مورد استفاده در این پژوهش توسط هندریج فن‌آندل 115 ساله اهدا شده بود که در سال 2005 درگذشت و در آن زمان پیرترین فرد جهان بود. نتایج این یافته ها به تازگی در نشریه ژنوم ریسرچ منتشر شده (Genome Research) و نشان می‌دهد که طول عمر ما ممکن است در نهایت توسط توانایی سلول‌های بنیادی در جایگزینی روزانه بافت‌های قدیم با بافت‌های تازه محدود شود.

مطالعه بیشتر در: time , dailymail

دیدگاهتان را بنویسید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

2 دیدگاه

  1. سلام.
    ممنون از مطالب بسیار مفید و جالبتون.سلولهای بنیادی خون ساز در مغز استخوان هستند نه مغز:)