بیگ بنگ: تحقیقات جدید نشان می‌دهند مصنوع دست‌سازی که از بقایای یک کشتی در سواحل عمان به دست آمده‌ است قدیمی‌ترین نمونه کشف شده از نوعی از ابزارالات مسیریابی است.

به گزارش بیگ بنگ به نقل از همشهری، باستان‌شناسان دريايي مي‌گويند اين ابزار در واقع يك اسطرلاب است، ابزاري كه زماني دريانوردان براي محاسبه ارتفاع خورشيد در طول سفرهايشان استفاده مي‌كرده‌اند. گفته مي‌شود اين اسطرلاب به سال‌هاي 1495 تا 1500 تعلق دارد. اين ابزار از بقاياي كشتي پرتغالي به دست آمده‌ است كه در سال 1503 در اثر وقوع طوفان غرق شده بود. اين كشتي اسمرالدا نام داشته و بخشي از ناوگان كاشف پرتغالي، واسكو دا گاما،‌اولين انساني كه از اروپا مستقيم به هندوستان رفت، بوده‌ است.

به گفته ديويد مئارنز،‌ محققي كه هدايت پروژه كشف اين قطعه را به عهده داشته، كشف چنين جسم كميابي فرصتي عالي است كه از نظر تاريخي از اهميت بالايي برخوردار است، باستان‌شناسان مي‌توانند با مطالعه روي آن جاهاي خالي را در تاريخ پر كنند. اين اسطرلاب در سال 2014 كشف شده‌ است اما قدمت آن به تازگي محاسبه شد. اين شيئ يكي از 3000 قطعه‌اي است كه در مجموعه‌اي از غواصي‌ها در اين كشتي كشف شده‌ است. اين صفحه برنزي 17.5 سانتيمتري، ضخامتي كمتر از دو ميليمتر دارد. مئارلنز مي‌گويد به محض ديدن اين قطعه برنزي متوجه خاص بودن آن شده‌ است.

محققان به محض كشف متوجه شدند كه اين جسم يك اسطرلاب است، اما نمي‌توانستند نشانگرهاي مسيريابي را روي آن مشاهده كنند. اما اسكن‌هاي ليزري كه در دانشگاه وارويك روي اين اسطرلاب انجام شد توانست نشانه‌هاي كوچكي به فاصله پنج درجه از يكديگر را در حاشيه صفحه كشف كردند. اين ابزار به دريانوردان كمك مي‌كرده‌است تا ارتفاع خورشيد را از بالاي خط افق اندازه‌گيري كرده و موقعيت خود را بيابند تا بتوانند مسير خود را در ميان درياها تعيين كنند. اسطرلاب‌ها اجسامي بسيار كميابند و اين صد و هشتمين اسطرلابي است كه تاكنون كشف شده‌است، اما در عين حال قديمي‌ترين آنها نيز هست.

سایت علمی بیگ بنگ / منبع: BBC

دیدگاهتان را بنویسید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

7 دیدگاه

    1. اسطرلاب وسیله‌ای در نجوم رصدی بوده ، اسطرلاب رایج و معمولی از از دستگاه و صفحه مدور فلزی است که از جنس برنز یا برنج یا از آهن و فولاد ساخته شده و برای مطالعات و محاسبات کارهای نجومی به کار میره

  1. سلام، قدیمی ترین اسطرلاب ایرانی کدام است؟
    مخترع اسطرلاب کیست؟ روش کار با آن چگونه است؟ ممنون

    1. قدیمی ترین اسطرلاب ایرانی ساخته توسط ابواسحاق ابراهیم است اما درمورد قدیمی ترین اسطرلاب جهان اختلاف نظر های زیادی وجود دارد و البته باید به این نکته توجه کرد که اسطلاب بیشتر توسط کشور های اسلامی و ایرانیان استفاده میشده و این را می توان از کتاب های نوشته شده درباره نحوه کار اسطرلاب توسط ایرانیان فهمید