بیگ بنگ: گروهی از محققان با بررسی چند شهاب سنگ اجزای شیمیایی اصلی سازنده دی‌ان‌ای را در آن‌ها پیدا کردند. دانشمندان احتمال می‌دهند چنین سنگ‌های فضایی می‌توانند اجزای مورد نیاز حیات را به زمین آورده باشند.

could the blueprint fo

در این آزمایش ۳ شهاب‌سنگ مشهور به نام‌های مارکیسون، موری و دریاچه تگیش که در آمریکا، کانادا و استرالیا سقوط کرده و همگی از جنس شهاب‌سنگ‌های کربنی بودند مورد تجزیه و تحلیل قرار گرفتند و سرانجام چند بخش در میلیارد از عناصر درون این سنگ‌ها یافت شد. پژوهشگران ژاپنی با استفاده از روش‌های جدید آنالیز شیمیایی، نشان داده‌اند که تمامی اسیدهای آمینه لازم برای تشکیل دی‌ان‌ای و آر‌ان‌ای، مبنای ژنتیکی حیات را می‌توان در شهاب‌سنگ‌های کوچکی یافت که به زمین سقوط می‌کنند.

px Difference DNA RNA EN.svg

دی‌ان‌ای از چهار بلوک اصلی تشکیل شده است و علی‌رغم اینکه دو بلوک آن‌ها پیشتر در شهاب‌سنگ‌ها کشف شده بود (یعنی تنها نوکلئوبازها یا همان ترکیبات حاوی نیتروژن به نام آدنین و گوانین)، تحقیقات نتوانسته بودند وجود دو بلوک دیگر (به نام‌های تیمین و سیتوزین) را در آن‌ها تشخیص دهند. اکنون، دانشمندان تمامی ۴ جزء سازنده دی‌ان‌ای و یک جزء سازنده آر‌ان‌ای را در شهاب‌سنگ‌هایی که در زمین سقوط کرده‌اند شناسایی کرده‌اند.

“دنی گلاوین” یکی از نویسندگان این مطالعه از مرکز پرواز فضایی گادرد ناسا گفت: «ما اکنون شواهدی داریم که نشان می‌دهد مجموعه کاملی از باز نوکلئوتیدها که در زندگی امروزی یافت می‌شوند، در زمان ظهور حیات نیز روی زمین در دسترس بودند. ما عصاره‌های این ترکیب آبی را مطالعه می‌کنیم، زیرا حاوی مواد خوب و مولکول‌های آلی باستانی هستند که می‌توانستند بلوک‌های کلیدی برای منشاء حیات روی زمین باشند.»

کشف جدید به دانشمندان کمک می‌کند تا بتوانند دریابند شرایط شکل‌گیری حیات در زمین چگونه بوده و چه ترکیب‌های شیمیایی با چه نسبتی توانستند  مولکول‌هایی را پدید آوردند که در نهایت منجر به شکل‌گیری موجودات زنده در زمین شود. محققان امیدوارند با بررسی نمونه سیارک‌هایی مثل «بنو» و «ریوگو» نیز اطلاعات بیشتری در خصوص حیات نخستین در زمین کشف نمایند. جزئیات بیشتر این پژوهش در مجله “Nature Communications” منتشر شده است.

سایت علمی بیگ بنگ / منبع: NASA

دیدگاهتان را بنویسید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

2 دیدگاه

  1. الگوی پخش شدن حیات در کرات دقیقا مانند الگوی پخش شدن حیات در زمین میباشد. بطور مثال وقتی یک جزیره آتشفشانی سر از آب اقیانوس بیرون می آورد هیچ چیزی روی آن نیست اما به مرور با جریان باد و آب و پرندگان بذر گیاهان به این جزایر وارد میشود و کم کم حیات در آن شکل میگیرد.میتوان شهاب سنگ را جریان باد و دی ان ای را بذر گیاهان فرض کرد.